Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Join the forum, it's quick and easy

Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Forum • Labrador fan club

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

+3
Ferhatinho
Berna
ViPns
7 posters

    Prva pomoc kod trovanja psa?

    ViPns
    ViPns


    Broj poruka : 1158
    Godina : 47
    Lokacija : Novi Sad
    ime psa : Ariel
    ime psa : Nakoma
    Datum upisa : 29.05.2010

    Prva pomoc kod trovanja psa? Empty Prva pomoc kod trovanja psa?

    Počalji  ViPns Sub 05 Jun 2010, 12:21

    Posto smo pre neki dan imali paniku jer je nasa blenta pojela sapun,(srecom sve je dobro proslo),interesuje me da li postoji nesto sto treba dati psu u takvim situacijama,pre nego sto stignemo do veterinara ili ako smo u nemogucnosti da dodjemo do njega.Da li psu treba izazvati povracanje i kako to da uradimo, ili postoji nesto sto treba da popije da bi se otrov neutralisao?
    Inace svesni smo da je najvaznije skloniti sve sto pas moze da nadje,ali ipak pored svog truda moguce je da pronadju ono sto nesmeju,strucni su za to(verovatno to svi znate)! Smile
    ViPns
    ViPns


    Broj poruka : 1158
    Godina : 47
    Lokacija : Novi Sad
    ime psa : Ariel
    ime psa : Nakoma
    Datum upisa : 29.05.2010

    Prva pomoc kod trovanja psa? Empty Re: Prva pomoc kod trovanja psa?

    Počalji  ViPns Ned 04 Jul 2010, 23:13

    Da li je moguce da niko ne zna odgovor?
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Prva pomoc kod trovanja psa? Empty Re: Prva pomoc kod trovanja psa?

    Počalji  Berna Pon 05 Jul 2010, 08:47

    Evo sa BK foruma

    TROVANJA

    Pod otrovom se u širem smislu može smatrati bilo koja supstanca ili materija koja dovodi do oštećenja tkiva, organa ili organskih sistema. Mogućnost trovanja je stalno prisutna i bez obzira jesu li namerna ili slučajna, veoma su česta. Trovanja mogu izazvati različiti deterdženti,kiseline, baze, boje, lakovi, naftni derivati, insekticidi, pesticidi, sredstva za uništenje glodara, preparati olova, cijankalij, arsen, živa, kao i bojni otrovi itd. Svi navedeni otrovi dovode do teških ili veoma teških popravljivih stanja. Česta su uginuća i nakon nekoliko minuta po unošenju toksičnih materija. Za neke otrove se znaju protiv otrovi tako da blagovremena terapija dovodi do uspeha. Na žalost, kod većine to nije slučaj.

    Kada vlasnik primeti neke simptome koji ukazuju na trovanje, a to su najčešće naglo, učestalo povraćanje, jaka salivacija, uznemirenost, jak, profuzan proliv prva stvar je da skoni psa sa sumnjivog mesta. Treba pokušati identifikovati otrov ako je to moguće i izazvati povraćanje. Za tu svrhu mogu se koristiti neka priručna sredstva kao što su 3 % rastvor vodonik peroxida- hidrogen, rastvor soli ili talog kafe. Povraćanje treba izazvati samo u slučajevima kada je pas pri potpunoj svesti i u stanju da guta. Ne treba davati ništa osim navedenog psu da pije ili ga nalivati sa bilo čim, pre nego ga pregleda veterinar.
    Ferhatinho
    Ferhatinho


    Broj poruka : 343
    Godina : 38
    Lokacija : Visoko, BiH
    ime psa : Eddie
    ime psa : eddie
    Datum upisa : 05.08.2009

    Prva pomoc kod trovanja psa? Empty Re: Prva pomoc kod trovanja psa?

    Počalji  Ferhatinho Sre 08 Dec 2010, 15:50

    Evo ti moje iskustvo kada je budalas grickao misomor.

    Bilo je u vecernji m satima, nema dezurne vet. ambulante za kucne ljubimce (samo za stoku) a moj privatni vet nije bio u gradu pa mi je rekao slijedece. Litar mlijeka u koji sitno izdrobis drveni ugalj (3-4 srednja komada) i das mu to da popije. Drveni ugalj ima funkciju da neutralise trovanje i pokupi sadrzaj zeluca, a mlijeko ce izazvati povracanje i to ce biti izbaceno iz zeluca. Naravno, sto je prije moguce, opet treba otici kod veta.

    Umjesto drvenog uglja mozes koristiti i tzv. medicinski ugalj, koji je cini mi se slican ali se kupuje u apoteci i vec je u prahu.
    milanlab
    milanlab


    Broj poruka : 222
    Godina : 39
    Lokacija : Nis
    ime psa : Sem
    Datum upisa : 26.10.2010

    Prva pomoc kod trovanja psa? Empty Re: Prva pomoc kod trovanja psa?

    Počalji  milanlab Sre 08 Dec 2010, 17:15

    Neznam za ugalj, ali mleko piju i ljudi kada imaju trovanje. Moj deda je mleko pio kda je prskao vinograd i zatrovao se...i naravno bilo mu je bolje Smile
    avatar
    Bubi_NS


    Broj poruka : 29
    Godina : 44
    ime psa : Bubi
    Datum upisa : 13.05.2011

    Prva pomoc kod trovanja psa? Empty Re: Prva pomoc kod trovanja psa?

    Počalji  Bubi_NS Pon 15 Avg 2011, 18:18

    milanlab ::Neznam za ugalj, ali mleko piju i ljudi kada imaju trovanje. Moj deda je mleko pio kda je prskao vinograd i zatrovao se...i naravno bilo mu je bolje Smile
    ja sam citala da psu treba dati veću količinu slane vode, da će ih to terati na povraćanje.
    avatar
    ivanaa


    Broj poruka : 4
    Godina : 39
    ime psa : Oskar
    Datum upisa : 29.12.2011

    Prva pomoc kod trovanja psa? Empty Re: Prva pomoc kod trovanja psa?

    Počalji  ivanaa Čet 29 Dec 2011, 00:49

    Jedne prilike kada sam pričala sa svojim veterinarom rekao mi je da je bolje dati jogurt nego mlijeko.Jogurt u sebi ima neke Ph vrijednosti koji obnavljaju i želudac i floru od crijeva!
    Sasska
    Sasska


    Broj poruka : 1213
    Godina : 43
    Lokacija : Beograd, BV
    ime psa : Ra
    Datum upisa : 08.09.2010

    Prva pomoc kod trovanja psa? Empty Re: Prva pomoc kod trovanja psa?

    Počalji  Sasska Čet 29 Dec 2011, 09:53

    ivanaa ::Jedne prilike kada sam pričala sa svojim veterinarom rekao mi je da je bolje dati jogurt nego mlijeko.Jogurt u sebi ima neke Ph vrijednosti koji obnavljaju i želudac i floru od crijeva!

    U slucaju trovanja mleko se daje da bi pas povratio, a kada prodje opasnost treba dati jogurt.
    ViPns
    ViPns


    Broj poruka : 1158
    Godina : 47
    Lokacija : Novi Sad
    ime psa : Ariel
    ime psa : Nakoma
    Datum upisa : 29.05.2010

    Prva pomoc kod trovanja psa? Empty Re: Prva pomoc kod trovanja psa?

    Počalji  ViPns Ned 29 Jan 2012, 22:07

    Trazeci po netu nesto drugo naisao sam na ovo,mozda nekome bude od pomoci

    Pravilno postupanje prilikom trovanja



    Kada postoji sumnja da je pas dospeo u dodir sa otrovom, ili da ga je uzeo, odmah treba zvati veterinara. Cak i nocu ili za vikend! Dok ne stignete do njega, isperite sa puno mlake vode dlaku kozu i sluzokozu psa koji su dosli u dodir sa otrovom.

    Uljane supstance mogu da se odstrane sa dosta obicnog ulja za kuvanje, ali ulje ne treba davati psu jer, bito moglo ubrzati prijem otrova i pogorsati stanje psa. Psu treba ponuditi vodu ali ga ne prisiljavati da pije. Ni slucajno nesme da jede-po pravilu on to nece ni hteti. Treba zaporaviti sva kucna sredstva mleko, sredstva za izazivanje povracanja. Pas od toga moze imati vise stete nego koristi zavisno od vrste otrova.

    Da bi veterinar mogao pravilno da postupi, izuzetno je vazno da sa sobom preparat na koji se sumnja ili neku sazvakanu biljku. Akose radi o nekom leku ili otrovnom sredstvu koje se koristi u domacinstvima, kao sto su insekticidi, sredstva protiv mraza, treba sa sobom poneti pakovanje i opis preparata koji je u prilogu. Ako se ne zna sta je pas pojeo, treba probrano razmisliti gde je pas mogao da naidje na nesto sto bi izazvalo trovanje, da li je mozda pojeo nesto tokom setnje ili je mogao da dodje u kontakt sa nekom bojom lakom ili sredstvom za impregniranje.

    Da li je u blizini postavljan otrov za miseve ili pacove?

    Vazno je znati vreme kad je pas pojeo otrov. To se po smislu dogadja onda kad niko ne gleda. Sto manje vremena protekne od trovanja, vece su sanse da veterinar odstrani otrov iz stomaka i creva pre nego sto dospe u krv.

    Kada su se pojavili prvi simptomi i kakvi su bili? Nervni otrovi kao i insekticidi i neki otrovi za miseve i pacove izazivaju lucenje pljuvacke drhtanje, male zenice, povracanje i grceve, ukocene preterane pokrete (ataxie). Moguc je svaki oblik poremecaja svesti, od umora preko pomracenja do nesvestice. Osim toga otrov moze da izazove i otezano disanje, usporen puls i oduzetost.

    Sredstva za zastitu od mraza mogu pored navedenih nervnih smetnji da izazovu i otkazivanje bubrega sto se manifestuje nemogucnoscu mokrenja.

    Do ostecenja bubrega moze da dovede i predoziranje D vitaminom. Velika koncentracija D vitamina moze da se nadje u otrovu za pacove. Visak ovog vitamina izaziva poplavu kalcijuma u krvi pa se organi kalcifikuju. Ti psi izgledaju depresivno, malo jedu, naglo slabe i mnogo piju i mokre vise nego pre. A simptom se javljaju tek dan posle uzimanja otrova, onda kada on vise ne moze da se odstrani iz stomaka i creva.

    Otrovi za pacove sa kumarinom mogu da izazovu i unutrasnje krvarenje. Prvi simptomi se vide tek posle dva do tri dana. Laksa nagnjecenja ili udarci imaju za posledicu teska krvarenja. Psi dobijaju krvavi prolov (crene boje) ili mokre krv. Krvave fleke mogu da se vide i na sluzokozi i na slabo odlakanim mestima.

    Svaki otrov moze da izazove druge simptome. Cesto veterinar moze da leci psa samo na osnovu simptoma. Zato je zastita jako vazna. Psa treba nauciti da ne uzima nista sa ulice. Sve kucne hemikalije, lekove treba drzati na dobro zatvorenim mestima. Alkohol i nikotin takodje mogu da izazovu trovanje. Namirnice kao luk i avokado su opasne za pse.

    Ako postoji sumnja da je pas uzeo bilo kakav otrov potrebno je da ga sto pre izbaci. Dok ne stigne veterinar i da mu sredstvo za povracanje treba pokusati sa stalnim davanjem vruce slane vode da bi se izazvalo povracanje. Ako se javi omamljenost ili cak nesvestica treba prestati sa nalivanjem tecnosti da ne bi doslo do davljenja. Kod uzimanja otrovnih materija rastvorenih u masnoci ne sme se davati mleko, ulje i ricinus. Samo ako je do trovanja doslo nekom kiselinom ili luzinom potrebno je dati psu mleko sa svezim jajima. Ali najsigurnije je sto brze potraziti veterinara

    Sponsored content


    Prva pomoc kod trovanja psa? Empty Re: Prva pomoc kod trovanja psa?

    Počalji  Sponsored content


      Sada je Ned 12 Maj 2024, 19:16