Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Join the forum, it's quick and easy

Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Forum • Labrador fan club

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

+3
Ben_Bella
Berna
ViPns
7 posters

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    ViPns
    ViPns


    Broj poruka : 1158
    Godina : 47
    Lokacija : Novi Sad
    ime psa : Ariel
    ime psa : Nakoma
    Datum upisa : 29.05.2010

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  ViPns Pet 25 Jan 2013, 07:12

    Ben_Bella ::
    Cezar1 ::Plasljiv? Sad
    Pa jeste, nije bas najhrabriji, plasi se grmljavine, vatrometa, fena za kosu, usisivaca i jos mnogo toga, ne poverljiv je prema ljudima koje poznaje kratko, sto je u neku ruku i dobro, ali naucili smo da zivimo sa tim.


    Pa to bas i nije odlika jednog labradora, Shocked sta mu se desilo?
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Berna Pet 25 Jan 2013, 09:13

    ViPns ::Pa to bas i nije odlika jednog labradora, Shocked sta mu se desilo?

    A ni odlika psa koje se pari, ali ajde...
    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Ben_Bella Pet 25 Jan 2013, 18:31

    Berna ::
    ViPns ::Pa to bas i nije odlika jednog labradora, Shocked sta mu se desilo?

    A ni odlika psa koje se pari, ali ajde...
    On je takav postao kada je rasekao creva, posto je za vreme lecenja bio u kuci, mnogo smo ga razmazili, sada je prestao da se plasi fena, ali bas ne voli usisivac, a grmljavina i vatromet i sve sto puca su druga prica. Kada smo isli u setnju posle Nove godine, neke budale su nam bacile petarde ispred nogu, prestravili smo se i on i ja i od tada je poceo stah od pucanja. A sto se ljudi tice, jednostavno je nepoverljiv prema nepoznatima, ali tako je naucen zato sto je pas moje drugarice ukraden, zato sto je verovao svima. Jednostavno je takav, ali nijedan, ali bas nijedan njegov potomak nema takvu narav, samo se salim za to sto kazem da Marly nije na njega sto se straha tice. Kada je u setnji sa drugim psima najnormalniji je, ponasa se kao i svaki normalan pas.
    Leo III
    Leo III
    moderator


    Broj poruka : 1259
    Godina : 28
    Lokacija : Zrenjanin
    ime psa : Ejmi
    ime psa : Leo
    Datum upisa : 17.04.2011

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Leo III Sub 26 Jan 2013, 11:09

    Slazem se sa Bernom.
    Poenta priploda je unapredjivanje rase, sto ovo svakako nije.
    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Ben_Bella Sub 26 Jan 2013, 11:26

    Leo III ::Slazem se sa Bernom.
    Poenta priploda je unapredjivanje rase, sto ovo svakako nije.
    Zato i kazem, njegovi potomci, a pratim ih od prvog do poslednjeg ne pokazuju strah! Svi se ponasaju najnormalnije, kao i Ben pre te bolesti i dogadjaja. Neki su sada vec odrasli psi i ne postoji ni jedan strah koji postoji kod Bena. Zato kazem da njegovi strahovi nemaju veze sa genetikom, vec sa dogadjajima. I jos jedna stvar, Ben nije istraumiran ili nesto tome slicno, ne lupa mu srce trista na sat kada se uplasi, vec pocne da laje, ponekad dodje do mene i gurne njusku i sedi da bih ga ja ceskala ispod uha, nikako nije prestravljen ili tako nesto i zao mi je sto tako mislite!
    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Ben_Bella Sub 26 Jan 2013, 11:41

    Jos nesto bih zelela da dodam, zelim da se rasa ocuva i nikako ne bih zelela da je moj pas upropasti, zato radimo sve moguce analize pre parenja, dva najbolja veterinara u gradu prate njega i Bellu, pitala sam da li taj stah moze da prenese na potomke, ispricala sam celu pricu i rekli su mi da je to nemoguce, da je to samo strah zbog dogadjaja i zato sto smo ga razmazili. I ljudi se plase, zar ne, ali obicno zbog necega sto im se desilo, tako da mislim da ova, nazovimo je rasprava ni je neophodna!
    Nade
    Nade
    moderator


    Broj poruka : 553
    Godina : 32
    ime psa : Pepa
    Datum upisa : 10.11.2011

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Nade Sub 26 Jan 2013, 11:51

    Ben_Bella ::Jos nesto bih zelela da dodam, zelim da se rasa ocuva i nikako ne bih zelela da je moj pas upropasti, zato radimo sve moguce analize pre parenja, dva najbolja veterinara u gradu prate njega i Bellu, pitala sam da li taj stah moze da prenese na potomke, ispricala sam celu pricu i rekli su mi da je to nemoguce, da je to samo strah zbog dogadjaja i zato sto smo ga razmazili. I ljudi se plase, zar ne, ali obicno zbog necega sto im se desilo, tako da mislim da ova, nazovimo je rasprava ni je neophodna!

    Sertifikati displazija, CMN, EIC, Optigen, radni sertifikati jel radite?
    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Ben_Bella Sub 26 Jan 2013, 12:04

    Nade ::
    Ben_Bella ::Jos nesto bih zelela da dodam, zelim da se rasa ocuva i nikako ne bih zelela da je moj pas upropasti, zato radimo sve moguce analize pre parenja, dva najbolja veterinara u gradu prate njega i Bellu, pitala sam da li taj stah moze da prenese na potomke, ispricala sam celu pricu i rekli su mi da je to nemoguce, da je to samo strah zbog dogadjaja i zato sto smo ga razmazili. I ljudi se plase, zar ne, ali obicno zbog necega sto im se desilo, tako da mislim da ova, nazovimo je rasprava ni je neophodna!

    Sertifikati displazija, CMN, EIC, Optigen, radni sertifikati jel radite?
    Sertifikati displazije nismo zato sto kod nas ne mozemo to da uradimo, radni sertifikat nismo, zato sto je nas pas kucni ljubimac, Optigen jesmo, za CMN i EIC, da li postoji puna rec, posto stvarno ne znam sta znace... Mislila sam na analize tipa uzimanje krvi, raznorazni brisevi, da li postoje nasledne bolesti i tome slicno. I jos jedna stvar. Ljudi koji su uzeli stence iz njegovog legla su uzeli rodovnik kao dokaz da cje pas kog su uzeli zdrav, nijedan nije otisao na izlozbu, vec su kupljeni kao kucni ljubimci, za decu, svi ih odlicno cuvaju i to mi je jedino bitno. Jos jedna stvar, Benovi roditelji imaju snimke kukova i laktova, kao i roditelji zenki sa kojima se pario, tako da sam sigurna da stenci nemaju i ne mogu imati displaziju! Parila sam ga zbog njega, zelela sam da ima potomke jer smatrama da je jedan divan pas i da takvih treba jos, ionako planiramo da ga kastriramo. Bellu planiram da vodim u BG da bih snimila kukove i laktove, radicemo optigen, sve ostale testove koje sa Benom nisam uradila. Ben ima pet ipo godina, a prvi put je pusten na parenje sa cetiri, to je jos jedan razlog zasto neke testove nismo uradili, ali cu zato sa Bellom sve poceti na vreme i izlozbe i testove, kao i sve potrebno, ispit u radi itd. Zelim da ova rsprava prekine!
    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Ben_Bella Sub 26 Jan 2013, 12:17

    Morate shvatiti da ja imam 14 godina i da jos uvek ucim. Svi vi ste daleko iskusniji, a ja za razliku od mojih vrsnjaka znam mnogo vise o psima i samim labradorima. Tek sam usla u ovo i jos uvek saznajem granice. Svako ima pravo na svoje misljenje i ja to cenim i postujem, zato mi je svaka kritika dobro dosla, ali ne zelim da to postane rasprava i nadam se da ce prestati.
    Nade
    Nade
    moderator


    Broj poruka : 553
    Godina : 32
    ime psa : Pepa
    Datum upisa : 10.11.2011

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Nade Sub 26 Jan 2013, 12:48

    Jeste imas 14 godina i imas mnogo da ucis,zato sta u ova igra ucenja nikad kraja nema. Jel znas sta je optigen i gde si ga radila,dali imas sertifikat?

    Sve sta sam ti napisala su nasledne bolesti Smile Rodovnik nije dokaz da je pas cist,to moras jos sad znati, dokaz za zdrav pas su sertifikati od laboratorije. Nikad nemozes da budes sigurna da pse nece imati displaziju,zasto? Zato sta displazija ne samo sta je nasledna vec je i stecena,zato to znaci da ako mama i tata imaju A ne znaci da i stenci tje po default biti A.

    Ja ti samo zelim ukazati da odgoj je mnogo tezi nego sta ti mislis, ima mnogo sta moras znati, pred nego sta odlucis da udjes u ove vode, ovo nije kritika ovo je dobronamjeren savjet. Ja sam ucila na tezi nacin, i neke stvari u danasne vreme retko ko od iskusne tje ti odgovori.

    Na kraj, moramo se razumeti, CAC i CACIB nikad ti nece biti merodavni za to koliko je tvoj pas dobar,koje su mu vrline i koje su mu mane, zasto? Jer obicno tamo sude sudije sta nisu odgajivaci. Realna ocena se stece na specijalke,gde prvo vidis kakve pse ima, onda dobijes mislenje od sudija sta veruj ima mnogo mnogo vishe iskustva nego all-round sudija. Evo ti primer, Pepa je na svoja prva izlozba stigla do BOG, ali ocenska lista na taj sudija i ocenske liste na naredne 3 specijalke su kao nebo i zemja.

    Ne ljuti se za ovo sta ti govorim, samo delim svoje znanje.
    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Ben_Bella Sub 26 Jan 2013, 14:03

    Nade ::Jeste imas 14 godina i imas mnogo da ucis,zato sta u ova igra ucenja nikad kraja nema. Jel znas sta je optigen i gde si ga radila,dali imas sertifikat?

    Sve sta sam ti napisala su nasledne bolesti Smile Rodovnik nije dokaz da je pas cist,to moras jos sad znati, dokaz za zdrav pas su sertifikati od laboratorije. Nikad nemozes da budes sigurna da pse nece imati displaziju,zasto? Zato sta displazija ne samo sta je nasledna vec je i stecena,zato to znaci da ako mama i tata imaju A ne znaci da i stenci tje po default biti A.

    Ja ti samo zelim ukazati da odgoj je mnogo tezi nego sta ti mislis, ima mnogo sta moras znati, pred nego sta odlucis da udjes u ove vode, ovo nije kritika ovo je dobronamjeren savjet. Ja sam ucila na tezi nacin, i neke stvari u danasne vreme retko ko od iskusne tje ti odgovori.

    Na kraj, moramo se razumeti, CAC i CACIB nikad ti nece biti merodavni za to koliko je tvoj pas dobar,koje su mu vrline i koje su mu mane, zasto? Jer obicno tamo sude sudije sta nisu odgajivaci. Realna ocena se stece na specijalke,gde prvo vidis kakve pse ima, onda dobijes mislenje od sudija sta veruj ima mnogo mnogo vishe iskustva nego all-round sudija. Evo ti primer, Pepa je na svoja prva izlozba stigla do BOG, ali ocenska lista na taj sudija i ocenske liste na naredne 3 specijalke su kao nebo i zemja.

    Ne ljuti se za ovo sta ti govorim, samo delim svoje znanje.
    Mislim da sam sve ovo pogresno razumela, ali sada shvatam sta mi svi pricate i drago mi je sto ucim od svih vas. Ne ljutim se, evo bas sam sada pricala sa svojim roditeljima i icicemo da snimimo kukove i laktove i Benu i Belli. Zelim da se zahvalim sto ste mi sada razjasnili neke stvari i cenim to sto ste mi pomogli.
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Berna Sub 26 Jan 2013, 16:07

    Je l sam ja to dobro razumela, ili nisi zaista snimila kukove i laktove Benu pre nego sto ga pustis na parenje? Suspect
    Leo III
    Leo III
    moderator


    Broj poruka : 1259
    Godina : 28
    Lokacija : Zrenjanin
    ime psa : Ejmi
    ime psa : Leo
    Datum upisa : 17.04.2011

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Leo III Sub 26 Jan 2013, 18:29

    Nemoj pogresno shvatiti, ali niko, pa ni ja, nema nameru da te napada ili slicno, samo da ukaze na recimo greske.
    Meni je upalo u oci sto ste Bena parili sa razno-raznim zenkama, koje cak lice na labradora po pitanju boje, i da ne pricam dalje..
    Nemam nista protiv tebe, stvarno, samo nisam imao zelje da budem iskren.
    Ako zelis da se bavis rasom zvanom labrador retriver, onda na samom pocetku trebas uzeti sto kvalitetnijeg psa.
    Onda sto se tice on je kucni ljubimac, i meni je Ejmi (isto koliko i Leo), slazem se. Ali moras napraviti razliku kucni ljubimac-pas za priplod. Ok, razumljivo je zbog, eto, zeljom za potomke, da ga pustis jednom recimo na parenje.
    Svakom pravom odgajivacu psi su prvo kucni ljubimci, pa izlozbeni psi, u to sam siguran.
    Ali mislim da si mlada za zapocinjanje odgoja (kao i ja), jako puno para, vremena, muke, itd.
    Mada iskreno ja ne nameravam da se bavim ovom rasom, prvo IUO koji me maximalno odvlaci, a drugo trudicu se ako budemo parili Ejmi da joj nadjemo sto boljeg muzjaka, i onda cu nju sterilisati, i sa njenom cerkom ici malo po izlozbama (kao i sa Ejmi). Ali, opet, uvek se mora razgraniciti kucni ljubimac od psa za priplod...
    Eto, toliko od mene
    Senada
    Senada


    Broj poruka : 1221
    Godina : 34
    Lokacija : Sarajevo
    ime psa : Buma
    Datum upisa : 10.02.2011

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Senada Sub 26 Jan 2013, 19:59

    Slazem se tobom, Sasa. Ja sam imala mnoge ponude za Bumino parenje koje sam odbila jer moj pas jos uvijek nema snimak kukova i laktova, i bez obzira na to sto ima savrseni labradorski temperament i osobine, smatram da, sto se tice izgleda mog psa, ima mnogo boljih predstavnika rase, i stoga ga planiram pariti samo jednom, i to da bih dobila njegovog potomka, upravo zato sto toliko silno volim ovu rasu, i zao mi je kad vidim recimo labradorku moga komsije koja izgleda savrseno, ali nije happy go lucky, rezi i laje na strance i boji se mnogih stvari poput grmljavine ili npr. kod drugog komsije, koji ima zenku savrsenog temperamenta ali gradjom vise lici na vajmeranera. E sada, voljela bih i ja da se Buma malo olaksa, ali Boze moj... Very Happy
    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Ben_Bella Sub 26 Jan 2013, 21:15

    Nismo bili finansijski u mogucnosti da im snimimo kukove i laktove, nema mogucnosti da se snime kod nas i zenke koje su se parile sa njim su iz istog mesta odakle i ja tako da smo u stalnom kontaktu sa vlasnicima zenka i stencima. Kao sto rekoh, rekao mi je veterinar da psa trebam pariti bar dva puta, zbog raka testisa, medjutim pitali su me neki ljudi zbog njihovih zenki, pa sam pristala, ali zelim da ga kastriram, a sa Bellom da postignem mnogo vise, da pravilno postupim i da ne gresim u nekim stvarima kao sa Benom, tek danas sam u stvari shvatila posle silnog citanja na internetu koliko znaci snimiti kukove i laktove i priznajem da sam pogresila. Hvala vam svima sto ste mi otvorili oci, sada jos vise razumem ovu rasu i jos vis volim ovaj forum, svi ste tako divni, hvala jos jednom.
    PS: Nadam se da se ne ljutite na mene! Embarassed
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Berna Sub 26 Jan 2013, 21:28

    Ne mogu da verujem sta citam!!!
    Leo III
    Leo III
    moderator


    Broj poruka : 1259
    Godina : 28
    Lokacija : Zrenjanin
    ime psa : Ejmi
    ime psa : Leo
    Datum upisa : 17.04.2011

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Leo III Sub 26 Jan 2013, 22:20

    Ivona, to da se pas mora pariti u zivotu je cista G L U P O S T, ali cista glupost.
    paun
    paun


    Broj poruka : 375
    Godina : 47
    Lokacija : Negotin
    ime psa : Ben....
    Datum upisa : 23.01.2011

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  paun Sub 26 Jan 2013, 23:22

    Ja ipak mislim da je rešenje negde na sredini. Poćiću od sebe, moj pas je ljubimac i to će i ostati, neću ga pariti a ni kastrirati, živeće život monaha, ha. Uopšte ne verujem u tz. dobre odgaivačnice sa gomilom papira, snimaka i razno raznih potvrda, dosta toga je namešteno, nestručno odrađeno i naravno da može da se pojavi neka od bolesti kojih se jako plašimo iako je iz kao kontrolisanih legala. Zagrebite malo po rodovnicima, već u 5,6 kolenu se vrte isti psi koji su i zaslužni za rasu koju imamo. Zagovaranje tolike kontrole u uzgoju meni ponekad liči na borbu sa konkurencijom kao i sa druge strane nekontrolisani uzgoj koji dovodi do toga da neki psi nisu definitivno labradori. Tako da je moj neki zaključak da svega ima i biće a na nama je pošto već imamo labradore, sledećeg ljubimca biramo po ličnom uverenju da je to pravi predstavnik rase sa iskustvima i mogućim rizicima koje smo pročitali. Čak mi ni izložbe nisu neko merilo tu svašta prolazi.
    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Ben_Bella Sub 26 Jan 2013, 23:57

    Leo III ::Ivona, to da se pas mora pariti u zivotu je cista G L U P O S T, ali cista glupost.
    Znam, sada znam, tog veterinara smo promenili i nasli dva bolja, koji stvarno znaju sta rade.
    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Ben_Bella Ned 27 Jan 2013, 00:00

    Berna ::Ne mogu da verujem sta citam!!!
    Nazalost tako je, sada shvatam da je to bila neverovatno velika greska, ali, kao sto paun rece, vise niusta ne verujem. Naime poznajem coveka koji je svom psu snimio i kukove i lakove, imao je HD: A ili B, nisam sigurna i ED: 0, a nakon par godina njegov pas je imao displaziju kukova, tako da zaista ne verujem vise niusta!
    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Ben_Bella Ned 27 Jan 2013, 00:01

    paun ::Ja ipak mislim da je rešenje negde na sredini. Poćiću od sebe, moj pas je ljubimac i to će i ostati, neću ga pariti a ni kastrirati, živeće život monaha, ha. Uopšte ne verujem u tz. dobre odgaivačnice sa gomilom papira, snimaka i razno raznih potvrda, dosta toga je namešteno, nestručno odrađeno i naravno da može da se pojavi neka od bolesti kojih se jako plašimo iako je iz kao kontrolisanih legala. Zagrebite malo po rodovnicima, već u 5,6 kolenu se vrte isti psi koji su i zaslužni za rasu koju imamo. Zagovaranje tolike kontrole u uzgoju meni ponekad liči na borbu sa konkurencijom kao i sa druge strane nekontrolisani uzgoj koji dovodi do toga da neki psi nisu definitivno labradori. Tako da je moj neki zaključak da svega ima i biće a na nama je pošto već imamo labradore, sledećeg ljubimca biramo po ličnom uverenju da je to pravi predstavnik rase sa iskustvima i mogućim rizicima koje smo pročitali. Čak mi ni izložbe nisu neko merilo tu svašta prolazi.
    Slazem se, ali los veterinar je los veterinar, verujte da ja ne bih parila Bena da sam znala.
    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Ben_Bella Ned 27 Jan 2013, 00:05

    Ben_Bella ::
    Berna ::Ne mogu da verujem sta citam!!!
    Nazalost tako je, sada shvatam da je to bila neverovatno velika greska, ali, kao sto paun rece, vise niusta ne verujem. Naime poznajem coveka koji je svom psu snimio i kukove i lakove, imao je HD: A ili B, nisam sigurna i ED: 0, a nakon par godina njegov pas je imao displaziju kukova, tako da zaista ne verujem vise niusta!
    Jos jedna, recimo cinjenica, 90% ljudi u Srbiji ne snima ni kukove ni laktove svojim psima, sto se moze videti i u rodovnicima nasih pasa, zar ne? Niko ne moze da bude siguran u nesto, verujem da dobra vecina ima isto misljenje.
    Nade
    Nade
    moderator


    Broj poruka : 553
    Godina : 32
    ime psa : Pepa
    Datum upisa : 10.11.2011

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Nade Ned 27 Jan 2013, 01:35

    Senada ::Slazem se tobom, Sasa. Ja sam imala mnoge ponude za Bumino parenje koje sam odbila jer moj pas jos uvijek nema snimak kukova i laktova, i bez obzira na to sto ima savrseni labradorski temperament i osobine, smatram da, sto se tice izgleda mog psa, ima mnogo boljih predstavnika rase, i stoga ga planiram pariti samo jednom, i to da bih dobila njegovog potomka, upravo zato sto toliko silno volim ovu rasu, i zao mi je kad vidim recimo labradorku moga komsije koja izgleda savrseno, ali nije happy go lucky, rezi i laje na strance i boji se mnogih stvari poput grmljavine ili npr. kod drugog komsije, koji ima zenku savrsenog temperamenta ali gradjom vise lici na vajmeranera. E sada, voljela bih i ja da se Buma malo olaksa, ali Boze moj... Very Happy

    Ne bih dapunimo ovu temu al kad se vec razvezlo.. Very Happy ovako, pas se nemora olaksati, on nema nagone kao ljude. Resenje je ona strashna kastracija Suspect Very Happy


    Poslednji izmenio Nade dana Ned 27 Jan 2013, 01:41, izmenjeno ukupno 1 puta
    Nade
    Nade
    moderator


    Broj poruka : 553
    Godina : 32
    ime psa : Pepa
    Datum upisa : 10.11.2011

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Nade Ned 27 Jan 2013, 01:40

    Ben_Bella ::Nismo bili finansijski u mogucnosti da im snimimo kukove i laktove, nema mogucnosti da se snime kod nas i zenke koje su se parile sa njim su iz istog mesta odakle i ja tako da smo u stalnom kontaktu sa vlasnicima zenka i stencima. Kao sto rekoh, rekao mi je veterinar da psa trebam pariti bar dva puta, zbog raka testisa, medjutim pitali su me neki ljudi zbog njihovih zenki, pa sam pristala, ali zelim da ga kastriram, a sa Bellom da postignem mnogo vise, da pravilno postupim i da ne gresim u nekim stvarima kao sa Benom, tek danas sam u stvari shvatila posle silnog citanja na internetu koliko znaci snimiti kukove i laktove i priznajem da sam pogresila. Hvala vam svima sto ste mi otvorili oci, sada jos vise razumem ovu rasu i jos vis volim ovaj forum, svi ste tako divni, hvala jos jednom.
    PS: Nadam se da se ne ljutite na mene! Embarassed

    Ivonce, evo ja tju ti ispricam svoja prica. Ja sam student, moji ne rade, studiram van svog grada, studije mi traje 5 i po godine redovno, izdrzavam sebe i imam pas sta ide van zemje i radi genetske testove van zemje, za jedna godina ako mi se sakupe sve troskove sigurno sam potrosila vishe nego 500 eura. Ti si u Srbija i tebi je bilo finansiski tesko da uradis snimke, a zamisli meni kako je bilo Very Happy jer pepino snimanje je bilo izmedju dve specijalke prosle sezone, Bg i Cacak, plus pas je bio ta nedelja u Srbija. Nadam se da tjes razumeti sta ti zelim retji.

    Drugo, ako uporedjujemo Ben i Bela, Ben je bolji.
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Berna Ned 27 Jan 2013, 10:35

    Displazija je poligenetska bolest, istina je da ako su roditeljima kukovi HD A moze da se desi stene sa displazijom, ali ce onda odgajivac biti pametan pa nece vise kombinovati ta dva psa. Snimanje kukova je za sad jedini nacin kakve-takve kontrole. Nemojte gledati u tudje dvoriste, sta radi ovaj, sta radi onaj. Budite korektni, ako vec hocete da krenete u odgoj. Sve ostalo su izgovori.

    Sponsored content


    Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO... Empty Re: Parenje pasa - genetske bolesti i kako ih spreciti, izlozbe, IUO...

    Počalji  Sponsored content


      Sada je Čet 02 Maj 2024, 19:22