Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Join the forum, it's quick and easy

Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Forum • Labrador fan club

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

+19
marin01234
patrik
Peđa
maradona
aronbl
VeskoHN
Cezar
JovanaJoja
marijana
shma
milica88
gax
Ferhatinho
thedule
johnyAstor
Berna
Straw
jasmina79
B Boy
23 posters

    Dresura

    avatar
    B Boy


    Broj poruka : 1
    Godina : 30
    ime psa : Cezar
    ime psa : Cezar
    Datum upisa : 24.10.2009

    Dresura Empty Dresura

    Počalji  B Boy Sub 24 Okt 2009, 00:11

    Nedawno sam kupio labradora i zelim da ga dresiram kako da zapocnem u koracima jel stwarno e zelim da pogresim..... Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question
    jasmina79
    jasmina79


    Broj poruka : 1381
    Godina : 45
    Lokacija : Bihac,BiH
    ime psa : Dante
    Datum upisa : 26.09.2008

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  jasmina79 Sub 24 Okt 2009, 08:51

    Koliko je pas star?Da li mislite na profesionalnu dresuru?
    Straw
    Straw


    Broj poruka : 5
    Godina : 42
    ime psa : Fleki
    ime psa : Fleki
    Datum upisa : 07.02.2010

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  Straw Ned 07 Feb 2010, 15:27

    Pozdrav svima, nov sam ovde ali zelim da se ukljucim...
    Imam labradora koji uskoro puni 2 god, jezivo je razmazen (nasa greska) a sada bi hteli to polako da ispravljamo.
    Slusa povremeno i selektivno, odnosno stvari koje on hoce i kad je raspolozen! Najveci mi je proble sto ne smem da ga setam bez povodca zbog saobracaja, drugih pasa i najveceg problema-KOSTIJU KOJE REDOVNO PRONALAZI pa se cesto desava proliv...
    Kako to da resim, mogu li sam ili mi je neophodan dreser?
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  Berna Ned 07 Feb 2010, 21:25

    Straw ::Pozdrav svima, nov sam ovde ali zelim da se ukljucim...
    Imam labradora koji uskoro puni 2 god, jezivo je razmazen (nasa greska) a sada bi hteli to polako da ispravljamo.
    Slusa povremeno i selektivno, odnosno stvari koje on hoce i kad je raspolozen! Najveci mi je proble sto ne smem da ga setam bez povodca zbog saobracaja, drugih pasa i najveceg problema-KOSTIJU KOJE REDOVNO PRONALAZI pa se cesto desava proliv...
    Kako to da resim, mogu li sam ili mi je neophodan dreser?

    Mi imamo isti problem (samo bez tih kostiju). Pokusavala sam sa raznim savetima koje sam nalazila na internetu, cak sam provela sate i sate gledajuci videe na YouTube-u, i na kraju zakljucila da necu moci sama.
    Tako da sam se obratila dreseru, dolazi sutra, pa cemo videti hoce li sta biti (to mi je jedina nada). Zao mi je da ga ne pustim sa povoca, kad voli da trci i kad je tako srecniji...
    Straw
    Straw


    Broj poruka : 5
    Godina : 42
    ime psa : Fleki
    ime psa : Fleki
    Datum upisa : 07.02.2010

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  Straw Pon 08 Feb 2010, 00:03

    ajde vidi kako ide to sa dreserom i da li rade na normalan nacin, tj bez onih elektro ogrlica i sl...pa mi javi utiske da znam da li da pocinjem sa dreserom.i javi mi cenu...hvala!
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  Berna Pon 08 Feb 2010, 09:29

    Dva su razloga zbog kojih sam se obratila konkretno ovom dreseru, a to je:
    1. Vlasnik moze uvek biti prisutan casovima dresure
    2. Pas nece biti dresiran metodama koje vlasnik ne odobrava

    Ne presudno, ali i dalje znacajno za mene je ovo:

    1. Neces dobiti "gotovog dresiranog psa" nego ces morati i sam da se potrudis prilikom dresure (ovo isto po zelji vlasnika)

    E sad, to sam cula za doticnog dresera, ali cu o licnom iskustvu sa njim i prilikom dresure pisati u nasoj temi pri odeljku "Predstavite svog labradora", tako da mozes tamo da pratis Very Happy
    johnyAstor
    johnyAstor
    Admin


    Broj poruka : 1703
    Lokacija : Lazarevac - Valjevo
    ime psa : Astor
    Datum upisa : 13.09.2008

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  johnyAstor Pon 08 Feb 2010, 09:33

    Sta je clan za primer... Very Happy Very Happy Very Happy
    Straw
    Straw


    Broj poruka : 5
    Godina : 42
    ime psa : Fleki
    ime psa : Fleki
    Datum upisa : 07.02.2010

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  Straw Pon 08 Feb 2010, 23:33

    sjajno, hvala puno...
    praticu vas napredak!!
    jasmina79
    jasmina79


    Broj poruka : 1381
    Godina : 45
    Lokacija : Bihac,BiH
    ime psa : Dante
    Datum upisa : 26.09.2008

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  jasmina79 Uto 09 Feb 2010, 08:54

    Berna ::Dva su razloga zbog kojih sam se obratila konkretno ovom dreseru, a to je:
    1. Vlasnik moze uvek biti prisutan casovima dresure
    2. Pas nece biti dresiran metodama koje vlasnik ne odobrava

    Ne presudno, ali i dalje znacajno za mene je ovo:

    1. Neces dobiti "gotovog dresiranog psa" nego ces morati i sam da se potrudis prilikom dresure (ovo isto po zelji vlasnika)

    E sad, to sam cula za doticnog dresera, ali cu o licnom iskustvu sa njim i prilikom dresure pisati u nasoj temi pri odeljku "Predstavite svog labradora", tako da mozes tamo da pratis Very Happy


    Berna da li mozes da nastavis ovdje?Tako da novi clanovi koje zanima dresura lakse nadju...?
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  Berna Čet 11 Feb 2010, 17:35

    Mogu.

    Evo ovako stoje stvari.

    Kuki je imao 3 casa, a vec je drugi pas. Ono sto je moj problem bio i na cemu radimo, jesu komande "pored" i "dodji". Sad vec imam poverenja u njega i setam ga parkom bez povoca, iako bez dresera izbegavam druge pse.

    Moram za pocetak odmah da kazem - dreser nije "positive reinforcement trainer". Koristi pozitivno potkrepljenje, naravno, za sve sto pas dobro uradi, ali koristi i negativno, odnosno korekciju. Korekcije su 2 (prong ogrlica i dugacak kanap i remote collar odnosno svima dobro poznati teletakt). Iz ovoga zakljucujete da pripada tradicionalnoj skoli dresure.

    Ono sto je bitno pre nego sto izvedete bilo koji zakljucak iz metoda koje koristi, jeste da ove spravice ukoliko se upotrebe u pravo vreme i od osobe koja zna kako da ih upotrebljava, ne samo da su bezopasne po psa, nego dovode do uspeha. Ovo kazem jer znam da je zastupljeno misljenje protiv kaznjavanja (ja volim da ga zovem korekcija), te sam i sama bila neodlucna i vrlo sumnjicava po pitanju njihovog koriscenja.

    Pored ove uspesne promene kod Kukija (pojacana komanda "dodji" kao i ucenje komande "pored"), jako mi je bitno sto ja radim sa psom. Dreser mi je objasnio sta i kako, jedino sto on radi korekciju (jako bitna stvar je uvremenjenost korekcije). Prosli put se on cak i sakrio da ga Kuki ne vidi i davao mi je instrukcije preko telefona, a ja sam sa Kukijem radila.

    Eto to je za sad. Jako pozitivno iskustvo, jako sam zadovoljna psom. Polako krecem da imam poverenja u njega kad ga pustim sa povoca. Sad pravimo malu pauzu, pa nastavljamo u subotu.

    Ako neko hoce da pita nesto, nek pita slobodno Very Happy
    thedule
    thedule


    Broj poruka : 400
    Godina : 44
    Lokacija : Pozarevac
    ime psa : Alba
    ime psa : Bardo
    Datum upisa : 30.11.2009

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  thedule Sub 13 Feb 2010, 19:41

    Sta je to pojacana komanda "dodji"?

    I kako se to radi?
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  Berna Sub 13 Feb 2010, 19:48

    Pojacana komanda "dodji" znaci da pas dolazi svaki put kad ga pozoves, pod bilo kojim uslovima (juri ka drugom psu, igra se sa drugim psom, njuska nesto, i sl.). Dobro je poznato da pas u principu zna komandu,a da je iz nekog razloga ne ispuni, zato sto mu je nesto drugo interesantnije.

    Konkretno nas dreser je uspeo jako da pojaca ovu komandu kod Kukija korekcijom za svaki put kad ne ispuni komandu, i pohvalom svaki put kad je ispuni (sto je u principu cela filozofija bilo koje komande).
    Ferhatinho
    Ferhatinho


    Broj poruka : 343
    Godina : 38
    Lokacija : Visoko, BiH
    ime psa : Eddie
    ime psa : eddie
    Datum upisa : 05.08.2009

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  Ferhatinho Ned 14 Feb 2010, 00:06

    nesto ne shvatih najbolje kako vrsi te korekcije. ako ti nije tesko malo mi opsisi, zanima me zbog mog psa.

    Isto tako me znaima komanda "dođi" iz razloga što Eddie zna vrlo dobro šta to znaci ali kada je nesto zanimljivije od mene, nema šanse da dođe. Kako ga istrenirati na to? i također, vrlo dobro zna "fuj" ali ne izvrsi u slučaju da naiđe na neku ukusnu hranu. za sve ostalo (grickanje povoca i nejestivih predmeta, pijenje vode iz lokve itd.) poslusa. Pa bih te molio da nam daš neki savjet. Znam da ti za to plaćaš a nama savjete daješ besplatno pa ti se od srca zahvaljujem. I ako nije tajna koliko u prosjeku košta jedna takva obuka?
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  Berna Ned 14 Feb 2010, 09:31

    Naravno da se necu stekati za odgovore posto ja placam a savete dajem besplatno Very Happy Uopste nije u tome poenta, vec u tome sto sa savetima treba biti jaaaako oprezan, obzirom da pogresna upotreba sredstava za korekciju, a posebno teletakt-ogrlice, moze da dovede do nezeljenih ponasanja kao sto su strah, agresivnost i sl.

    Ideja je, u grubim crtama, sledeca (napisacu za komandu dodji)- Kukijeva paznja je zaokupljena necim drugim (njuskanje, drugi pas), ja ga pozovem da dodje (konkretno, pljeskanje rukama, "Kuki dodji"). Ako dodje, tj. okrene se ka meni i krene ka meni, odmah mu kazem "bravo dodji" i kad stigne ispred mene, pomazim ga, pohvalim ga, i opet "bravo dodji". Medjutim, ako Kuki odbije poslusnost i nastavi da njuska, ili cak krene ka drugom psu posle mog pljeskanja i poziva da dodje, sledi korekcija, bilo trzajem kanapa ili teletakt-ogrlicom. Jednom se tako pogubio kad smo je prvi put upotrebili, da nas se totalno pogubio, na kraju sam morala da mu se priblizim, naravno, kad je dosao usledila je pohvala "bravo dodji".

    Psa nikako ne treba tuci ili grditi kada dodje do vas (jer on onda misli da ne kaznjavate to sto nije hteo da dodje, vec sto je dosao).

    Za komandu "fuj" zaista ne znam jer na tome ne radimo, posto Kuki (Boze hvala ti) taj problem nema.

    Jos jednom moram da napomenem da ja ne radim korekciju (ja sam pozovem Kukija, hvalim ga, a korekciju radi iskljucivo dreser) i da je uvremenjenost korekcije jako bitna kako bi pas shvatio sta ne zelimo od njega i kako ne bi povezao to sa necim desetim - sto bi stvorilo pogresnu asocijativnu vezu i mogucno neki novi problem. Takodje, budite oprezni ako trazite kako dresiraju pse u videima sa YouTube-a e-collar (teletakt) ogrlicom - primetila sam mnoge zloupotrebe (psu ne da komandu, a kazni ga, daje korekciju suvise cesto pa se pas navikne (habituira) na intenzitet i onda intenzitet konstanto pojacavaju, i sl.).

    Takodje moram reci, naravno ne u cilju reklamiranja dresure, vec za dobrobit vasih pasa, da sam i ja 3.5 godine pokusavala i davilicama i poslasticama psa da naucim da ne ide kod drugih pasa i da ide uz nogu, a nije mi uspevalo. Dakle, budite jako oprezni, i savetujem da ako zelite da koristite teletakt ogrlicu za korekciju, da najpre zatrazite od nekoga ko ume sa njom da radi, da vam demonstrira kako i isprica sve detalje (ja ih nazalost ne znam)

    Very Happy
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  Berna Ned 14 Feb 2010, 10:23

    E da, cena osnovne obuke je razlicita od dresera do dresera, krece se u nekom opsegu 200-350 evra, obuhvala osnovne komande (dodji, sedi, lezi, fuj to, stani, pored), a postoji i obuka po zelji vlasnika (mi ucimo 2 komande).

    Dresera ima raznih i ne treba imati slepo poverenje u njih, ja sam ovog nasla po preporuci i jako sam zadovoljna. Najbolji znak da li je dreser dobar ili ne dace vam vas pas (pas treba da se raduje svom dreseru, a ne da ga se plasi).
    gax
    gax


    Broj poruka : 18
    Lokacija : Niš
    ime psa : Sara
    Datum upisa : 12.02.2010

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  gax Ned 14 Feb 2010, 15:20

    Straw ::Pozdrav svima, nov sam ovde ali zelim da se ukljucim...
    Imam labradora koji uskoro puni 2 god, jezivo je razmazen (nasa greska) a sada bi hteli to polako da ispravljamo.
    Slusa povremeno i selektivno, odnosno stvari koje on hoce i kad je raspolozen! Najveci mi je proble sto ne smem da ga setam bez povodca zbog saobracaja, drugih pasa i najveceg problema-KOSTIJU KOJE REDOVNO PRONALAZI pa se cesto desava proliv...
    Kako to da resim, mogu li sam ili mi je neophodan dreser?


    Evo jedan dobar članak:

    Osnovna komanda „pored"

    U ovom slučaju cilj nam je da kod psa razvijemo naviku da na komandu „pored" zauzme mesto pored leve noge dresera. Treba ga naviknuti da na tom mestu bude kad god je sa čovekom, bez obzira da li tada miruje ili je u pokretu.
    Navika hodanja pored dresera, je prvi uslov za razvijanje pokornosti kod psa. Zahtev da pas uvek bude na određenom mestu, bez komande, je jako važan elemenat discipline u daljem sistemu obuke. Ni jednom se komandom ne koristimo tako često. Odnos čoveka i psa nameće stalno korišćenje komande „pored": za vreme obuke i razvijanja drugih navika, za vreme šetnji itd. . . Uslovni refleks na tu komandu treba metodično podržavati i učiti ga jednim od najbolje učvršćenih refleksa.
    Naviku hodanja pored dresera treba početi razvijati pošto se pas navikne na ogrlicu i povodnik i na to da hrabro i slobodno trči i kada je vezan za povodnik.
    Najbolje mesto za razvijanje ove navike jeste poljana, tj. sva mesta na otvorenom prostoru gde je delovanje drugih faktora svedeno na minimum. Uslovni nadražaj je u ovom slučaju komanda „pored" a bezuslovni — trzaj povodnikom. Naviku treba razvijati na sledeći način:

    *Dreser drži psa na kratkom povodniku; leva ruka mu je ogrlici, a slobodni deo povodnika — drži u desnoj ruci.

    *Pas se nalazi pored dreserove leve noge. Povodnik treba držti slobodno, kako bi pas — krećući se mogao da menja mesto:pored, iza ili sa strane dreserove noge.

    *Odabravši pravac, dreser sitnim koracima kreće napred, dozvoljavajući psu u početku da trči pored noge gde mu je volja. Stim, kada se pas bude našao ispred, dreser će pretećim glasom izgovoriti komandu „pored", i trzajem povodnika ga prinuditi da zauzme pravilan položaj pored noge. Ako pas zauzme pravilan položaj pored leve noge, dreser će ga levom rukom pomilovati i izgovoriti komandu „dobro" i „pored".

    *Ako je pas otišao previše u stranu, sleduje trzaj povodnikom i preteća komanda „pored". Kada pas zaostane, povdnik se trza u pravcu kretanja. Kada se radnja ponovi više puta za vreme šetnje uz komandu „pored" i trzaje povodnika, pas će steći naviku da se brzo vraća na mesto pored leve noge i to isto na komandu.

    *Da bi se proverilo do koje se mere razvio uslovni refleks na omandu „pored", postupa se na sledeći način: u momerrtu kad se pas istrčao ispred ili zaostao iza dresera, dreser, ne vukući povodnik, izgovara pretećim glasom komandu ,,pored". Ako se na tu komandu pas vrati na mesto pored leve noge može se smatrati da se uslovni refleks razvio. U protivnom, treba ponoviti ceo postupak, koristeći trzaj remenom i izgovaranjem komade „pored". Pas će dosta brzo uvideti da svako odstupanje odnoge dresera povlači za sobam osećaj bola, a da je hodanje pored noge dresera u potpunosti bezopasno.
    Smatramo da je to najbolji način da se razvije ova navika samo se tako kod psa može razviti navika da pazi na pokrete dresera i da se na njih privikava.

    U kasnijem radu se radnja „hodanje pored" postepeno kombinuje. U početku obuke se koriste samo pravolinijski i spori pokreti, a u daljoj se obuci pas obučava za zaokrete pod različitim uglovima i brzom hodu:

    *Držeći psa na remenu u položaju pored noge, dreser se znenada okreće na desno, izgovara komandu „pored" i vuče povodnik. Ponavljanjem ove radnje na levu i desnu stranu, kod psa se obrazuje uslovni refleks na pokrete dresera.

    *Tada za psa sam momenat pokreta postaje signal: on se žuri da se okrene kako bi izbegao neprijatan trzaj povodnika.

    *Za vreme okretanja na desno treba biti obazriv jer se psu lako može nagaziti na šapu, što je veoma nepoželjno. Pored toga pas ne sme da se odvaja od gospodara za vreme brzog hoda ili trka. Zvučnu komandu „pored" treba vezivati za pokret psa u trenutku kada se pas nalazi pored noge, dreser uz komandu „pored" udara sebe levom šakom po butini. Čestim ponavljanjem, ovaj pokret postaje za psa znak koji je zamenio zvučnu komandu.

    Kada je pas naučio da ide pored dresera na povodniku, onda se uči da ide pored, ali bez povodnika. To se radi postepeno: za vreme šetnje, neprimetno se povodnik ispusti na zemlju na taj način pas odmah oseti punu slobodu kretanja. Ako pas istrči napred ili u stranu, ne treba povodnik uzimati u ruku dovoljno je samo nagaziti ga, što će ga naterati da se vrati na put.

    Treba naglasiti na dreseri često veoma rano prelaze na razvijanje navike hodanja bez remena, odmah pošto je kod psa izgrađena veza između komande „pored" i odgovora. Međutim, iako je tada kod psa možda i izgrađen uslovni refleks, iako on možda ispunjava zahteve, ipak je neophodno produžiti obuku sa povodnikom, kako bi se postigao potpuni automatizam odgovora. Povodnik po pravilu pomaže da se navike izvršavaju bez pogovora.

    Možemo zapitati da li za vreme obuke psa na povodniku treba upotrebljavati šiljatu ogrlicu? — Naš odgovor je pozitivan jer takva ogrlica ne smeta, a najčešće ubrzava dresuru. Pas istrčava napred, ne sluša komandu „pored"; tada ga dreser trzajem povodnika vraća nazad, a tada će šiljata ogrlica, sigurno imati bolji efekat.

    Uspeh u radu sa psima u mnogome zavisi od razgovetnosti komande i pravilnog korišćenja intonacije. Ako preteča komanda „pored" bude prethodila svakom trzaju povodnika, a pohvala i milovanje usledili svaki put kad je pas na svome mestu, rezultati neće izostati. Psi neverovatno tačno reaguju na intonaciju glasa. Koristeći za svaku komandu pravilnu intonaciju, kroz izvesno vreme će se primetiti da je dovoljna samo komanda izgovorena pretećim glasom bez trzaja povodnika, pa da pas uradi ono što se od njega traži. Pas će još bolje izvršavati zapovest „pored" ako svaki put kad zauzme pravilno mesto pored leve noge bude nagrađen mesom, komandom „dobro" i milovanjem. Ubuduće će, zahvaljujući dresiranju metodom kontrasta, pas besprekorno izvršavati komandu „pored" i bez trzaja povodnika.


    preuzeto sa
    http://www.dog-best.com
    gax
    gax


    Broj poruka : 18
    Lokacija : Niš
    ime psa : Sara
    Datum upisa : 12.02.2010

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  gax Ned 14 Feb 2010, 15:23

    Još nešto:

    PORED

    Dok pas hoda sa vase leve strane,napravite blagi trzaj povocem,uz komandu "pored" kad god pas krene ispred.Pas mora hodati blizu levog kolena.Ovu vezbu ne treba izvoditi bez povoca dok je pas ne usavrsi.U toku vezbe vazno je nagradjivati psa kada odrati vezbu kako valja.



    SEDI

    Pas uvek treba da sedne sa leve strane trenera.Levom rukom pritisnite nadole zadni deo psa istovremeno izgovarajuci komandu "sedi".Kada pas sedne ,sledi nagrada.



    SEDI CEKAJ

    Drzite povodnik u desnoj ruci,iskoracite udesno ,pazeci da se pas ne pomeri.Ako je pas nemiran,vratite mu se i ponovite komandu.Ako je miran udaljite se 3-4 koraka,dajuci mu komandu "sedi cekaj".Ne smete dopustiti da povodac postane zategnut jer ce to izazvati psa da ustane. Na udaljenosti ostanite 5-6 sekundi,a zatim se vratite i nagradite psa(ako je dobro odradio).Kada ste udaljeni od psa ne pravite nagle pokrete .Kako trening napreduje tako se i razdaljina povecava.Kada pas shvati komandu povodac vise nece biti potreban.



    LEZI

    Pas sedi sa vase leve strane,blago povucite njegove prednje noge unapred sve do lezeceg polozaja istovremeno izgovarajte komandu "lezi".Kada pas legne ,nagradite ga.
    gax
    gax


    Broj poruka : 18
    Lokacija : Niš
    ime psa : Sara
    Datum upisa : 12.02.2010

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  gax Ned 14 Feb 2010, 15:31

    DOZIVANJE PSA
    (Osnovna komanda „dođi")


    Cilj ove vežbe je da pas nauči da brzo priđe dreseru (vlasniku) kad ga ovaj pozove, ma gde se nalazio.

    Za razvijanje ove navike se najčešće koriste reakcija psa na hranu i njegova privrženost vlasniku. Momenat kad pas prilazi dreseru ne sme nikad da bude vezan za neku neprijatnost, jer će u protivnom pas početi da ispoljava strah i odbijati da pri lazi. Komanda „dođi" se uvek izgovara prijatnim i tepajućim glasom. Kad pas priđe, dreser ga obavezno nagrađuje nekom poslasticom i milovanjem. Kad dreser izgovori komandu „dođi" povišenim tonom pas ili neće hteti da priđe ili će prići sa jasno ispoljenim strahom. To je rezultat pogrešne upotrebe intonacije i zvučnih signala. U vreme samog razvijanja uslovnog refleksa na komandu „dođi", pas ne srne da se kažnjava za neizvršenje zadataka.

    Tehnika stvaranja ove navike sastoji se u sledećem: kada se pas u svoje „slobodno vreme" nalazi na izvesnoj udaljenosti, dreser će ga zovnuti po imenu, izgovoriti komandu „dođi" i po kazati poslasticu u ruci.

    Pošto pas čuje miran glas dresera i oseti prijatan miris hrane, on će rado prići čoveku. Za to ga treba nagraditi poslas ticom i pomilovati.
    U prvo vreme se pas doziva dok se nalazi blizu, a zatim se, što je navika jače razvijena, rastojanje uvećava — do dvadeset metara.

    Ako komandu „dođi" pas izvršava bezvoljno, dreser mora malo da utiče na njega svojim postupcima. Na primer, da trči ispred njega, da se igra sa njim; na taj način se kod psa raz vija živost, želja da priđe dreseru.Kad pas priđe, dreser se udara levom šakom po butini i tera psa da sedne pored njegove leve noge.

    Pošto pas počne da pravilno reaguje na komandu „dođi", vežba se postepeno proširuje: uvode se nadražaji koji odvlače pažnju, ali na koje pas ne srne da reaguje u prisustvu dresera. Kada pas stečenu naviku počne da izvršava bez pogovora, ski da mu se povodnik i vežba se nastavlja bez povodnika.

    Ako pas preterano reaguje na druge nadražaje treba ga trzajem povodnika i zvučnim signalom „dođi" privući nozi i dati mu poslasticu. Kasnije se komanda „dođi" vezuje za pokret ruke, koji dobija ono isto značenje koje ima zvučni signal. Leva ruka se pruža u visini ramena, pa se zatim spušta na butinu. Posle izvesnog vremena pas će prilaziti dreseru samo na taj pokret rukom.Pokret i zvučni signal treba kombinovati i ceo postupak po navljati više puta, na različitom odstojanju.

    Navika da se prilazi dreseru može se početi razvijati od pr vog dana obuke. Za to se koristi svaka pogodna prilika: na pri mer, otvaranje vrata prostorije u kojoj se pas nalazi kad dreser dođe da bi mu dao hranu; tada se izgovara komanda „dođi".Pas će obavezno prići da dobije hranu. Za taj momenat sva kako treba vezati komandu ,,dođi".

    Kasnije se ta navika upotpunjuje tokom rada u grupi.
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  Berna Ned 14 Feb 2010, 15:32

    Najveci mi je proble sto ne smem da ga setam bez povodca zbog saobracaja,

    Misljenja sam da psa blizu ulice nikada ne treba setati bez povodnika. Cak i ako je odlicno izdresiran. Ako vuce povodnik to je vec druga stvar (i tu treba nauciti komandu "pored").
    johnyAstor
    johnyAstor
    Admin


    Broj poruka : 1703
    Lokacija : Lazarevac - Valjevo
    ime psa : Astor
    Datum upisa : 13.09.2008

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  johnyAstor Ned 14 Feb 2010, 17:42

    Berna ::
    Najveci mi je proble sto ne smem da ga setam bez povodca zbog saobracaja,

    Misljenja sam da psa blizu ulice nikada ne treba setati bez povodnika. Cak i ako je odlicno izdresiran.

    Slazem se...
    milica88
    milica88


    Broj poruka : 1194
    Godina : 35
    Lokacija : NISH
    ime psa : BEN
    Datum upisa : 16.02.2010

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  milica88 Pon 22 Feb 2010, 22:23

    Cao svima,imam labradora starog 48 dana,kod nas je nedelju dana,cuvamo ga u kuci posto je jos uvek hladno,naucio je da piski na peleni,sa kakanjem jos uvek malo imamo problena,ali veci problem je sto on cesto bez potrebe lezi na peleni i poceo je i igracke da nosi tamo i igra se...ne znam kako da ga naucim da ne lezi tamo,a da ne izazovem kontra efekat i prestane i nuzdu da vrsi na peleni... Question
    gax
    gax


    Broj poruka : 18
    Lokacija : Niš
    ime psa : Sara
    Datum upisa : 12.02.2010

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  gax Uto 23 Feb 2010, 13:54

    To je njegovo sigurno mesto za sada i vrlo brzo ce da se oslobodi i da lezi kod vasih nogu gde god da ste vi.Barem je to bio slucaj kod mene. Mnogo su pametni i vrlo brzo ce da savladaju sve čemu ih budete podučili. Samo strpljenja i puno ljubavi i naravno, od početka morate biti čvrste ruke da nauče da vi diktirate uslove a ne oni. Mi Saru čuvamo u stanu, kod nas je dvadesetak dana i napredak je ogroman.Izvodim je tri puta dnevno u šetnju i jako retko joj se desi da nuždu izvrsi u stanu, ali ipak je još štene tako da ne pravimo problem oko toga.Ovo nam je prvi pas i mnoge dobre savete sam našao na ovom sajtu i mnogim drugima. Puno sreće i veselja vam želim sa vašim ljubimcem.
    milica88
    milica88


    Broj poruka : 1194
    Godina : 35
    Lokacija : NISH
    ime psa : BEN
    Datum upisa : 16.02.2010

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  milica88 Uto 23 Feb 2010, 15:55

    Hvala,uzdacu se u njegovu inteligenciju Very Happy Pozdrav Sari od Bena lol!
    shma
    shma


    Broj poruka : 843
    Godina : 34
    Lokacija : Obrenovac
    ime psa : Beck's
    Datum upisa : 01.12.2009

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  shma Uto 23 Feb 2010, 18:12

    Ne brini se nista.Kad je Becks bio mali nije ni izvaljivao pelenu,nego smo ga mi jurili pelenom da bi kakio ili piskio na nju...Smile...evo ga sad ceka ispred vrata od terase kad mu je hitno...imaj strpljenja naucice...Wink
    johnyAstor
    johnyAstor
    Admin


    Broj poruka : 1703
    Lokacija : Lazarevac - Valjevo
    ime psa : Astor
    Datum upisa : 13.09.2008

    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  johnyAstor Sre 24 Feb 2010, 20:46

    Cak ti ni ne treba strpljene... Very Happy Brzece nauciti, nego sto ces i pomisliti... Very Happy

    lol! lol! lol! lol! lol!

    Sponsored content


    Dresura Empty Re: Dresura

    Počalji  Sponsored content


      Sada je Sre 15 Maj 2024, 09:05