Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Join the forum, it's quick and easy

Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Forum • Labrador fan club

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

4 posters

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    stevanpopov
    stevanpopov


    Broj poruka : 27
    Godina : 33
    ime psa : Rofti
    Datum upisa : 12.05.2014

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  stevanpopov Ned 08 Jun 2014, 14:26

    Zdravo svima!

    Prvenstveno, odlucio sam da se predstavim zbog par clanova koji se izdvajaju samopouzdanjem (a valjda i znanjem) u oblasti kinologije. Zasto? Zato sto nisam onaj houZmajstor tip, koji sve moze, ume i zna sam.

    Iz nick-a je jednostavno, zovem se Stevan Popov, imam 23 godine i iz Beograda sam. I dalje sam student Matematickog fakulteta Univerziteta u Beogradu, ali vec oko 3 godine sam aktivan u IT struci. Trenutno sam zaposlen u firmi u Beogradu koja se bavi uvozom i distribucijom i vodim projekat razvoja BI-a, kao i honorarno za jednu stranu firmu na projektu unapredjivanja hortikulture pomocu prenosivih uredjaja. U poslednje vreme se pomalo bavim i viralnim marketing-om, kao i internet prodajom.

    Ranije sam imao labradora, ali moji roditelji nisu vise zeleli psa nakon njega. Kada su se namestili uslovi, pocetkom ove godine, nakon osamostaljenja, odlucio sam da kupim sebi ljubimca. U stvari, momak u kaficu od koga sam pozajmio upaljac je imao lepog odraslog muzjaka lab-a, i ponudio mi njegovo stene, besplatno, bez ikakvih papira. U tom trenutku shvatim da bih zeleo kvalitetno stene, nesto sto mogu da izlazem (ma koliko u tom trenutku nisam imao pojma o problematici, sad sam malo svesniji). Nakon rasprave sa devojkom o snobizmu, da li mi treba ljubimac ili pomodarstveni rodovnik, odlucim da poverujem da ja zaista pored prijatelja zelim novi hobi.

    Tako, odlucim da nadjem stene sa interesantim rodovnikom, bez incesta u 5 generacija, iskljucivo cokoladne boje, iskljucivo muzjak, iskljucivo od odgajivaca, iskljucivo da mu roditelji imaju snimak kukova. Da, placen je dosta za jednog ljubimca, a premalo za izlozbenog psa. Ne zelim da reklamiram, ali odgajivac je uradio sve i vise nego da me uputi na pravi put, a ja sam bio dosadan klijent koji ga je bar jednom nedeljno zvao i pitao a sta je ovo, kako ovo, gde ovo. Medjutim, nisam dobio izlozbenog psa, i da, on moze da dobije jCH i CH jer samo zavisi koliko goriva imam da ga izlazem, ali po meni mu fali dubina grudi, oko pola cm kraca njuska, i da je kraci u telu - bolje uglovan.
    Onda, se odlucim da malo proguglam i naletim na leglo od oca Int.Ch.Excellent Treasure Tankaram i majke Int.Ch. Yulka Yunan Herbu Zadora koji se prodaju za 800e gde mi covek kaze da je to manje vise za inostransvto i za odgajivace, da se oni malo teze prodaju. Ja sam bio sokiran  Shocked Zasto? Pa ako cu izlagati svog psa, hraniti ga RC-om, redovno stititi, dolazimo do inicijalne razlike koja se nikad posle nece primetiti a mnogo su vece sanse da dobijem dobrog izlozbenog psa + bih iz jednog parenja isplatio razliku, a posle samo zaradio. Sta se tu desava? Shvatim da ja u kancelariji imam saradnike koji bi bez problema dali 800e na stene, a kamoli ako se malo oglasavam (ne preko halo oglasa). Tu mi je prokljucala biznis ideja, bar sa ove marketing strane. Razmisljam, sta ce reci ljubitelji zivotinja na komercijalizaciju ljubimaca? Ne znam, ali znam da kinolozima ne bi smetalo da se prodaju vrhunski stenci od 800e sem sto bi imali konkurenciju.
    Nazalost, nisam odgajivac, vec vlasnik ljubimca, i ne bih mogao iz ljubavi prema Rofti-ju da sad nabavim jos jedno stene iz ovog legla, a i nisam dovoljno iskusan da se izborim sa dva psa,  bar ne jos.

    Tako da dragi forumasi,
    Vidimo se na izlozbama, jos nista ne znam o handling-u ali jedva cekam da probam.
    P.S. U glavi mi se vrti da kupim odraslu kuju, sa odradjenom ring dresurom, kako bi mi ona olaksala ucenje ring-a i meni i Roftiju.

    Pozdravv
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  Berna Ned 08 Jun 2014, 16:00

    Fantasticno predstavljanje.

    Koliko je Rofti star, koliko se secam on je jos stenac, sacekaj jos malo, on se i dalje razvija.

    Dosta je ljudi krenulo u odgajivacke vode koji su najpre bili vlasnici samo ljubimaca, imas zdravo razmisljanje i potencijal, zelim ti da ostvaris svaku zamisao i zelju!
    stevanpopov
    stevanpopov


    Broj poruka : 27
    Godina : 33
    ime psa : Rofti
    Datum upisa : 12.05.2014

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  stevanpopov Ned 08 Jun 2014, 16:38

    Berna ::Fantasticno predstavljanje.

    Koliko je Rofti star, koliko se secam on je jos stenac, sacekaj jos malo, on se i dalje razvija.

    Dosta je ljudi krenulo u odgajivacke vode koji su najpre bili vlasnici samo ljubimaca, imas zdravo razmisljanje i potencijal, zelim ti da ostvaris svaku zamisao i zelju!

    Hvala.

    Rofi ima nesto manje od 4,5 meseca, i da, mlad je, nemamo pojma u sta ce da izraste, ali imamo predstavu u sta nece. Nece biti avlijaner, labrador losih krvnih linija, i nece biti pas koji ce olako pobedjivati na izlozbama i zainteresovati odgajivace za priplod. Ostalo, od 5ice do nekog domaceg CACIB-a, sirok je raspon.
    S druge strane, trenutno je zdravo stene, majke koja je lovi, i predaka sa majcine strane koji love. Njegovu zainteresovanost za lov cu testirati vec sledece nedelje i preneti vam utiske profesionaca, coveka kog si mi ti preporucila.
    S trece strane, on ce zasigurno biti moj prijatelj, ljubimac, neko ko spava na krevetu sa mnom.

    Hvala na lepim zeljama, i unapred hvala na stotine pitanje koje ces mi odgovoriti, ili koje si vec odgovorila a da ga ja jos nisam ni postavio  Very Happy
    ViPns
    ViPns


    Broj poruka : 1158
    Godina : 47
    Lokacija : Novi Sad
    ime psa : Ariel
    ime psa : Nakoma
    Datum upisa : 29.05.2010

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  ViPns Ned 08 Jun 2014, 22:51

    Tvoj pas ima jako dobro poreklo i sve do njegovih skoro 2 godine starosti on ce rasti i razvijati se, a sigurno do 15 meseci neces znati da li ce ili nece biti vrhunski (dobar sigurno hoce). I ja sam mog Armada hteo da "zalivadim" vec nekoliko puta ali bi opasno pogresio da sam to uradio, s' obzirom kako sada izgleda.
    Jos jedan savet imaj strpljenja ako zelis da se bavis odgojem pasa,sacekaj takvih stenadi vrhunskog porekla bice i kasnije,a ti prvo "napravi greske" na psu kojeg si prvenstveno nabavio za svoje uzivanje. Jer jedno je procitati nesto ili cuti savet a sasvim je drugacije doziveti stvari. Nazalost niko od nas nije toliko superioran da uci na tudjim greskama i zato pokusaj da smanjis stetu od mogucih svojih gresaka. Jako je tesko raditi sa dva psa istovremeno cak i ako si iskusan,a ti kako kazes nisi. Nauci prvo sa jednim psom, ispitaj svoje mogucnosti, koje su to linije kvalitetne,posmatraj potomke da bi bio siguran u to sto nose odredjene linije i sta se desava kada se one ukrstaju i koje su to kombinacije dobre,koje se mane i na koji nacin ispravljaju,jer zapamti ne postoji pas bez mane a pogresnim ukrstanjima te mane se u narednim generacijama pojacavaju i sto je najvaznije nauci da te mane vidis sam bez da ti neko skrene paznju na njih,pronadji tip koji se tebi svidja,vidjenje ideala kome ces ti teziti u odgoju i tek tada ti je vreme da krenes ozbiljno u odgoj. I druga stvar ne zaboravi, stence za 800e ne prodaje samo ime psa i njegove titule vec poverenje u coveka od koga se kupuje. Zato ti kazem izvedi ti svog psa do odraslog doba, vidi koliko ces ti moci to sve da ispratis i koliko ce ti tada sve to biti interesantno, jer tada ces, ako ostanes ovoliko zainteresovan, sigurno vec imati dovoljno znanja da odaberes psa krvnih linija koje odgovaraju tvojim idealima i potrebama u rasi na ovim prostorima ili tamo gde vec zelis da plasiras stence.
    stevanpopov
    stevanpopov


    Broj poruka : 27
    Godina : 33
    ime psa : Rofti
    Datum upisa : 12.05.2014

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  stevanpopov Pon 09 Jun 2014, 00:18

    Petre,

    Krenucu redom da komentarisem, al' prvo hvala na izdvojenom vremenu.

    Ima zaista interesantan rodovnik, skoro sve pse je moguce naci na internetu sa sve slikama sto govori da su to izlagani psi. Uzdam se da ce odgajivac zatvoriti sampionat sa majkom koja tek krajem meseca puni 2 godine i okiti ti se kojim cacibom. Ali to sad nije bitno, stenci su prodati, to ce dizati cenu nekom novom leglu i to je to.
    Sto se tice samog Roftija, ja cu budite sigurni cesto traziti vase(tvoje i ostalih forumasa) misljenje ali to je druga prica. Mane koje vidim na njemu pripisujem sebi jer sam bio u mogucnosti da kupim stene od 800e, a imao bih vecu sansu da dobijem jak izlozbeni primerak. I da, znam, moglo je da bude lose stene, ali se ja vodim matematikom i prosekom.
    Drago mi je da je te je Armado pozitivno iznenadio, ali ti ne verujem Smile Verujem da si ga hranio najbolje sto mozes da priustis, trenirao koliko god si imao vremena, i  sto je najvaznije birao sa puno strpljenja. Tako da je ocigledno bio osudjen na dobar eksterijer, ali nikako da se desi, pa se na kraju desio.
    Ja svog Roftija sam izabrao bas pored steneta koje izgledalo bolje,samo jer je bio krupniji i tamniji, i bitna stavka za ljubimca a ne izlozbenog psa - bio je blesaviji. I tu se zatvara polemika o mom odabiru.
    Sto se tice kupovine drugog steneta, to bi bio u najmanju ruku klinacki potez, i zaista nisam blizu toga sve i da me ubedite da takvo leglo nece biti opet za jos 3-4 godine. Jedino sto bi me ubedilo da uzmem to stene je da svi sem mog odu u inostranstvo, al' ne razmisljam o tome.
    Prodaje se kuja 1,5 god, JCh Srb, IUO, CAC, losijeg porekla od Roftija, ali to ce se desiti samo u slucaju da izgorim u zelji, i da strpljenje padne na 0.
    Ima jedan specifican razlog zasto sam trazio muzjaka: zato sto vlasnici zenki plate parenje pa nek je to i Crufts ucesnik i to je to. Muzjak mora da se nadmece, a to je za mene novo iskustvo. Da sam kupio zenku, nikada ne bih toliko pokusavao da udjem u materiju rase.
    Najjaci utisak mi je ostavila recenica '...i vidi koliko ce ti to tad biti interesantno..'. Tu si u potpunosti u pravu, i bez srama cu da vam svima kazem da je ono sto me je pored ljubavi prema rasi koju svi mi imamo posebno zaintrigiralo nacin na koji se prodaju psi, i veliki deo kolaca koji moze da se zagrize. Neko prodaje na preporuku (tradiciju) ostali na marketing. I svi srecni. A sta se dobija dobrom prodajom? Kvalitet. Kad bi znao da mozes stene da prodas za 500,600e, ti bi izlagao svoje pse i prvo ukrstao samo sampione zemlje, posle samo inter sampione, pa onda i mix sampione (sa titulama u radu) jer bi znao da za te pse mozes da dobijes 1000e. To bi dovelo do poboljsanja rase. Neces prodati stene od 1000e preko halo oglasa u Srbiji. Ocekujem da iskreno i argumentovano iskomentarises moj poslednji pasus jer si odgajivac. Uz sve to, treba biti ekonomski odrziv, od prestiza se ne zivi Smile
    Poslednjih par recenica tvog posta cu shvatiti kao savet i setiti se svaki put kad budem video neko novo super leglo.

    Pozdravv
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  Berna Pon 09 Jun 2014, 10:00

    Jos samo nesto da dodam, kad uzmes u obzir koliko neka bazicna nega psa kosta godisnje, 800 evra, pa ni 1000, za kupovinu kvalitetnog steneta nije tolika investicija. Moj pas me godisnje kosta 600 evra uzevsi u obzir samo hranu. Pri kupovini pratioca koji ce biti uz tebe u narednih 10-15 godina to nije neki izdatak, zar ne? E sad, prilikom kupovine "skupog" steneta niko ne moze da ti garantuje da ce izrasti u kvalitetnog izlozbenog psa, tu nema pravila. Moze da ima savrseno poreklo ali da ne bude savrsen. Medjutim, odgajivac je ulozio u genetska ispitivanja, uradio je snimke kukova i laktova, investira u izlozbe, investira u ispite, jednom recju investira u svoje pse. Postoji tu jos jedan faktor, a to je i ime odgajivaca.

    Ja se 100% slazem sa Petrom da se oprobas u svemu sa Roftijem, vidis da li ti to sve odgovara i da li bi voleo da se time bavis, pa onda krenes u potragu za kvalitetnim psom i upustis se u odgajivacke vode Smile
    stevanpopov
    stevanpopov


    Broj poruka : 27
    Godina : 33
    ime psa : Rofti
    Datum upisa : 12.05.2014

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  stevanpopov Pon 09 Jun 2014, 15:55

    Berna ::E sad, prilikom kupovine "skupog" steneta niko ne moze da ti garantuje da ce izrasti u kvalitetnog izlozbenog psa,tu nema pravila. Moze da ima savrseno poreklo ali da ne bude savrsen.

    Pocecu sa par pretpostavki koje cu uzimati kao aksiom za svakog ko i malo piznaje rasu:
    -da je cena realna u odnosu na poreklo
    -da je poreklo zaista poreklo, da nije lazirano

    Boldovani deo je tacan, a italik nikako.
    Ima pravila, i u proseku ce leglo koje kosta 100e biti losije pd onog od 500e i ono od 1000e ce biti u proseku najbolje. Sa dva meseca sa koliko se kod nas preuzimaju stenci je tesko da se vidi puno, ali ako izlazemo sve pse iz sva tri legla, logicno je da cemo imati najvise uspeha sa najskupljim pri istim uslovim odgajanja i treniranja.
    Ono sto moze da odstupa je sto postoji mogucnost da pas iz legla od 500e bude najbolji ali u proseku njegovo leglo ce biti drugoplasirano.
    O tome sam pricao, zakonu verovatnoce kog se pridrzavam, a koji nisam primenio iz razloga nestrpljenja i prvenstveno kupovine ljubimca.

    Pozdravv
    stevanpopov
    stevanpopov


    Broj poruka : 27
    Godina : 33
    ime psa : Rofti
    Datum upisa : 12.05.2014

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  stevanpopov Pon 09 Jun 2014, 15:58

    Da se nadovezem, moj primer moze biti netacan, jednom u 10 puta. Sto potvrdjuje ono da svako pravilo ima izuzetke Smile
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  Berna Pon 09 Jun 2014, 17:48

    Pazi Stevane, kapiram da ti je matematika struka, ali ovde se ne radi o matematici, nego o genetici. S tim u vezi, svi danasnji labradori nose sa sobom gene dalekih predaka, inbreeding nije toliko ogranicen da bi smo dobijali jedinke - klonove, a cinjenica je da je svaki odgajivac presrecan ako u jednom leglu dobije 1-2 steneta koji ce biti izlozbenog kvaliteta. Dalje, sa tim u vezi, ostro oko moze da prepozna stene sa potencijalom, ali opet geni su prica za sebe i ne mora da znaci da ce se stene razviti bas u ono u sta su svi ocekivali da ce se razviti.

    Cenu ne diktira samo izlozbeni potencijal steneta, vec i titule predaka na izlozbama (titule su nesto sto kosta, izlozbe su nesto sto kosta), zdravstvena ispitivanja (koja isto kostaju) i na kraju, ime odgajivaca. Naravno da ce Rocheby imati daleeeko skuplje stence od Pere Perica, sto ne znaci opet da neki pas Pere Perica nece biti bolji primerak od nekog Rocheby-ja. Koliko je Rocheby proizveo stenaca? Mnoooogo. Koliko se njih proslavilo? Mnoooogo manje.
    stevanpopov
    stevanpopov


    Broj poruka : 27
    Godina : 33
    ime psa : Rofti
    Datum upisa : 12.05.2014

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  stevanpopov Pon 09 Jun 2014, 20:59

    Da se razumemo, da razmisljam uskogrudo po principu matematike, ne bi bilo pogresno da neko kaze da je to glupost. Ja se baziram po zakonu verovatnoce. Nazalost, mi smo pokusali da kvalitet steneta, gde kvalitet smatram pod potencijal da tezi idealu rase, pokusali da predstavimo novac (ono sto kupac vidi), gde sam ja ukljucivao kinoloske faktore, a ti si sirila na citav biznis (ime odgojivaca itd) koji je tek trebao kasnije da ispliva iz moje price (biznis).
    Tacno, Rocheby pas koji se nalazi kod Zigic-a je placen 1500 funti, a stenci iz ovog legla od 800e se sa sigurnoscu mogu utrkivati sa njim. Ali Rocheby odskace od nase price po mnogo faktora koji su bili nebitni, cak sto vise ometali bi me da iskazem poentu.
    Kao sto ce roditelji od 2m visine najverovatnije imati visoku decu, kao sto ce roditelji sportisti najverovatnije roditi decu talentovanu za odredjeni sport, tako ce najverovatnije dobri primerci rase okotiti kvalitetne stence.
    Rekla si titule diktiraju cenu - naravno! Ko drugi do titula moze da ti kaze da je to dobar primerak rase(iskljucite korupciju da ne bismo otisli u politiku)?
    ViPns
    ViPns


    Broj poruka : 1158
    Godina : 47
    Lokacija : Novi Sad
    ime psa : Ariel
    ime psa : Nakoma
    Datum upisa : 29.05.2010

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  ViPns Pon 09 Jun 2014, 21:59

    Kao prvo zelim da ti kazem da ni malo ne pokusavam da te odgovorim od odgoja pasa pa te molim da me ne shvatis pogresno,zelim samo da ti predocim moguce probleme na koje mozes naici,a veruj mi covek koji toliko analizira kao sto mi se cini da ti radis i tekako moze doprineti i rasi i ostalim odgajivacima. Ni jednom ozbiljnom odgajivacu neko drugi nije konkurencija u pravom smislu te reci jer jedino medjusobnom saradnjom dolazimo do zadovoljavajucih rezultata kako u kvalitetu pasa tako i u isplativosti odgoja.
    Evo da pokusam da ti odgovorim na one izjave u postu od nocas. Pogresno si me razumeo vezano za Armada,nije on slucajno takav izrastao,on je bio predivno stene sa 3,5 meseca starosti (kada sam ga ja uzeo),sa poreklom koje sam odabrao iz potrebe za odredjenim kvalitetima koji postoje u tim psima,medjutim pas se sa 5 meseci toliko "izvrljavio" da ga je bilo strasno gledati i taj period je trajao sve do 12 meseci kada je ponovo poceo da vraca svoje prave proporcije. Hteo sam samo primerom mog psa da ti objasnim da ne treba da sudis o izgledu svog psa u starosti od 4 meseca.
    To sto je tvoj pas bio blesaviji moze da bude i pozitivna osobina jer moze da se tumaci kao pokusaj da privuce paznju,tacnije da udovolji sto i jeste jedna od osnovnih karakternih osobina rase. (opet zavisi sta podrazumevas pod "blesaviji",ali to je vec neka druga tema)
    Sto se tice "velikog dela kolaca" to dolazi kasnije, cini mi se da si zaboravio deo "matematike"  Wink .Prvo taj pas koga kupis mora da odraste (ishrana,vakcinacije...) Onda mora da se dokaze na izlozbama (utakmicama) sto kosta i potrebno je vreme,pas mora da prodje i neke zdravstvene testove koji su izuzetno skupi. Racunaj samo da pas koji trenira u proseku jede 400-500g granula (u zavisnosti od kvaliteta granula i uzrasta). Ne zaboravi da pas ima svoj "priplodni vek" kuje kraci, muzjaci duzi,ali nakon tog vremena taj pas i dalje jede i trazi paznju i brigu (zenke tek cetvrtinu svog zivota mogu da ti donesu neku zaradu). Budi spreman da ces, ako se posvetis tome u potpunosti za nekoliko godina morati brinuti o velikom broju pasa jer pse u godinama retko ko zeli i da primi na poklon, (mada veruj mi to neces ni zeleti da uradis). Tako da ce ti veci deo tog kolaca otica na "penzionere",jer taman kad steknes neko ime i poverenje, (a stice se kvalitetnim primercima koji su otisli iz tvoje kuce) a samim tim i cenu, vec ces imati pse u godinama. To ne znaci da je ne moguce zaraditi,ali veruj mi koliko god ti zvucalo smesno, treba biti zadovoljan kada uspes da "zatvoris krug" tj. kada uspes bez dodatka novca sa druge strane da finansiras svoje pse i njihove potrebe.
    Postoje naravno i drugi nacini ali to je van mog vidjenja bavljenja rasom
    E zato ti kazem pokusaj sa Roftijem (ko zna mozda izraste u fenomenalnog psa) pa ako pronadjes sebe u tome tada ces znati u kom pravcu da krenes da ne bi dosao u situaciju da ne znas sta ces sa psima.
    stevanpopov
    stevanpopov


    Broj poruka : 27
    Godina : 33
    ime psa : Rofti
    Datum upisa : 12.05.2014

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  stevanpopov Pon 09 Jun 2014, 23:06

    Petre, Berna (Elena cini mi se da s negde procitao),

    Hvala na diskusiji i dobrodoslici. U jednoj recenici: Da sam bio ovoliko 'pametan' kao danas, uzeo bih skuplje stene zbog vece sanse da ono bude jakog izlozbenog potencijala.

    Svakako cu raditi sa Roftijem, pogotovo na field-u jer on tu moze dosta da pruzi, a voleo bih kad biste napravili jedan HowTo - kako odgajati sampiona..
    Pa sad, jedan iz ugla vlasnika kuje, drugi od trenutka biranja stenaca do penzionisanja.

    Mozda je najlakse da ja to napisem i da vas 'isprovociram' da obrazlazete kako ne bih lose informisao nekoga Smile
    ViPns
    ViPns


    Broj poruka : 1158
    Godina : 47
    Lokacija : Novi Sad
    ime psa : Ariel
    ime psa : Nakoma
    Datum upisa : 29.05.2010

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  ViPns Uto 10 Jun 2014, 22:18

    Ukratko odgovor na tvoje pitanje "kako odgajati sampiona" bio bi: Isto kao i svakog drugog psa, jer kvalitetnom ishranom i negom ne mogu se popraviti genetske mane,a opet losom ishranom i negom moze se upropastiti genetski potencijal psa naravno ono sto je najbitnije i njegovo zdravlje. Brini o psu najbolje sto mozes,provodi sto vise vremena sa njim i bicete sretni oboje. Uz kvalitetnu ishranu i vecu fizicku aktivnost pas ce biti zdraviji,a i ti ces se osecati bolje jer ces biti nateran da se kreces (sto vecina nas malo radi bez pasa).
    Nade
    Nade
    moderator


    Broj poruka : 553
    Godina : 32
    ime psa : Pepa
    Datum upisa : 10.11.2011

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  Nade Čet 24 Jul 2014, 09:50

    Da bi poceo sa kinologijom, moras rascistiti neke stvari jos u start. Prvo, moras mnogo od sebe da ulozis, ne pricam o pare za hrana, vec da se uneses, da hendling pretvoris u igra i da ring bude zabava i za tebe i za psa. Jos sad rascisti da kinologija odavno nije posten sport, tako da gubices i od gore pse nego tvoj. Bolje je da to jos sada prihvatis i da ti dalje bude svejedno. Ja na to gledam kao idem uzmem to sta mi treba i nije me briga za BOB ili BIS. Ali zato, mesto gde stvarno treba da ides su specijalki. E tu bome i imas pravo da se ljutis, ali tu neces primetiti to sta ima po CAC i CACIB-e.

    Drugo, to sta ces uzeti skupo "izlozbeno" stene nije ti nikakva garancija za samog stenca. Prvo jer ne znas dali ce taj pas ustvari biti izlozbeni tj dali ces ti dobiti ono sta si zaista zeleo tj ocekivao. Kad kupis skupo stene, ti kupis negovo pedigre i sve sta negova krv nosi(potencijalni izgled i karakter-znaci sta bih mogao da ocekujes kod steneta i najbitnija stvar za mene- zdravje, tj genetika u pogled na bolesti i koje boje ce to stene dati, recimo).

    Jedna stvar nemoj nikad zaboraviti, izlozbe se broje na prste(bar ja ih brojim toliko jer ne idem po CAC i CACIB) a ostatak od dane, taj pas je tvoj milenik i ti treba da provodis vreme sa njim i da zivis. Tako da nek taj "sport" bude prava zabava za vas. Dosta ljudi su to pogresno shvatili i prema moje mishljenje krenuli u pogresnih puteva. Kakve god pse imale, oni ne znaju uzivati u njih i ne znaju uzivati u pasminu.

    Srecno! Smile
    stevanpopov
    stevanpopov


    Broj poruka : 27
    Godina : 33
    ime psa : Rofti
    Datum upisa : 12.05.2014

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  stevanpopov Pon 04 Avg 2014, 18:27

    Nade, Berna, VipNS

    Da li mozete da mi otkrijete enigmu vezanu za dlaku psa!?

    Na slikama izlozbenih pasa, odgajivacnica i visoko ocenjenih pasa jasno vidim da je dlaka na njihovim labradorima gusca, pa cak malo i duza. Kako to postizu/postizete? Da li je za to neophodno da pas bude napolju (u box-u, kucici, dvoristu) umesto u stanu/kuci? Gusca dlaka im daje na volumenu, i izgledaju masivnije, oblije i nekako mekse.

    Nadam se da sam uspeo da objasnim, ako ne, dacu i neki primer.
    Hvala
    Nade
    Nade
    moderator


    Broj poruka : 553
    Godina : 32
    ime psa : Pepa
    Datum upisa : 10.11.2011

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  Nade Pon 04 Avg 2014, 19:42

    Pa u princip kad je pas napolje, izlozen je na svakakve temperature, vanske uslove itd. To definitifno utice na kvalitet dlake. Preko zimo taj pas mora da ima bolju zastitu. JA najvise volim Pepa kad je odlakana, jer tad se pas najlepse vidi, ali to je moj ukus.

    Onda tu utice hrana. Koja hrana, dali raw, barf ili dehidrat, pa onda koje kombinacije i sve to. Ne bih da ti pisem sta i kako da dajes jer sam sigurna da i sam vec znas, a i da pisem, pisala bih i neko svoje iskustvo, sta ne znaci da kod tvog psa bi upalilo. Onda tu imas neke dodatke kao Dime zacin, neke alge itd.

    Onda bih rekla neko odrzavanje, znaci cetkanje, kad, koliko cesto, sa cim itd.

    Na kraju ono sta vidis kod slike, pogotovo profesionalne slike, to ti je malo dobar aparat, malo dobar fotograf i malo vise dobro odnegujen pas  Wink Naravno mnogo ovisi u koja doba su psi slikani, dali je vruce ili je zima Very Happy

    I da ne zaboravim, genetika! Svaka linija pasa, mislim na skandinavce, ameri, englezi, nosi svoje karakteristike.
    stevanpopov
    stevanpopov


    Broj poruka : 27
    Godina : 33
    ime psa : Rofti
    Datum upisa : 12.05.2014

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  stevanpopov Pon 04 Avg 2014, 20:07

    Znaci shvatili ste me sta sam hteo da kazem Smile

    Ovako, totalno cu izuzeti genetiku u ovom trenutku, posto je svakako tacno da jedan isti pas, ima razlicitu dlaku kad zivi napolju u odnosu na kad zivi unutra. I naravno, zimi mu treba vise, gusca je zbog temperature.


    Nade ::Na kraju ono sta vidis kod slike, pogotovo profesionalne slike, to ti je malo dobar aparat, malo dobar fotograf i malo vise dobro odnegujen pas Wink Naravno mnogo ovisi u koja doba su psi slikani, dali je vruce ili je zima  

    Znaci ima tu gomilu faktora, samo bih voleo da izvucem zakljucak da li je prebivaliste pasa (napolju ili unutra) krucijalno za gustinu iste...

    Hvala na opsirnom odgovoru, svakako!

    Gde 'stanuje' Pepa? Smile
    Nade
    Nade
    moderator


    Broj poruka : 553
    Godina : 32
    ime psa : Pepa
    Datum upisa : 10.11.2011

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  Nade Pon 04 Avg 2014, 20:08

    Pepa zivi van i licno nikad ne bih je stavila unutra, jer vidim da ona voli biti van. A i ja licno smatram da pas ce imati bolju i guscu dlaku kad je napolje.
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  Berna Uto 05 Avg 2014, 08:30

    Ja se nikako ne mogu sloziti da ce samo pas koji zivi napolju imati gustu i kvalitetnu dlaku. Moj pas koji zivi u kuci bez problema moze u sred zime da se okupa u ledenoj reci i da mu ne bude nista (doduse sad vec taj sport izbegavamo zbog artritisa i matorosti). Takodje po toj logici izlozbeni psi koji zive u Meksiku ili Indiji bi trebalo da imaju katastrofalnu dlaku, a to nije slucaj.

    Po mom misljenju, na kvalitet dlake najvise uticu geni u kombinaciji sa kvalitetnom ishranom i negom.

    Takodje, primecujem trend kod izlozbenih pasa da se sve vise hvali duga i talasasta dlaka, a ako procitate standard:

    DLAKA:
    Kratka, gusta, ne talasasta, bez zastava. Prilicno ostra poddlaka, odoleva losem vremenu.
    stevanpopov
    stevanpopov


    Broj poruka : 27
    Godina : 33
    ime psa : Rofti
    Datum upisa : 12.05.2014

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  stevanpopov Uto 05 Avg 2014, 14:24

    Berna ::
    Takodje, primecujem trend kod izlozbenih pasa da se sve vise hvali duga i talasasta dlaka, a ako procitate standard:

    DLAKA:
    Kratka, gusta, ne talasasta, bez zastava. Prilicno ostra poddlaka, odoleva losem vremenu.

    Pravo u metu! Mislim da ce to biti prva stvar koja ce biti izmenjena u opisu standarda. I sad se provlaci da je gusta i duza dlaka 'ogledalo' dobre krvi.

    Berna ::Ja se nikako ne mogu sloziti da ce samo pas koji zivi napolju imati gustu i kvalitetnu dlaku
    Ja sam misljenja da ce isti pas ukoliko zivi napolju sigurno imati guscu dlaku u odnosu da zivi unutra.
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  Berna Uto 05 Avg 2014, 17:23

    I sad se provlaci da je gusta i duza dlaka 'ogledalo' dobre krvi.


     Laughing Laughing Laughing 
    ViPns
    ViPns


    Broj poruka : 1158
    Godina : 47
    Lokacija : Novi Sad
    ime psa : Ariel
    ime psa : Nakoma
    Datum upisa : 29.05.2010

    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  ViPns Uto 19 Avg 2014, 21:14

    Berna ::


    DLAKA:
    Kratka, gusta, ne talasasta, bez zastava. Prilicno ostra poddlaka, odoleva losem vremenu.

    Apsolutno tacno, ljudi ako hocete da se bavite odgojem morate se drzati standarda. Standard se nece niti bi smeo da se menja, osim ako za to ne postoji dobar razlog za unapredjenje karakteristika rase sto sa talasastom i duzom dlakom nije slucaj jer bi to moglo samo pogorsati neke radne karakteristike
    Duza i talasasta dlaka dolazi iz Skandinavskih i nekih Americkih linija (koje opet imaju skandinavsku osnovu) i kao takva je "kolateralna" steta nastala kao genetsko nasledje nekih pasa koji su bili u svemu ostalom izuzetni. Po mom misljenju mora se prema tom problemu odnositi kao prema problemu a ne favorizovati ga kao nesto dobro. Naravno nisam misljenja da takve pse treba sankcionisati,ali to svakako nije pozeljno i kvalitetnim i proracunatim parenjima to se moze resiti kroz nekoliko generacija
    Sto se tice samog kvaliteta dlake za to je najvise zasluzna genetika i ishrana naravno i mesto na kome zivi pas (ne mislim unutrasnji ili spoljni prostor vec cistoca prostora i vrsta podloge na kojoj spava).
    Razlika u dlaci izmedju pasa koji zive napolju i pasa koji su unutra je minimalna i uglavnom je dlaka pasa koji su napolju za nijansu grublja (ostrija) od pasa koji su unutra.

    Sponsored content


    Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode? Empty Re: Kako sam mislio da mogu da udjem u kinoloske vode?

    Počalji  Sponsored content


      Sada je Pon 20 Maj 2024, 11:35