Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Join the forum, it's quick and easy

Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Forum • Labrador fan club

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

4 posters

    Teranje

    avatar
    miodragsabo


    Broj poruka : 5
    Godina : 41
    ime psa : Maza
    Datum upisa : 24.02.2012

    Teranje Empty Teranje

    Počalji  miodragsabo Pet 24 Feb 2012, 17:00

    Imam zenku labradora i to mi je inace prvi pas,pa me interesuje kako da budem siguran kada je u "teranju"? Hvala
    Acilim22
    Acilim22


    Broj poruka : 1353
    Godina : 26
    Lokacija : Ruma
    ime psa : Apollo Magic Yellow Smile <3

    ime psa : Britney I love you


    Datum upisa : 16.02.2012

    Teranje Empty Re: Teranje

    Počalji  Acilim22 Pet 24 Feb 2012, 17:13

    Krvari...I obicno sklanja rep!! Evo ja mislim da ovde sve pise!



    Razmnozavanje je bioloska pojava koja svakoj vrsti omogucava opstanak u svetu. U uslovima slobodne prirode,razmnozavanje zivotinja se obavlja nagonski i bez odredjenog plana. U zivotu, nakon toga, ostaju samo jedinke koje mogu same da se izbore za svoj opstanak. Ostale ako to nisu u stanju da ostvare osudjene su na propast. Tako je izracunato da ako bi ostao sav porod kuje u toku njenog zivota i on se dalje razmnozavao onda bi za 12 godina bilo 85000 pasa. Imajuci ovu cinjenicu u vidu vlasnici pasa pogotovo rasnih pedigriranih, vode racuna da se njihovo razmnozavanje izvodi planski i sa odredjenim ciljem.

    POLNA ZRELOST : Nagon pasa za parenjem moze se javiti jos u ranoj mladosti, u 3 ili 4 mescu zivota. Ona se ispoljava naskakivanjem drugih vrsnjaka bilo da se radi o muzjacima ili zenkama. Ovo bi se moglo nazvati samo “psihicki” nagon jer stene u ovom dobu jos nije polno zrelo. Muzjaci polno sazrevaju vec u 6 mesecu. Dok se kod zenki znaci “teranja” javljaju oko 9 meseca zivota. Prema nasim kinoloskim propisima, za rasne-pedigrirane pse, parenje se dozvoljava kujama posle 14 meseci a muzjacima kada napune 18 meseci. Kuje se mogu pariti do navrsenih 8 godina starosti, dozvoljava se jedno leglo u toku godine i 6 stenaca u leglu.

    Prvi znak polne zrelosti kuje je njeno polno “teranje” I ona se tera obicno dva puta godisnje s jeseni u zimu i s proleca u leto, u razmaku od priblizno 6 meseci. Jedan od prvih vidljivih znakova da se kuja priprema za parenje jeste povecanje polnog organa koji obicno postane 3 puta veci nego sto on izgleda normalno. Istovremeno iz polnog organa pocinje da se cedi tamni iscedak. Ovakvo stanje je poznato jos i kao “krvarenje” upravo ovaj iscedak ima specifican miris koji psi osete na razdaljini i do 5 kilometara. U to vreme kuja je nemirna nema mira cesto zeli da pobegne od kuce. Za vlasnika veoma je vazno da otkrije pojavu tamnog iscedka na vreme jer od toga zavisi uspeh parenja ili ukoliko zele da ga izbegnu da ga izbegnu na vreme.

    VREME ZA PARENjE : Pogodno vreme za parenje je u vecini slucajeva od 9 do 15 dana od pojave tamnog iscedka dok je to kod nekih pasa od 11 do 16 dana. Uzimanjem brisasa polnih organa u veterinarskoj ustanovi se moze tacno odrediti najbolje vreme za parenje odnosno oplodjenje. Jos jedan znak da je kuja spremna za parenje jeste sto ona u tom periodu rado prima muzjaka. Kada je kuja raspolozena da pusti psa k sebi ona podize rep u stranu i namesta zadnji deo prema psu. Ovo odgajivac moze isprobati i bez psa. Rukama obuhvati slabinski deo i stegne ga, ako kuja podigne rep u stranu vreme je da se pusti pas, ako se rp ne podize onda se jos mora pricekati. Muzjaci su u svako doba dana spremni za parenje ali ipak se preporucuje mirnije doba dana i mirno mesto. Niposto se nesme dozvoliti da pas ide kerusi jer posle toga dobija zelju da bezi od kuce. Ovako pripremljen par se pusti u miran zagradjen prostor.

    GRAVIDNOST KUJE : Vreme od zaceca ploda pa do stenjenja naziva se gravidnost ili skotnost. Gravidnost kuje obicno traje 63 dana. Medjutim desava se da se osteni 5 do 6 dana ranije ili 2 do 3 dana kasnije od navedenog perioda. Utvrditi gravidnost kuje je vrlo tesko i prilicno nesigurno. Plodovi u stomaku se mogu veoma tesko opipati prvih 6 nedelja. Spolasnji znaci gravidnosti se primecuju tako sto je u kuje apetiti povisen i sto se prosiruje u slabinskom delu. Sto se gravidnost vise odmice ona postaje tromija nema zelju za setnjom i voli da prilegne.

    Za uspesno stenjenje veoma je bitno slobodno kretanje gravidne keruse jer ono utice na pravilnost rada unutrasnjih organa (srce, pluca), U prvoj polovini gravidnosti kerusa se moze voditi u lov i dresirati naravno, u ovakvi slucajevima treba izostaviti skokove i druge radnje koje izazivaju povecan fizicki napor. Takodje duze setnje pred samo stenjenje nisu pozeljne.

    STENjENjE BEZ INTERVENCIJE : Za stenjenje kuje potrebno je obezbediti cistu prostoriju sa dovoljno svetla, vazduha i umerene temperature. Ako se stenjenje odvija u letnje vreme, onda neke posebne prostirke nisu ni potrebne, a ako je prostorija zagrejanna one nisu potrebne ni u toku zime. Normlano stenjenje se odvija lako i sa pauzama od 20 minuta do pola sata izmedju stenadi. Ako su ove pauze znatno duze onda treba potraziti pomoc veterinara. Stenjenje ce biti normalno ako se prvo stene osteni bez teskoca i prva pauza ne bude duza. Tada kuji nije potrebna nikakva pomoc ceo tok stenjenja je potrebno samo povremeno nadgledati.

    UZGOJ STENADI : Posle stenjenja kuje koja je donela na svet vise stenadi moraju se odabrati na koja ce odgajivac ostaviti a ostala treba unistiti. Po pravilu, unistavaju se nenormalno gradjena, slaba i krzljava stenad i ona koja ne odgovaraju standardu ako je to primetno u to vreme. Za svakog odgajivaca pasa najvaznije je da odgoji zdravu i normlanu stenad. To ce lako postici ako je prvailno negovao kuju tokom bremenitosti i u danima kada ona ima mlade. Jedina hrana stenadi u prvih 15 do 20 dana je majcino mleko. Dakle gotovo cele 3 nedelje stenad se hrani iskljucivo sisanjem. Da bi kuja imala dovoljno mleka, potrebno je da se pravilno hrani, jer je nedovoljna ishrana glavni razlog pomanjkanja mleka. Inace kuje po pravilu imaju melka i za vece leglo.

    ISHRANA STENADI : Stenad po pravilu a tako je i uobicajeno, sisu oko 40 dana. Duza ishrana majcinim mlekom nije potrebna, a moze se i nepovoljno odraziti na kuju, da je nepotrebno iznuri. Dojenje se retko produzava jer kuja i pre tog vremena sama pocne da odbija stenad.

    U 3 nedeljni zivota stenad moze da pocne prehranjivanje. Rani pocetak prehranjivanja ima dobre strane-rasterecuje kuju i dobro dodje stencima kojima nedostaje mleko. Hrana kojom se prehranjuje stenad treba u prvim danima da bude sto slicnija majcinom mleku i da je slicnog sastava. Poznato je da je mleko kuje 3 puta masnije od kravljeg. Ono sadrzi dosta belancevina i mineralnih materija, ali nedovoljno mlecnog secera. Zbog toga je za prehranjivanje potrebno pripremiti hranu koja ce biti najslicnija kujinom mleku. To ce se postici kada se kravljem mleku doda slatka pavlaka, secer i vitamini A i D.

    Ovakva hrana e daje samo u prvim danima ako je prehranjivanje pocelo u ranom periodu. Porastom stenadi potrebno im je obezbediti i hranu zivotinjskog porekla. Obrok po jednom stenetu trebalo bi da izgleda ovako : jedna do dve supene kasike mleka, pet do deset grama hleba umrvljenog u mleko i mlevenog mesa velicine oraha. Prema porastu stenadi kolicina se povecava.

    Evo jedne od mnogo brojnih tablica po kojoj se stenad moze hraniti od 3 do 6 nedelja. Po prvom receptu smesu treba napraviti od 33% kukuruznog, 30% psenicnog i 16% mesnog brasna. 5% obranog mleka u prahu, 12.5% sojinog, 2% kostanog brasna, 1% vitamninske predsmese koja se dodaje neposredno pred hranjenje. Umesto psenicnog brasna mogu se stavljati i mekinje.

    Stenad se o pravilu pred i posle odbijanja prihranjuje 4 do 5 puta dnevno a kasnije 3 puta. Vremenski razmaci moraju biti strogo odredjeni. Inace stenad se po pravilu odbija postepeno zamenjivanjem dojenja obrocima za prehranjivanje. Odbijanje pocinje posle 35 dana.

    Matoš
    Matoš


    Broj poruka : 7
    Godina : 53
    Lokacija : Banja Luka
    ime psa : Nina
    Datum upisa : 23.11.2013

    Teranje Empty Re: Teranje

    Počalji  Matoš Pon 03 Mar 2014, 18:16

    Moja Nina je od 25.02. u teranju. Pošto mi je ovo prvi pas zanima me koliko traje krvarenje? Pošto je sa nama u kući, a ni mačku se još februar nije završio, pa smo u totalnom haosu.
    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Teranje Empty Re: Teranje

    Počalji  Ben_Bella Pon 03 Mar 2014, 20:49

    Matoš ::Moja Nina je od 25.02. u teranju. Pošto mi je ovo prvi pas zanima me koliko traje krvarenje? Pošto je sa nama u kući, a ni mačku se još februar nije završio, pa smo u totalnom haosu.
    Oko 28 dana, zavisi od zenke do zenke.
    Matoš
    Matoš


    Broj poruka : 7
    Godina : 53
    Lokacija : Banja Luka
    ime psa : Nina
    Datum upisa : 23.11.2013

    Teranje Empty Re: Teranje

    Počalji  Matoš Pon 03 Mar 2014, 23:21

    Hvala puno! Deluje mi jako tužna, samo što me ne pita šta joj se to dešava.

    Sponsored content


    Teranje Empty Re: Teranje

    Počalji  Sponsored content


      Sada je Ned 19 Maj 2024, 16:44