Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Join the forum, it's quick and easy

Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Forum • Labrador fan club

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

+7
shma
Berna
milica88
jasmina79
TyKy
johnyAstor
dita
11 posters

    PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem

    dita
    dita


    Broj poruka : 46
    Godina : 44
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Dita
    Datum upisa : 17.09.2008

    PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem Empty PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem

    Počalji  dita Sub 14 Feb 2009, 11:00

    Gotovo da nema vlasnika psa a da njegov ljubimac nije imao neki problem u vezi sa paraanalnim (analnim, perianalnim) žlezdama. Šta su, zapravo, ove tvorevine i čemu one služe?

    Paraanalne žlezde su zapravo dve male vrećice koje se nalaze na samom kraju rektuma a ispred analnog sfinktera. Obložene su iznutra žlezdanim epitelom koji stvara sekret karakterističnog, i za ljudski nos uglavnom neprijatnog mirisa, svetlo žute, beličaste do svetlo sivkaste boje i retke, gotovo vodenaste konzistencije. Ovaj sekret dospeva u spoljašnju sredinu preko izvodnih kanala lociranih na samom prelazu sluzokože debelog creva u kožu.

    Funkcija ovog sekreta je da, po najverovatnijoj teoriji, bude istisnut pri defekaciji i na taj način ostavi karakterističan mirisni trag koji, verovatno, igra značajnu ulogu u složenom teritorijalnom životu pasa. Dakle, ove male žlezde su normalne tvorevine značajne u međusobnoj komunikaciji kanida (porodice pasa).

    Kod jednog broja kućnih ljubimaca, međutim, paraanalne žlezde postaju pravi izvor problema za ljubimca i vlasnika. Klinički, postoji nekoliko problema koji se mogu sresti, a oni nisu strogo podeljeni:

    Začepljenje (impakcija) paraanalnih žlezda - u ovom slučaju izostaje pražnjenje vrećica, uglavnom zbog začepljenja izvodnih kanala. Ovo je dosta čest slučaj kod ljubimaca, a glavnim uzrocima se smatraju nedovoljno kretanje i nepravilna ishrana. U prilog ovom mišljenju govori i činjenica da impakciji nisu podložnije visokoselekcionirane (osetljive) rase od primitivnih (npr. vukoliki, polarni ili pastirski psi) ali se u značajno većem procentu javlja kod pasa držanih u kući nego kod onih koji život provode slobodno u velikim dvorištima ili prateći stada ovaca. Skupljanje sekreta izaziva nelagodnost kod psa te je on uznemiren, često se okreće pokušavajući da liže i gricka analnu regiju. Takođe može da vuče zadnjicu po podu ili se javlja generalizovani pruritus (svrab). Sadržaj vrećica je uglavnom nepromenjen po karakteru, a može biti kondenzovan ili gust.

    ? Zapaljenje (inflamacija) paraanalnih žlezda - klinički je dosta slična impakciji, a između njih ne postoji stroga podeljenost, dok su simptomi izraženiji. Veoma često se javlja osetljivost i bol u analnoj regiji; pas često ne dozvoljava pregled; sekret je obično manje ili više promenjenog mirisa koji postaje izrazito neprijatan, a može biti sa primesama krvi.

    ? Paraanalna fistula - nastaje najčešće kod pasa sa hroničnim zapaljenjem vrećica, a infekcija se proširila na potkožno i vezivno tkivo analne regije. Obično postoji jedan ili više kanala (fistula) koji se šire od analne vrećice, a sadržaj se oslobađa preko kože u spoljašnju sredinu.

    Prema nekim mišljenjima, zapaljenje ili začepljenje analnih vrećica ne mogu da izazovu svrab kod pasa, već se smatra da ove dve pojave nastaju istovremeno kod kućnih pasa, pri čemu se za svrab okrivljuje alergijska reakcija drugog uzroka. Uistinu, impakcija analnih vrećica se ponekad može sresti pri rektalnom pregledu pasa koji ne ispoljavaju nikakve simptome. Ipak, pregled analnih vrećica bi trebalo da bude deo svakog kliničkog pregleda pasa sa naizgled neobjašnjivom pojavom svraba; ovaj pregled takođe omogućava veterinaru da razlikuje zapaljenje od začepljenja ili da posumnja na neke druge, manje česte promene (npr. tumoroznog karaktera) i da odredi terapiju lekovima, a u slučaju čestih hroničnih problema, hirurško otklanjanje analnih vrećica. Prevencija (nažalost, ne uvek efikasna) jeste dosta kretanja i pravilna ishrana koja omogućava formiranje čvrstog izmeta, a samim tim i redovno pražnjenje vrećica.
    johnyAstor
    johnyAstor
    Admin


    Broj poruka : 1703
    Lokacija : Lazarevac - Valjevo
    ime psa : Astor
    Datum upisa : 13.09.2008

    PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem Empty Re: PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem

    Počalji  johnyAstor Sub 14 Feb 2009, 12:52

    super tekstic,hvala...
    TyKy
    TyKy


    Broj poruka : 801
    Godina : 35
    Lokacija : Podgorica
    ime psa : REA
    ime psa : IGNIS, KALIOPI
    Datum upisa : 13.09.2008

    PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem Empty Re: PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem

    Počalji  TyKy Sub 14 Feb 2009, 23:12

    johnyAstor ::super tekstic,hvala...

    Sory, ali ja ovdje ne vidim textic!!?
    ODLICAN TEXT!!! Hvala
    jasmina79
    jasmina79


    Broj poruka : 1381
    Godina : 45
    Lokacija : Bihac,BiH
    ime psa : Dante
    Datum upisa : 26.09.2008

    PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem Empty Re: PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem

    Počalji  jasmina79 Ned 15 Feb 2009, 09:20

    Znaci kod kucnih pasa treba obratiti paznju na ishranu i fizicku aktivnost.Sta jos moze biti uzrok (mislim na sve pse a ne smo kucne)?
    johnyAstor
    johnyAstor
    Admin


    Broj poruka : 1703
    Lokacija : Lazarevac - Valjevo
    ime psa : Astor
    Datum upisa : 13.09.2008

    PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem Empty Re: PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem

    Počalji  johnyAstor Ned 15 Feb 2009, 11:13

    jasmina79 ::treba obratiti paznju na ishranu i fizicku aktivnost

    sto mi je ovo nesto poznato... Very Happy:D:D

    TyKy,hvala,nisam znao...Very Happy
    milica88
    milica88


    Broj poruka : 1194
    Godina : 35
    Lokacija : NISH
    ime psa : BEN
    Datum upisa : 16.02.2010

    PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem Empty Re: PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem

    Počalji  milica88 Čet 14 Okt 2010, 16:22

    Ben ima ovaj problem,iako je dosta fizicki aktivan i stolica mu je tvrda,vet mi je rekao da kada se ceska mnogo po usima,grize rep i trese glavom da je to znak da treba da mu ispraznim te vrecice...e sad,ja sam pokusavala nekoliko puta i nikako da ih napipam Smile a bezveze mi je da non-stop idem kod veta da bi mu ih praznio...jel ima neko iskustva sa ovim?
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem Empty Re: PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem

    Počalji  Berna Čet 14 Okt 2010, 16:48

    Nemam iskustva, ali imam ideju - sto ne odes kod veta da ti pokaze kako to da radis? Smile
    shma
    shma


    Broj poruka : 843
    Godina : 33
    Lokacija : Obrenovac
    ime psa : Beck's
    Datum upisa : 01.12.2009

    PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem Empty Re: PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem

    Počalji  shma Čet 14 Okt 2010, 17:04

    Ja sam cuo da neki vlasnici cede ove zlezde kod ljubimaca.Do sada to nisam radio Beksu al videcu da mi neko pokaze kako se to radi i sta tacno treba da se istisne... lol! ...Beks isto u poslednje vreme ide ide i onda zastane pokusavajuci da se pocese tj ugrize za guzicu,takodje trese glavom i ceska se po glavi.
    milica88
    milica88


    Broj poruka : 1194
    Godina : 35
    Lokacija : NISH
    ime psa : BEN
    Datum upisa : 16.02.2010

    PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem Empty Re: PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem

    Počalji  milica88 Čet 14 Okt 2010, 17:23

    Nemam iskustva, ali imam ideju - sto ne odes kod veta da ti pokaze kako to da radis? Smile
    to sam svakako planirala,on radi u svojoj apoteci blizu mene pa cu ga pitati,a ambulanta mu je daleko,mora kolima da se ide,sto je trenutno nemoguce...tako da ne moze trenutno da mi pokaze,ali videcu da pokusa da mi objasni Smile
    Shma,jel je Beks nervozniji nego inace? Ako jeste onda je to 99%
    micko89
    micko89


    Broj poruka : 17
    Godina : 34
    ime psa : Luna
    Datum upisa : 22.11.2012

    PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem Empty Re: PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem

    Počalji  micko89 Pon 24 Dec 2012, 23:09

    Ako moze neko neka mi pomogne, ja mislim da je u vezi sa ovom temom. Moj pas ima zatvor, i slabo jede od sinoc, uzme malo pa ostavi. Takodje skucka mnogo izgleda mi da je boli. Ne znam sta da radim, zvao sam veta reko je da uzmem jednu rakijsku casicu zejtina da joj dam da proguta. Da li ima neko ko je ima nesto slicno da mi pomogne? Hvala
    Nade
    Nade
    moderator


    Broj poruka : 553
    Godina : 32
    ime psa : Pepa
    Datum upisa : 10.11.2011

    PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem Empty Re: PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem

    Počalji  Nade Uto 25 Dec 2012, 08:00

    Ima neke tablete, mislim da se koriste i za mala deca, pitajte veta da vam napise receptura, ako ne potrazite mislenje i od drugi vet.
    Nade
    Nade
    moderator


    Broj poruka : 553
    Godina : 32
    ime psa : Pepa
    Datum upisa : 10.11.2011

    PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem Empty Re: PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem

    Počalji  Nade Uto 25 Dec 2012, 08:03

    tekst nije moj,al korisan je Wink

    Evo da podignem ovu temu i da postavim jedan video koji pokazuje kako cediti analne zlezde..Jelena je lepo gore sve napisala i tu nema nista posebno da se doda,jedino to da ja npr. kada cedim analne zlezde kod mojih pasa ne stavljam prst u anus,nego to radim na sledeci nacin..
    podignem rep psu i prstima oko anusa polako masiram dok ne osetim pod prstima zlezde(one su velicine manjeg lesnika) i blagim pritiskom prema gore cedim zlezde koje u mlazu izlaze iz anusa-sto se na snimku i vidi..Ako anus zanislimo kao casovnik zlezde se nalaze na 8h,20min ili 16h,40 min kako god hocete(bar je tako kod mojih pasa)
    NAPOMINJEM........
    Da bi neko cedio zlezde mora da ima osecaj za to-ne treba da pretisne iz sve snage pa da popucaju zlezde,nego sa osecajem polako sa pritiskom prstiju premagornjem delu anusa-prema repu polako iscediti zlezde.. kada se zlezde redovno cede nisu vece od zrna grska..Ako zlezde nisu pod upalom netreba davati nikakav antibiotik...Morate poznavati svog psa da biste znali da li je potrebno da mu cedite zlezde..ako cekate da pas vuce zadnjicu i da mu opadne dlaka iznad repa,tada je vec doslo do upale,ali ako vidite da se pas lize iznad repa ili kada vi podjete rukom da ga pomilujete ,a on vam okrece zadnjicu da ga cesete Smile mislim da je vreme za cedjenje..Ja u principu cistim svakom mom psu zlezde 1 mesecno i ne cekam oce li se one napuniti ili nece-ne rizikujem... pre 2-3 god moji psi su imali problema sa tim analnim zlezdama,ali vec 2 god nema problema-sve je prosto-ako nisu pune,one malo se iscede,ako kod nekog jeste one prskaju kao spricem iz anusa i tako..A to da li je tacna teza da kada jednom pocnete da cedite psu zlezde morate to da radite stalno,ja neznam,a i bas me briga..to je sitna stvar a i nije tesko izdvojiti par minuta mesecno za tu radnju ..pozz
    p.s. Evo ovde pogledajte kako ja to radim..
    https://www.youtube.com/watch?v=o9XhbSV-EbE&list=UUAaMebuZcDaod5rzCxTiqeg&index=1&feature=plcp
    sheila23
    sheila23


    Broj poruka : 22
    Godina : 30
    ime psa : Nex-Bart
    ime psa : Nex-Bart
    Datum upisa : 01.12.2013

    PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem Empty Re: PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem

    Počalji  sheila23 Čet 05 Dec 2013, 23:50

    Moj pas je imao problema sa analkama i jos ima problema,isli smo 3 mj na terapije i antibiotike,veterinar bi istiskivao tako da bi gurao prst u analni otvor psa i istiskivao,i citala sam prije komentare i pitala ga moze li mi pokazati da ja to sama radim ,rekao je kao nije preporucljivo da ja to radim posto velikim pritiskom mogu da nadrazim i veci problem stvorim.Toliko sam cula od pojedinih osoba da rade to sami,a ja ne mogu jer postujem ono sto je on rekao.Bolje je tri mjeseca njega placati nego meni pokazati Very Happy  Logika cc:evil:  I htjela bih postaviti pitanje?Kako vi lijecite analke ?Mislim ishrana?Ja mu dajem rizu je je to dobro za analke Smile 
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem Empty Re: PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem

    Počalji  Berna Pet 06 Dec 2013, 08:35

    Koliko sam ja cula, kad se jedno fizicki iscede, moraju redovno fizicki da se cede. Neka ti vet pokaze kako se to radi, mozes i sama, ali nikako u kuci, i stavi stipaljku na nos What a Face 
    sheila23
    sheila23


    Broj poruka : 22
    Godina : 30
    ime psa : Nex-Bart
    ime psa : Nex-Bart
    Datum upisa : 01.12.2013

    PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem Empty Re: PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem

    Počalji  sheila23 Pet 06 Dec 2013, 09:12

    hahahah morat cu pitati da mi pokaze Very Happy 
    ViPns
    ViPns


    Broj poruka : 1158
    Godina : 47
    Lokacija : Novi Sad
    ime psa : Ariel
    ime psa : Nakoma
    Datum upisa : 29.05.2010

    PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem Empty Re: PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem

    Počalji  ViPns Pet 06 Dec 2013, 17:24

    Riza ne leci,riza se samo daje psu kao dopuna uz ishranu ako se pas hrani mesom ili u slucajevima vecih proliva da ih zaustavi (tada cista riza). U svim ostalim situacijama je ne potrebna jer u granulama vec imas puno ili rize ili slicnih dodataka. Prvenstveno psu moras da stabilizujes stolicu,ako ima problem sa zlezdama. Stolica je redja kada psu ne odgovara neka ishrana (citaj ne moze da svari),ili kod promene ishrane (sto se kod nekih pasa desava a kod nekih ne), naravno ako pretpostavimo da je pas zdrav.
    sheila23
    sheila23


    Broj poruka : 22
    Godina : 30
    ime psa : Nex-Bart
    ime psa : Nex-Bart
    Datum upisa : 01.12.2013

    PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem Empty Re: PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem

    Počalji  sheila23 Pet 06 Dec 2013, 17:31

    Sto se tice ishrane prije je jeo Dog Chow mislim i jedno vrijeme Proplan uzas uvijek mu se to desavalo dok nisam vise skoro od pola godine kupujem mu Eukanubu (i prije bi kupovala al u mom mjestu je nije bilo) i sad ima cvrstu stolicu,i ne bi mu je mjenjala nikako super je. cheers 

    Sponsored content


    PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem Empty Re: PARAANALNE ZLEZDE- veoma cest problem

    Počalji  Sponsored content


      Sada je Pet 29 Mar 2024, 02:25