Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Join the forum, it's quick and easy

Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Forum • Labrador fan club

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

+3
Berna
Marijaaa
johnyAstor
7 posters

    kvar na zubu kod pasa

    johnyAstor
    johnyAstor
    Admin


    Broj poruka : 1703
    Lokacija : Lazarevac - Valjevo
    ime psa : Astor
    Datum upisa : 13.09.2008

    kvar na zubu kod pasa Empty kvar na zubu kod pasa

    Počalji  johnyAstor Sub 29 Nov 2008, 08:34

    Na zubu se razlikuju 3 anatomske celine, kruna zuba i koren zuba. Koren zuba je nevidljiv i nalazi se u zubnoj alveoli. Histološku građu zuba čine gleđ, dentin, cement i pulpa. Gleđ je staklasti, čvrst pokrovni deo zuba koji je veoma otporan i štiti zube od mehaničkih oštećenja. Zubalo se sastoji od sekutića, očnjaka, pretkutnjaka i kutnjaka. Psi do 3 meseca starosti imaju mlečno zubalo koje je potpuno razvijeno i sastoji se od 28 zuba.


    Posle 3. meseca počinje menjanje zuba, niču stalni zubi. Mlečni zubi nemaju koren, zato su kratkog veka i stalni zubi ih svojim rastom lako istisnu. U periodu od 3 - 7 meseca, pas ima mešovito zubalo, a sa 7 meseci se smatra da ima kompletno razvijeno stalno zubalo koje se sastoji od 42 zuba.

    Karijes nastaje usled oštećenja gledji zuba i dejstva bakterija, koje razlažu ugljene hidrate i stvaraju organske kiseline, a posledično dolazi do demineralizacije zuba. Takvi zubi postaju lošijeg kvaliteta, lako se lome i ispadaju. Kada životinja ima problema sa karijesom onda pokazuje neke od sledećih kliničkih simptoma: baljenje, teže uzimanje i žvakanje hrane, neprijatan zadah ili jednostavno odbijanje hrane. Potrebno je da ga odvedete kod veterinara koji će na osnovu kliničkog pregleda ustanoviti kakvu bi terapijsku proceduru trebalo preduzeti.

    Nikako ne treba da ostavite zub u takvom stanju, jer karijes može da se proširi na ostatak zuba, da dovede do pulpitisa, a mikroorganizmi se krvotokom mogu razneti po celom organizmu i izazvati inflamacije ostalih organa. Kao preventivu, predlažem Vam da redovno psu perete zube.

    U ponudi Pet Centra možete pronaći Virbakov set za pranje zuba. Pasta je sa ukusom piletine, tako da je psi rado prihvataju. Redovnim pranjem zuba uklanjate meki plak i bakterijske kolonije i na taj način vršite prevenciju bolesti usne duplje.

    pet centar - pitajte veterinara - odgovori veterinara
    Marijaaa
    Marijaaa


    Broj poruka : 25
    Godina : 28
    Lokacija : Zajecar
    ime psa : Mufi
    ime psa : /
    Datum upisa : 09.10.2010

    kvar na zubu kod pasa Empty Re: kvar na zubu kod pasa

    Počalji  Marijaaa Čet 21 Apr 2011, 15:20

    Kada pocinju da se kvare zubi? Sa koliko godina? Ili mozda meseci?! Shocked
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    kvar na zubu kod pasa Empty Re: kvar na zubu kod pasa

    Počalji  Berna Čet 21 Apr 2011, 20:58

    Zavisi od hrane koju pas jede. Ako se hrani kuvanom hranom, kamenac se brze stvara. Ako se hrani granulama dobrog kvaliteta dok ih zvace, trenjem se zubi ciste. Obicno psi od godinu do 2 starosti imaju ciste bele zube, a nakon toga krecu da se formiraju zute naslage (kamenac) pogotovo na zadnjim zubima. Ako se nakupi mnogo kamenca zubi treba da se ociste kod veterinara (totalna anestezija), u suprotnom moze doci do upale desni i do ispadanja zuba. I sto pise u tekstu gore, mogu se poremetiti i drugi organi.
    avatar
    ivan19


    Broj poruka : 13
    Godina : 40
    ime psa : badi
    Datum upisa : 02.12.2011

    kvar na zubu kod pasa Empty Re: kvar na zubu kod pasa

    Počalji  ivan19 Sre 07 Dec 2011, 18:57

    ljudi treba mi pomoc imam stene od 4 meseca kojem sad pocinju da se menjaju zubi valjda ga svrbe ili sta vec pa stalno nalazi nesto za grickanje ali u tome preteruje pa mu se desava da mu desni prokrvare.grize sve sto nadje od papuca patika pa sve do drveca.ja sam mu kupio neke vestacke kosti da grize al mu to nije zanimljivo.trba mi pomoc od nekog ko ima iskustva sa takvim stvarima.da me posavetuje sta da uradim
    Nade
    Nade
    moderator


    Broj poruka : 553
    Godina : 32
    ime psa : Pepa
    Datum upisa : 10.11.2011

    kvar na zubu kod pasa Empty Re: kvar na zubu kod pasa

    Počalji  Nade Sre 07 Dec 2011, 19:32

    Neznam sta bih mogao da uradis, ustvari bas i nema sta mozes da uradis to ti je normalna faza kod malishane...samo moras da izdrzis dok promeni. To sta se desi da se razkrvari nije tako strasno, stariji pas kod nas redovno je krvava u desne kad griza stapici ili kad kida flasa, samo proveravaj da ne ostane koja spica u desne, taka moze da napravi probleme. Smile
    avatar
    ivan19


    Broj poruka : 13
    Godina : 40
    ime psa : badi
    Datum upisa : 02.12.2011

    kvar na zubu kod pasa Empty Re: kvar na zubu kod pasa

    Počalji  ivan19 Sre 07 Dec 2011, 20:36

    ok.hvala ti na savetu nemam mnogo iskustva sa psima pa mi je svaki savet koristan.pozzz
    Ras is best dog for me
    Ras is best dog for me


    Broj poruka : 114
    Godina : 25
    ime psa : Ras
    Datum upisa : 24.07.2012

    kvar na zubu kod pasa Empty Re: kvar na zubu kod pasa

    Počalji  Ras is best dog for me Sre 12 Sep 2012, 13:45

    RAS ima nesto crno na nebcetu da li to ima neke veze sa zubima, da li treba da idem kod veta
    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    kvar na zubu kod pasa Empty Re: kvar na zubu kod pasa

    Počalji  Ben_Bella Sre 12 Sep 2012, 19:15

    Ras is best dog for me ::RAS ima nesto crno na nebcetu da li to ima neke veze sa zubima, da li treba da idem kod veta
    Ben ima beleg (crne boje) na jeziku... Wink
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    kvar na zubu kod pasa Empty Re: kvar na zubu kod pasa

    Počalji  Berna Sre 12 Sep 2012, 20:14

    Pre ce biti da je pigment.

    Sponsored content


    kvar na zubu kod pasa Empty Re: kvar na zubu kod pasa

    Počalji  Sponsored content


      Sada je Ned 19 Maj 2024, 23:24