Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Join the forum, it's quick and easy

Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Forum • Labrador fan club

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

+4
Jepur0
TyKy
johnyAstor
jasmina79
8 posters

    Prva pomoc kod povreda

    jasmina79
    jasmina79


    Broj poruka : 1381
    Godina : 45
    Lokacija : Bihac,BiH
    ime psa : Dante
    Datum upisa : 26.09.2008

    Prva pomoc kod povreda Empty Prva pomoc kod povreda

    Počalji  jasmina79 Ned 30 Nov 2008, 10:47

    Psi kao i ljudi mogu da dozive nesrecu ,vecu ili manju (obicno udar autom),sto zahtijeva adekvatnu hitnu pomoc na licu mjesta tj. prije nego sto dodje veterinar ili prije nego sto se pas transportuje u najblizu veterinarsku stanicu.Sve ovisi o vrsti povrede i stanja unesrecenog psa.Upravo ovom pomoci mozete sprijeciti pogorsanje stanja,komplikacije i smrt.Svemu ovome morate pristupiti smireno i bez panike.Morate dijelovati brzo.Najbolje je da psu pridje vlasnik koji ce ga samim svojim prisustvom najbolje smiriti.
    Prvo sto morate uraditi je to da utvrdite o kakvoj se povredi radi,te da oslobodite tijelo psa (ako je zarobljeno ispod auta,dijelova auta….)i uciniti to sa sto manje pomjeranja tijela,sto bi moglo uzrokovati neku komplikaciju.

    Provjerite disanje-ako pas ne dise pristupiti umjetnom disanju.Otvoriti mu usta i osloboditi disne puteve od povracenih masa,krvi….i sprijecite zapadanje jezika.
    Stavite obje ruke na grudni koš, preko rebara, i čvrsto ali nježno pritisnite dolje kako biste istjerali zrak iz pluća. Odmah popustite pritisak da se grudni koš raširi i uvuče novi zrak. To ponavljajte svakih pet sekundi.

    Provjerite rad srca-ako ne kuca zapocnite sa masazom. Postavljajući jagodice prstiju na lijevu stranu donjeg dijela prsnog koša, odmah iza lakta, pokušajte napipati kucanje srca Ne osjećate li ništa, a pas ne reagira, dajte mu masažu srca energičnim stiskanjem lijeve strane prsnog koša, baš iza lakta - oko jedan pritisak u sekundi. (Ako srce stane na više od tri ili četiri minute, doći će do nepopravljivih oštećenja mozga.) Također mu dajte umjetno disanje.

    Obavezno zustavite svako vece krvarnje-da bi zaustavili krvarenje mozemo koristiti
    kompresivni zavoj koji se sastoji od jastucica koji se stavi na samo mjesto
    krvarenja a obicnim zavojem se ucvrsti.
    Imobilizirajte polomljene kosti-koristite se sredstvima koje imate pri ruci.Povrijedjena
    noga se moze zamotati vatom ili nekom tkaninom ,sto dalje od mjesta preloma i
    ucvrstiti se dascicama,sa dvije strane.

    Obratiti paznju na:
    -disanje(usporeno,ubrzano,plitko duboko…),
    - rad srca(ubrzano ,usporeno…),
    - izgled vidljivih sluznica(blijede,cijanoticne…)
    -krvarenje(obilno,odakle pas krvari….)
    -izgled rane(na kojem dijelu tijela,da li ima strano tijelo….)
    -prelomi(na kojoj kosti,otvoreni,zatvoreni….)
    - stanje svijesti
    -i jos neke stvari koje primjetite a koje ja nisam navela jer se svaka nesreca razlikuje
    pa tako i simptomi unesrecenog psa.

    Dok to radite zamolite nekog da nazove veterinara(ako vi to ne mozete) i opisite mu nesrecu,stanje psa…i on ce vam sigurno dati neki savjet sta da radite dok on ne stigne na lice mjesta ili dok vi ne dodjete do stanice.

    Ne bi bilo lose napraviti brnjicu jer pas koji je prestrasen,povrijedjen i trpi bol moze cak i krenuti da ugrize.Brnjicu ne stavljati psima kod kojih je povrijedjen grudni kos i koji teze disu,psima sa kratkim njuskama.Ako ova pravila dopustaju,stavite brnjicu i tada ne smijete psa ostavljati samog jer je moze pokusati skinuti ili moze doci do povracanja pri cemu je treba odmah skinuti.


    Nadam se da vam ovo nikad nece trebati ali budite spremni.Ako sam nesto izostavila ili ako imate jos kakv savjet slobodno dopisite.
    johnyAstor
    johnyAstor
    Admin


    Broj poruka : 1703
    Lokacija : Lazarevac - Valjevo
    ime psa : Astor
    Datum upisa : 13.09.2008

    Prva pomoc kod povreda Empty Re: Prva pomoc kod povreda

    Počalji  johnyAstor Ned 30 Nov 2008, 11:35

    meni je ovo trebaklo pre neki dan posto su Astora udarila kola,tj. nisi ga povredila ali je lepo i to dobro...a ja malo je falilo slog da me strefi....da pricam kako je bilo ili ne....?
    jasmina79
    jasmina79


    Broj poruka : 1381
    Godina : 45
    Lokacija : Bihac,BiH
    ime psa : Dante
    Datum upisa : 26.09.2008

    Prva pomoc kod povreda Empty Re: Prva pomoc kod povreda

    Počalji  jasmina79 Ned 30 Nov 2008, 11:42

    Pa pricaj sta je bilo i kako si ti postupio u vezi prve pomoci
    TyKy
    TyKy


    Broj poruka : 801
    Godina : 35
    Lokacija : Podgorica
    ime psa : REA
    ime psa : IGNIS, KALIOPI
    Datum upisa : 13.09.2008

    Prva pomoc kod povreda Empty Re: Prva pomoc kod povreda

    Počalji  TyKy Ned 30 Nov 2008, 11:45

    jasmina79 ::Pa pricaj sta je bilo i kako si ti postupio u vezi prve pomoci
    johnyAstor
    johnyAstor
    Admin


    Broj poruka : 1703
    Lokacija : Lazarevac - Valjevo
    ime psa : Astor
    Datum upisa : 13.09.2008

    Prva pomoc kod povreda Empty Re: Prva pomoc kod povreda

    Počalji  johnyAstor Ned 30 Nov 2008, 11:49

    e,ovako.... setam ja Akija,gledam s' druge strane ulice,drzim ga na malom prstu(posto zna komande i kada viknem vrati se),on je video na skroz drugoj strani psa,lutalicu,posao je ja kada sam ukapirao bilo je kasno,neka majmuncina se zaletela(sladja zna,sa kolubarskog trga) i Akija smota onako posteno i ja popizdim,naje*ao sam mu se keve k'o dzukeli,a Astor bio kriv,cim sam ga izvadio ispod kola,poceo je da jurca,ja ga zovem zagrim ga,on me pogleda onako tuzno i poljubim ga i on mene lizne i pravo u vet. stanicu,pregledao ga je dosta dugo i rekao nema nista sem sto je prestavljen......ali nikada se vise nisam uoplasio nego tada....
    jasmina79
    jasmina79


    Broj poruka : 1381
    Godina : 45
    Lokacija : Bihac,BiH
    ime psa : Dante
    Datum upisa : 26.09.2008

    Prva pomoc kod povreda Empty Re: Prva pomoc kod povreda

    Počalji  jasmina79 Ned 30 Nov 2008, 11:52

    Vjerujem ti!Da se to meni desilo trebala bi brnjica meni a ne Danteu Very Happy
    johnyAstor
    johnyAstor
    Admin


    Broj poruka : 1703
    Lokacija : Lazarevac - Valjevo
    ime psa : Astor
    Datum upisa : 13.09.2008

    Prva pomoc kod povreda Empty Re: Prva pomoc kod povreda

    Počalji  johnyAstor Ned 30 Nov 2008, 11:55

    ma ostao bez texta nisam znao sta da kazem....sem da mu j.... mater....
    TyKy
    TyKy


    Broj poruka : 801
    Godina : 35
    Lokacija : Podgorica
    ime psa : REA
    ime psa : IGNIS, KALIOPI
    Datum upisa : 13.09.2008

    Prva pomoc kod povreda Empty Re: Prva pomoc kod povreda

    Počalji  TyKy Ned 30 Nov 2008, 13:48

    Ma voze kao ludaci!!!
    Jepur0
    Jepur0
    moderator


    Broj poruka : 534
    Godina : 29
    ime psa : Leo
    Datum upisa : 09.01.2010

    Prva pomoc kod povreda Empty Re: Prva pomoc kod povreda

    Počalji  Jepur0 Pon 08 Mar 2010, 21:29

    Ja bi mu za lea da izvinete J*BO MAT*R
    ViPns
    ViPns


    Broj poruka : 1158
    Godina : 47
    Lokacija : Novi Sad
    ime psa : Ariel
    ime psa : Nakoma
    Datum upisa : 29.05.2010

    Prva pomoc kod povreda Empty Re: Prva pomoc kod povreda

    Počalji  ViPns Ned 04 Jul 2010, 23:12

    Da li psu u slucaju krvarenja sme na ranu da se naprska Bivacin (enbecin)?
    jasmina79
    jasmina79


    Broj poruka : 1381
    Godina : 45
    Lokacija : Bihac,BiH
    ime psa : Dante
    Datum upisa : 26.09.2008

    Prva pomoc kod povreda Empty Re: Prva pomoc kod povreda

    Počalji  jasmina79 Uto 06 Jul 2010, 23:33

    Zasto da ne....
    avatar
    ivanaa


    Broj poruka : 4
    Godina : 39
    ime psa : Oskar
    Datum upisa : 29.12.2011

    Prva pomoc kod povreda Empty Re: Prva pomoc kod povreda

    Počalji  ivanaa Čet 29 Dec 2011, 02:11

    ViPns ::Da li psu u slucaju krvarenja sme na ranu da se naprska Bivacin (enbecin)?

    U slučaju osoba na otvorenu ranu se NE smije staviti bivacin , jer se ta rana može samo zagaditi a on je antibitski prašak .
    antibiotici ne idu na otvorene rane!! Prema tome vjerujem da ni psima ne smije se stavljati, već prvo ranu očistiti pa zaustaviti ako ima krvarenja pa onda staviti bivacin ! Ja svom Oskaru nebi ga stavila!
    Sasska
    Sasska


    Broj poruka : 1213
    Godina : 43
    Lokacija : Beograd, BV
    ime psa : Ra
    Datum upisa : 08.09.2010

    Prva pomoc kod povreda Empty Re: Prva pomoc kod povreda

    Počalji  Sasska Čet 29 Dec 2011, 09:51

    E kad moram tako da kazem... Ne lupaj...
    avatar
    ivanaa


    Broj poruka : 4
    Godina : 39
    ime psa : Oskar
    Datum upisa : 29.12.2011

    Prva pomoc kod povreda Empty Re: Prva pomoc kod povreda

    Počalji  ivanaa Pet 30 Dec 2011, 10:16

    Sasska ::E kad moram tako da kazem... Ne lupaj...
    Ako se to odnosilo na mene samo da ti odgovorim kratko jasno! Ti svom psu stavljaj a ja svom neću! Jer doktora u kući imam pa tako da mu vjerujem !!Prvo treba čišćenje a zatim se može koristiti jer kada staviš bivacin on se skori a ispod milun bakterija i samo dođe do zagađenja, pogledaj još malo po netu kako se koristi antibiotik na otvorenoj rani !!
    Sasska
    Sasska


    Broj poruka : 1213
    Godina : 43
    Lokacija : Beograd, BV
    ime psa : Ra
    Datum upisa : 08.09.2010

    Prva pomoc kod povreda Empty Re: Prva pomoc kod povreda

    Počalji  Sasska Pet 30 Dec 2011, 11:45

    ivanaa ::
    Sasska ::E kad moram tako da kazem... Ne lupaj...
    Ako se to odnosilo na mene samo da ti odgovorim kratko jasno! Ti svom psu stavljaj a ja svom neću! Jer doktora u kući imam pa tako da mu vjerujem !!Prvo treba čišćenje a zatim se može koristiti jer kada staviš bivacin on se skori a ispod milun bakterija i samo dođe do zagađenja, pogledaj još malo po netu kako se koristi antibiotik na otvorenoj rani !!

    Ajde ne prosipaj pamet nego procitaj lepo sve postove pa onda komentarisi. Niko te ne tera!
    1. Niko nije lud da ne cisti rane
    2. Bivacin se sme stavljati na rane (meni stavljali u bolnici nakon porodjaja)
    3. I antibiotske masti idu na rane ....
    da ne nabrajam dalje ...
    i smiri se malo....
    avatar
    ivanaa


    Broj poruka : 4
    Godina : 39
    ime psa : Oskar
    Datum upisa : 29.12.2011

    Prva pomoc kod povreda Empty Re: Prva pomoc kod povreda

    Počalji  ivanaa Pet 30 Dec 2011, 17:37

    Sasska ::
    ivanaa ::
    Sasska ::E kad moram tako da kazem... Ne lupaj...
    Ako se to odnosilo na mene samo da ti odgovorim kratko jasno! Ti svom psu stavljaj a ja svom neću! Jer doktora u kući imam pa tako da mu vjerujem !!Prvo treba čišćenje a zatim se može koristiti jer kada staviš bivacin on se skori a ispod milun bakterija i samo dođe do zagađenja, pogledaj još malo po netu kako se koristi antibiotik na otvorenoj rani !!

    Ajde ne prosipaj pamet nego procitaj lepo sve postove pa onda komentarisi. Niko te ne tera!
    1. Niko nije lud da ne cisti rane
    2. Bivacin se sme stavljati na rane (meni stavljali u bolnici nakon porodjaja)
    3. I antibiotske masti idu na rane ....
    da ne nabrajam dalje ...
    i smiri se malo....
    Zašto si izbrisala moj zadnji post?? možda zato što si se pronašla u njemu i skužila o čemu govorim pa ipak da tvoja bude zadnja bolje je moje obrisati !!
    akisnake
    akisnake


    Broj poruka : 2
    Godina : 28
    ime psa : Doni
    Cuki
    Datum upisa : 31.07.2011

    Prva pomoc kod povreda Empty Re: Prva pomoc kod povreda

    Počalji  akisnake Sub 11 Feb 2012, 17:28

    jasmina79 ::Vjerujem ti!Da se to meni desilo trebala bi brnjica meni a ne Danteu Very Happy

    Takodje Very Happy

    Sponsored content


    Prva pomoc kod povreda Empty Re: Prva pomoc kod povreda

    Počalji  Sponsored content


      Sada je Čet 28 Mar 2024, 12:31