Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Join the forum, it's quick and easy

Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Forum • Labrador fan club

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Intervju sa Judy Heim, HySpire Labradors,USA

    Nade
    Nade
    moderator


    Broj poruka : 553
    Godina : 32
    ime psa : Pepa
    Datum upisa : 10.11.2011

    Intervju sa Judy Heim, HySpire Labradors,USA Empty Intervju sa Judy Heim, HySpire Labradors,USA

    Počalji  Nade Pet 29 Mar 2013, 12:09

    Moram priznati da obozavam Amerikance a vajda HySpire je jedna od mojih top 5:). Ja sam uzivala u ono sta sam procitala tako da nadam se da tjete i Vi.
    Intervju sa Judy Heim, HySpire Labradors,USA Shapeimage_2

    Pre nego sta zapocnemo sa intervjuom, htela bih da naglasim da je HySpire partnerstvo izmedju tri zene…mene, Vonnie Russell I Lise Da Ross kao I Jim Russella, Vonijevog supruga. Svaki uspeh koji smo postigli u HySpire-u je rezultat svakoga od nas I svi zajedno smo radili kako bi slozili ovo partnerstvo koje nam je omogucilo da dostignemo uspeh u ovom zajednickom hobiju odgajanja, izlaganja kao I ljubavi prema Labrador Retriverima. Na pitanja cu odgovarati u jednini, jer kao I svi odgajivaci, svako od nas ima svoje misljenje za razlicite stvari I ponekad ona nisu ista, I ne bih htela da ovo izgleda kao da ja pricam umesto mojih partnera. Postoje neka pitanja na koja cu morati odgovoriti u mnozini i koja se odnose na to kako mi radimo u HySpire-u.
    1. Recite nam nesto o Vasoj odgajivacnici- kako je sve zapocelo? Koliko pasa imate? Kakav je Vas dnevni raspored?
    - Moja odgajivacnica je zapocela kao I svaka. Uzela sam Labrador retrievera kao ljubimca za svoju porodicu I za sebe. Oduvek sam volela izgled pasmine jer sam izrasla jasuci quarter konje I mislila sam da kratkodlaki, srednje veliki, dobro muskulan labrador izgleda tako, kako izgledaju Quarter konji. Imala sam srecu, jer su I oni imali onu neznu narav kao I Quarteri, jer iz zaborava nikad nisam uradila istrazivanje na net-u o njihovom temperamentu. Prvi pas kojeg sam nabavila je bio crni muzjak, I sto je zanimljivo, iako je njegova mama bila ljubimac, njegov otac je bio Glenarvey Barrister, uvezen iz Engleske. Vodila sam ga na obedience casove, islo nam je dobro I ubrzo sam jako cesto posecivala ta takmicenja I islo nam je jako dobro. Kad sam jednom pocela da se druzim sa ostalim ljudima koji su se bavili odgojem, brzo sam presla u ring. Dugo vremena sam isla I na izlozbe kao I na obedience . Nakon 15 do 20 godina u odgajanju I izlaganju, ja, Vonnie I Lisa zapoceli smo odgajati stence I imali smo nekoliko zajednickih legala, pa tako smo resili da spojimo nase odgajivacnice u jednu, I da imamo jedno ime. Moja ideja za ime je bila Inspiration, a njihova Hygate, pa tako smo dobili HySpire I nikada nismo imali problem sto smo ih spojili. Ja se bavim odgojom 41 godinu, a Vonnie I Lisa oko 31. Mislim da zajedno radimo oko 15 godina.
    Srecni smo da zivimo u svojim kucama, tako da mozemo imati vise pasa. Mislim da sada imamo oko 40. Medjutim, mislim da cemo ih uskoro imati manje jer imamo neke mladje koji odrastaju, tako da ce biti uradjene neke promene. Neki od njih ce otici u nove domove u toku sledece godine. Broj koji bi mi hteli imati je manje od 30. Naravno, tu su uvek”potrosaci mesta” kako volimo da ih zovemo, to su veterani koje spavaju u nasim kucama, koji uzivaju na krevetu I ponekad misle da su opet stenci I moraju da nam uniste neku knjigu ili da nam ukradu hleb sa stola. Ima nekih koji ostaju zauvek bez obzira na bilo sta.
    Nas dnevni raspored je kao I svaki drugi. Ustajemo rano ujutru, psi dobijaju dorucak, vodu I dopunu vode. Nasi psi ne zive u tradicionalnim boksevima. Svaka od nas ima posebni zagradjeni prostor gde psi zive u grupama. Nasi momci I cure moraju znati ziveti zajedno I mirno. Ukoliko imamo nekoga ko ne moze to podneti, onda taj ide van. Tako je, kako je, I tako mora biti, I to nam je donelo predivne temperamentne I tolerantne pse. Nasi vanjski psi (nasuprot onih koji su u kuci) spavaju u kucicama preko noci, a nakon jela izadju u ogradjeni prostor gde mogu da trce I da grizu, da spavaju I da rade sve sto njihovo malo labradorsko srce pozeli. Preko leta imaju “bazene” u svakom ogradnjenom delu gde se mogu kupati. Vonnie ima veliki I pravi bazen gde psi mogu u smenama I pod strogim nadzorom da se igraju u vodi, ja zivim blizu nje pa tako vodim I svoje pse na kupanje kod nje. Takodje, Vonnie radi u prihvatilistu za pse, pa moze da svoje vodi sa sobom na posao sto je odlicno za njihovu socijalizaciju. Ja radim kod kuce, tako da moji psi zive u mojoj kancelariji! Popodne obicno cistimo zagradnjena mesta a preko leta praznimo bazene I punimo ih sa svezom vodom, a kad padne mrak sve pse vodimo u svoje kucice sa kolacicima za laku noc. Preko leta imaju I ventilator u zadgradjenim prostorima kao I u njihovim sobama dok su u kucicama.

    Multi BISS GR. CH. Sureshot HySpire Impressive
    Intervju sa Judy Heim, HySpire Labradors,USA Travis%20n%20rhodies

    2. Koje greske kod Vasih prvih psa ako ih je bilo, ste bile u mogcnosti da eliminisete u sledecim generacijama I koje kvalitete ste mozda izgubili?
    - Pa neki od nasih prvih pasa nisu bile ni tako dobri da bih mogla o njima pricati, informacije su bile tako limitirane tada, kao sto je na primer bila publikacija koja je izlazila godisnje, a to je Julie Brown Labrador Retriever Breeders Directory, I mislim da nismo imali nacin kako brzo stici do znanja, kao sto je na primer dobra anatomija. Ne mislim da su moji pocetni stenci bili tako dobri. Tada sam zivela u Arizoni I tada je bilo samo 3 kluba sto znaci da su bile samo 3 specijalizovane izlozbe godisnje. Onda sam se preselila u Kaliforniju gde ima oko 200 izlozbi godisnje I to je period kada sam istinski zapocela gledati I uciti. Procitala sam svaku knjigu koju sam mogla naci, ali naravno tu je I iskustvo u stvarnosti, da primenis ono sto si procitao.
    Ono sto bih mogla reci za prve odgoje kad sam “shvatila” I kad sam pocela odgajanje koje je donelo uspeh, je da Vonnie, Lisa I ja smo gledale strukturno, I gledali smo dobro. To je bilo nesto sto je najbitnije za mene kod pasa I isplatilo se. Morate imati nesto na cemu bi gradili I to morate dobiti od pocetka. Onda dodate ostatak, glavu, dlaku, tip.
    Mislim da je bilo nateze boriti se za zadnju uglovanost. Morali smo da uvezemo psa koji je imao dobre zadnje uglove i bio je dobrog kvaliteta. I dan danas imamo tu liniju koja dolazi od njega. Trebalo je tri generacije da prodje da bi mogli popraviti tu uglovanost I osecaj uspeha je bio odlican kad smo to postigli, a jos bolje je to da ti prvi psi koji su imali dobre uglove kad su bili upareni sa kujama koje su imale lose uglove, davali su stence koji su odlicno uglovani. Nismo nista izgubili dok smo se trudili da popravimo to.

    Euro Winner,Pol.Ch,Am Ch,Cz.Club Winner,Lit.Winner Arlon Hyspire Bohemian Ink
    Intervju sa Judy Heim, HySpire Labradors,USA IMG_0184

    3. Sta trazite kod labrador-a? Kako po Vama izgleda idealan Labrador? Koji su Vasi idealni labradori u proslosti I sada?
    - Za mene prvo I najbitnije kod perfektnog Labradora je njegov temperament. On/ona mora biti srecan/srecna kad lezi pored moje noge dok ja radim ili gledam tv, ili da skace od radosti kad uzmem pusku da bi isli u lov, ili tenisku loptu da bih bacila ili recimo kad bi isli na plivanje. Mora biti srecan kad ga deca koriste kao pernicu, I ako beba pada na njega dok spava, njegov prvi instinkt da bude takav sta ce polizati uplakano dete, a nece ga ujesti. Mora da voli da aportira patke I u isto vreme da ume da se igra sa malom macom. Mora biti prijateljski nastrojen prema onima koji su moji prijatelji, ali mora imati intuiciju da prepozna one koje nisu tako prijateljski raspolozeni.
    Ako gledamo na izgled, mora imati dobru gradju: dobra ramena I nadlakticu dobro ostavljenu i dobre duzine, dobro gradjen grudni kos I dubinu rebara, tako da ne izgleda kao nesto sta mi zovemo “sausage boy”. Dobra postavljenost skocnog zgloba kao I jacina u zadnjem delu, dobra butna muskulatura I dobra sirina izmedju butova. Jaka kost kako napred, tako I u zadnjim nogama. Dobro zaobljene sape, dobri I jaki jastucici. Dobra gornja linija koja pocinje od glave, ide preko celog tela, bez nepravilnosti I zavrsava u rep. Rep ne treba biti usadjen ni prenisko, ali ni previsko kao sto se moze danas videti. Divna glava koja ima dobru sirinu, oci ne smeju biti ni premale ili previse zaobljene I moraju imati dobru pigmentaciju, ne previse svetle kao I ne previse tamne, dobar stop, vise nego kod flat coat retrievera, a manje nego kod Rottweilera, dobra sirina I duzina njuske, dobro makazasto zubalo I ne sme nedostajati zuba. Dlaka mora biti jaka I mora imati poddlaku. To mora tako biti jer mislim da jedino ova pasmina ima taj kriterijum. Ona takodje daje vidrast I dobro odlakan rep, koj mora biti prav I da dostize do skocnog zgloba, a mora biti nosen vodoravno sa ledjima, ne iznad. Kad se ovaj perfektni pas krece, onda sve mora biti perfektno, ne sme strcati, klimati ili da ukrstava Ili dolazi prema mene, mora biti prav, ne sirok ili kos. Gornja linija mora ostati prava, glava moze biti malo podignuta, ali ne previse I tako se linija produzuje do kraja repa. Prednje noge celosno su ispruzene bez podizanja I restrikcije, sve do njegovog nosa, a zadnje dolaze ispod njega I tako dvize psa prema napred. Zadnje noge idu iza, ali ne kao kod Akite Inu koje imaju lose uglove. Tako labrador ne bi smeo da se krece. Za mene licno perfektno bi bilo kad bi pas bio crn (jer preferiram crne, naravno volim I zute, I cokoladne), da voli da bude u ringu, I ponekad ce stajati kao stallion u ringu. Mora biti oslobodjen od displazije kukova I laktova, optigen normalan, kao I oslobodjen od srcanih bolesti. I naravno bora biti dobar priplodnjak.(Pa rektli ste perfektan! )
    To je perfekcija. Kad bi takav pas usao u moj zivot…odustala bih. To ce biti moj poslednji pas, zato sto cu ja postici cilj svakog odgajivaca-Savrsen Labrador Retriver. Ali znamo da tako nesto ne postoji, onda moramo traziti ono sto mozemo oprostiti, a ja mogu da oprostim nedostatak jedan ili dva zuba ako imam sve ostalo. Nikad ne mogu da oprostim los temperament, a da ima sve ostalo. Znaci tu je ono gde odluke padaju.
    Idealni labradori u proslosti- Sada necu spominjati veci deo Engleskih pasa jer ih nisam videla, ali mislim da Sandylands Mark bi bio moj top pas na listi priplodnjaka, I oduvek sam volela Rocheby pse jer su imale dobar prednji I zadnji deo I bili su dobro balansirani. Ali u SAD-u Ch. Dickendall Arnold, Int. Ch. Raintree Slippery When Wet, Ch. Windfall Black Piper, Ch. Wingmasters K-MA, Ch. Lobuffs Turtledove, Ch. Lobuff Hollyridge Puffin, Ch. Graemor Tim, Ch. HySpire Darktown Strutter, Ch. Inspirations Wish Me Back, dobar deo od Mallorn pse, Ch Chablais Myrtille I iskreno puno nasih psa. Ako se meni nisu dopadali, Vonnie I Lisi, onda ne bi njih imali. Tu moram spomenuti kuje koja smo imali Ch. HySpire Charmed, Ch. HySpire Somethings Amiss, Ch. HySpire Pipin Hot kao I nase momke Ch. Sureshot HySpire Impressive, Ch. HySpire Hotter Than Blazes, Ch. HySpire Adrenaline Rush, Ch. Nipntuck HySpire Unforgettable, Ch. Ghoststone HySpire Dressed To Impress, Ch. HySpire Singular Sensation nabrojacu nekoliko kako bih mogla doloviti sliku. Ali ponovicu, ovo su idealni psi, ne savrseni.

    Ch. HySpire Singular Sensation
    Intervju sa Judy Heim, HySpire Labradors,USA HyspireSingularSensation_zps3e14c72b

    4. Dali mislite da postoji razlika izmedju “Americkog” I “Engleskog” tipa?
    - Pa da, ali dozvolite mi da objasnim. U periodu kad sam pocela da se odgajam labradore, 1969 godine, labradori u SAD-u su izgledali drugacije nego engleski psi, sto je bilo tadasnji vrh! Nasi psi su imali duze njuske I malo tesne, nisu imali pravilnu dlaku, imali su duze noge I nisu imali dobru dubinu grudi, a rep je bio spljosten. Svi ovi psi su imali neke engleske predake, a neki su dosli od field odgajivacnica, a neki su dosli iz engleskih odgajivacnica koje su slale njihove ne tako dobre pse u Ameriku jer vecina amerikaca bi kupila bilo kakvog psa. I onda smo poceli da ih odgajamo I da ih “amerikanizujemo”. Bilo je nekih dobrih odgajivaca koji su otisli u VB I doveli neke dobre pse, I tako smo poceli dobijati, pogotovo na istocnom bregu, pse koji su imali pravilne glave, dlaku itd. Poceli su izgledati drugacije nego psi koji su bili Americkog tipa I kad bi neko komentarisao kako je to divan momak, vlasnik bi rekao da njegovi roditelji dolaze iz VB. Oni psi koji su bili pravi predstavnici rase su bili nazvani Engleski tip. Tako od tada pa I danas je ostalo da pse koje su field labradori nazivaju Americkim tipovima, dok ljudi danas kad zovu traze Engleski tip, pas koji ima lepu glavu I jak kostur. Americki tip je I takodje malo vise hiperaktivniji.
    Da li postoji razlika izmedju labradora u Americi I Engleskoj ne bih kometarisala jer te pse ja nisam videla, a Englezi kazu da razlika postoji. Nisam sigurna da tacno mogu da komentarisem o tome, a I ne bih sudila po psima koji su uvezeni u proteklih pet godina jer ne znam jesu li to zaista pravi “Englezi”.

    Ch. HySpire Texas Hold ‘Em
    Intervju sa Judy Heim, HySpire Labradors,USA IMG_5776-Version2

    5. Koje greske smatrate da su najozbiljnije kod Labradora? Koje od njih su nateze za otklanjanje?
    - Los temperament je najveca greska kod labradora. Ne mozete naci dom za bilo kog psa koji ima los temperament. I lako je da ga se resite jer ako njegov temperament je toliko los da bi pas mogao da ujede, onda je bolje da pas bude uspavan. Srecom, to je problem koji se retko se moze videti kod ove pasmine. Sad da se vratimo na labradora koji ima temperament koji ne zelimo videti, ali to nije tako los temperament, pas je stidliv, tvrdoglav,ili hiper ili siromasan. Ovo su psi koji mogu biti kastrirani I poslati u predivne domove kao ljubimci. To nije tip labradora kojeg biste odgajali, tacka. U Hyspire se trudimo da svaki nas pas ima temperament sa kojim bismo ziveli I ukoliko pas ili kuja ne posedjuje ono sto trazimo, onda ne ide u priplod.
    Izlozbene grekse: Dok putujem oko sveta, pa I kod nas, vidim 2 greske I obe mrzim, a to ravne i kratke nadlaktice I rep nosen previsoko. Od ove dve greske mislim da visoko nosen rep je teze ukloniti jer ih vidim da dolaze iz linija koje ne bi smele davati takve greske I jos ne mogu da shvatim zasto je taj problem kad je rep usadjen pravilno, a nosen visoko. To je sledeci predizvik.
    Medutim sto se tice nadlaktice- morate odgajati I odgajati stence I odabrati najbolje, naravno koji imaju dobre nadlaktice, kako biste dobili liniju koja ne bi imala takav problem, ali pre svega morate znati kako dobre nadlaktice izgledaju.

    Gran Ch. Hyspire Hotter Than Blazes
    Intervju sa Judy Heim, HySpire Labradors,USA HySpireHotterThanBlazes_zpsbaad66aa

    6. Kako odabirate muzjake za Vase zenke? Da li gledate pedigre ili izgled psa? Da li preferirate linebreeding ili outcross?
    - Ovo je lako. Postoji stara izreka kod konja koja kaze”ne mozes jahati pedigree-a” I to je jako tacno. Medjutim, prosli smo oba puta kad smo birali. Ali najcesce to radimo ovako: skoro uvek imamo kratku listu na muzjaka koje smo videli uzivo I videli smo divne pse I oni koji nam se dopadaju ostaju na listi. Onda, kad dodje vreme da se kuja upari ili bar da se prica o tome, pogledamo kuju ili obicno vec znamo sta zelimo korigovati kod njenih stenaca. Mogu da vam kazem da retko imamo sta korigovati radi naseg rezima odgajanja I tako pocinjemo sa jako pravilnim kujama. Ako znamo da nije pefrektna onda pogledamo nasu kratku listu I odaberemo muzjaka koji je dao bolje stence u delu gde je ona slabija. Onda pogledamo pedigre, ali obicno vec nam je poznato, ali za svaki slucaj pogledamo kako bi bili sigurni da ce joj odgovarati. U jednoj situaciji kad smo hteli da uklonimo greske I dva puta to nam nije uspelo pogledali smo njen pedigree I resili smo pronaci psa koji ce biti dovoljno jak da bi je pokrio I uradili smo linebreeding. To je bio problem sa otvorenim zadnjim delom I tada smo konacno resili I krenuli pravim putem.
    Koristili smo I volimo sva tri nacina uparenja outcross, linebreeding I inbreeding. Ne koristimo inbreeding tako cesto. Mislim da smo to uradili samo 2 puta I to je izaslo jako dobro za nas, a onda te stence smo uparili outcross. U zadnje vreme praktikujemo outcross-a I mislim da je to najteze I najmanje produktivno u prvoj generaciji, ali je definitivno potrebno ponekad. To radimo jer volimo nase momke puno I volimo ono sto oni daju ali ne mozemo da ih uparimo sa nasim curama jer su svi blisko povezani. Tako da smo uradili outcross I uveli smo novu krv, tako da ova godina mozemo upariti sa nasim psima I jako smo srecni zbog toga.

    Ch. HySpire Va Va Va Voom
    Intervju sa Judy Heim, HySpire Labradors,USA HySpireVaVaBoom_zps45f17f5f

    7. Sta trazite kod stenaca kad ih odabirate iz legla? Da li moze celo leglo biti “sampionko leglo” ili ima jedan ili dva sampiona u leglu?
    - Trazimo gradju o kojoj sam pricala pre. Znamo da imamo tip I ne brinemo o glavama jer one se lako dobijaju. Znaci gledamo strukturu. Ovo smo radili tako dugo da smo jako sigurni, tako da mogu reci da trazimo stence koji imaju jak kostur I onda kad nadjemo 4 ili 5 ili mozda vise, onda pocinjemo da ih malo bolje sortiramo. Trudimo se da gledamo na kvalitet dlake jer danas je teze naci umotanu dlaku. Takodje gledamo na rep kao I njegovo nosenje I onda pogledamo kuju I ono sta zelimo dobiti kod nje preko njenih stenaca. I ako je bilo prave nadlaktice onda trazimo stence koi imaju to. Ako je na primer imala male oci onda trazimo stence koji imaju dobre oci. Imamo puno legala koja imaju 4 ili 5 izlozbenih stenaca. Mogla bih reci da je to norma. Danas retko kad imamo jedno izlozbeno stene u leglu, ali pre smo to cesto imali. Imali smo leglo kad su bili jedan ili dva izlozbena steneta I izmedju ta dva psa jedan od njih bi mogao biti vrhunski sampion specijalke….a to je ono sto mi trazimo. Takodje smo skloni da ostavimo 4 malisana za nas. Od naseg zadnjeg legla smo ostavili 3. Sad se trudimo da manje to radimo da bi oni otisli kod ostalih odgajivaca. Ali znate, to je zavist!

    BISS Ch. HySpire Feelin’ Bubbly
    Intervju sa Judy Heim, HySpire Labradors,USA Colby

    8 Koje zdravstvene probleme(displazija kukova I laktova, ocne bolesti, EIC, alergije itd) su prema Vama najtezi I najveci problem?
    - Displazija laktova je najteza. Kad sam zapocela sa labradorima I kad smo radili samo snimke kukova, malo njih je pravilo te snimke. Svi smo trazili izgovore kako, zasto nasi psi su imali displaziju pa smo ih parili, Veterinarske skole su imale zadatak da nauce svoje apsolvente da jedan od cetiri Labradora ima displaziju. Pa vreme je prolazilo I odgajivaci su bili prinudjeni da urade snimke.. Ne kazemo da kod nas nije bilo pasa koji su imali taj problem. Imali smo dva psa u proteklih deset godina I oba psa su dolazila sa pedigreom koji je bio ¾ uvezenih pasa iz zemalja koje su radile snimke manje godina nego mi. Kad pricam sa ostalim odgajivacima I oni mi pricaju iste price. Danas retko to vide.
    Kad je Wind-Mogran jos bio aktivan I kad je radio snimke kukova, laktova, zglobova I ramena I kad je imao podatke za oko 4 generacije, njihove statistike su pokazale da jedan od 4 psa je imao displaziju laktova. Mislim da danas redje vidimo displaziju laktova nego nekada-barem u nasoj odgajivacnici, za ostale ne znam. Tesko je poverovati ali I danas naidjem na odgajivace koji ne snimaju svoje pse, a onda tu su I oni koji prave snimke, ali kad pas ne prodje kazu da je pas imao neku povredu I zato nije prosao. Nazalost znam da radiolozi koji citaju snimke mogu prepoznati razliku izmedju povreda I displazije. Nisu iste. Ali mislim da ako produzimo sa snimanjem I da iskljucujemo pse iz priploda ukoliko imaju displaziju kao I kuje koje to daju u leglima, imacemo zdrave laktove. Ja to vec mogu da primetim kod nasih pasa. Morali smo doneti teske odluke kao na primer kastraciju predivne kuje koja nije imala displaziju ali je to prenosila na potomstvo. Jos jedna zanimljiva statistika kaze da kuje vise prenose dok momci su vise stradali od displazije.
    Drugi razlog zasto sam odabrala displaziju laktova kao najgoru bolest je zato sta je jako bolna za pse I ne postoji tako dobra operacija koja ce biti 100 posto uspesna za njih. Niz godina sam videla da je ova bolest gora nego displazija kukova jer psi teze prebacuju tezinu od napred prema nazad, osim ako ne sede ili leze, ali pas koji stoji moze spustiti svoju glavu kako bi preneo tezinu prema napred ukoliko ima displaziju kukova. To sam videla kod puno pasa.

    BISS Ch. HySpire Mainland Pedal To The Metal
    Intervju sa Judy Heim, HySpire Labradors,USA Danica%20Fergusons1LG

    .
    . 9. Koju hranu koristite za Vase pse, pogotovo za stence? Da li koristite neke dodatke u ishrani(glukozamin, vitamin C itd)?
    - Dajemo Purina Pro Plan Chicken and Rice I dajemo staru formulu koju smo morali uzeti na silu. Ne dajemo njihovu novu Shredded formula. Stara formula je za odrzavanje linije Large Breed. Ne verujem da je Labrador velika pasmina, vec srednja. Newfoundland, Bernardinac, Great Dane, to su velike pasmine, ali ne I Labrador. Nasim stencima dajemo Purina Pro Plan Chicken and Rice Puppy, a ponekad odraslima dajemo mix od piletine I rize I Salmon and Rice stag a nazivaju Sensetive Stomach/ Sensetive skin food. To zaista pomaze dlaci radi omega 3 masnih kiselina. Ali u poslednje vreme 9. Koju hranu koristite za Vase pse, pogotovo za stence? Da li koristite neke dodatke u ishrani(glukozamin, vitamin C itd)?
    - Dajemo Purina Pro Plan Chicken and Rice I dajemo staru formulu koju smo morali uzeti na silu. Ne dajemo njihovu novu Shredded formula. Stara formula je za odrzavanje linije Large Breed. Ne verujem da je Labrador velika pasmina, vec srednja. Newfoundland, Bernardinac, Great Dane, to su velike pasmine, ali ne I Labrador. Nasim stencima dajemo Purina Pro Plan Chicken and Rice Puppy, a ponekad odraslima dajemo mix od piletine I rize I Salmon and Rice stag a nazivaju Sensetive Stomach/ Sensetive skin food. To zaista pomaze dlaci radi omega 3 masnih kiselina. Ali u poslednje vreme razmisljam da dodam riblje ulje u njihovu hranu umesto da ih hranim sa tom skupinom. Ne dajemo nikakve dodatke, osim stencima ukoliko menjaju zube ili im padaju dosaplja, onda dajemo Pet Tab jednom dnevno sve dok ne prodje ta faza, ali ovo radimo retko. Stariji pse dobijaju glukozamin.

    Multi BISS Ch. Ghoststone Hyspire Dressed To Impress
    Intervju sa Judy Heim, HySpire Labradors,USA GhoststoneHyspireDressedToImpressOct07

    10. Sta biste savetovali novalije?
    - Najbitna stvar je da odaberete kratko ime za odgajivacnicu!!! Ok, mala sala, ali dobro razmislite za ime koje lako pristaje na papiru za registraciju koje vam daje puno prostora za ostatak imena.
    Ono sto bih rekla novalijama(kad ste vec odabrali ime) je:
    a. Nemojte zaboraviti Temperament, Temperament I Temperament.
    b. Nemojte zaboraviti Struktura, Struktura I Struktura
    c. Procitajte Mary Roslin Williams, “ Reach For The Stars”(neka daj e bio Advanced Labdrador Breeding) I citajte je svake godine.
    d. Kupite I gledajte DVD-a Mary Roslin Williams, “ Reach For The Stars”(mislim da Amazon to ima)
    e. Posetite Labrador Retriever Club of the Potomac Specialty u Frederick, Maryland, USA I pogledajte najvecu specijalku labradora u svetu I slusajte sta odgajivaci iz sveta pricaju, nemojte zaboravite da pogledate njihove pse. Naravno nemojte propustiti Karaoke night!
    f. Kad god cujene neke glasine za neke pse I njihove vlasnike nemojte samo reci “wow” I onda da idete naokolo kako biste to rasirili. Nesigurne glasine povredjuju nasu pasminu. Kad cujete, pitajte te ljude kako su saznalii ko je njima rekao. Onda idite tamo I pitajte I te osobe odakle su I oni saznali I kako znaju da je to istina. Pratite glasine. Ja sam to radila I dosla do izvora I saznala sam da su bile lazne I netacne. Zapamtite da svaki put kad izgubimo laba zato sta ima neku genetsku bolest ili mozda muzjak prenosi tu bolest, to je steta za pasminu koju mi volimo. Da ih izgubimo radi glasine je nepotrebno i plitko. Zastitie svoje pse tako sta ce te ih sacuvati od takve neosnovane I bolne glasine.

    HySpire Temperance
    Intervju sa Judy Heim, HySpire Labradors,USA HySpireTemperance_zps48a17928

    Ch. Maritime Forecast Matilde
    Intervju sa Judy Heim, HySpire Labradors,USA Tildee%20Jan%202009


      Sada je Uto 07 Maj 2024, 06:13