Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Join the forum, it's quick and easy

Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Forum • Labrador fan club

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

+13
Leo III
Ben_Bella
jajdukovic
JovanaJoja
Senada
thedule
Berna
Sasska
anazakon
FREJA
SerbiaN|EaglE
jasmina79
__Witch__
17 posters

    Sterilizacija ...

    avatar
    __Witch__


    Broj poruka : 123
    Godina : 35
    Datum upisa : 08.11.2008

    Sterilizacija ... Empty Sterilizacija ...

    Počalji  __Witch__ Uto 09 Dec 2008, 20:33

    flower


    Poslednji izmenio __Witch__ dana Uto 23 Dec 2008, 14:51, izmenjeno ukupno 1 puta
    jasmina79
    jasmina79


    Broj poruka : 1381
    Godina : 45
    Lokacija : Bihac,BiH
    ime psa : Dante
    Datum upisa : 26.09.2008

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  jasmina79 Uto 09 Dec 2008, 21:52

    Moje misljenje na tu temu je NE.Nikad ne bi sterilizirala ili kastrirala svog kucng ljubimca osim kada bi to bilo u terapijske svrhe ili izljecenja neke bolesti.Evo ti sad neki tekst o ove dvije metode pa ti odluci.

    Sta je to kastracija?
    Kastracija mužjaka je kirurško odstranjivanje oba testisa pod anestezijom. Skrotum ostaje prazan i pas više ne proizvodi muške hormone što mu onemogućuje oplodnju. Operacija ne traje dugo i pas se vraća kući isti dan. Optimalno vrijeme za kastraciju je nakon 6-og mjeseca starosti kad se oba testisa spuste u u skrotalnu vreću. Monohridni psi (psi sa jednim testisom) i kriptohridni psi mogu rasplođivati i zato je kastracija preporučljiva jer se takve mane nasljeđuju i kao takvi, psi se ne smiju koristiti za rasplod.

    Kastracijom dobivate više «obiteljskog ljubimca», eliminirate teritorijalno obilježavanje kao što je dizanje noge na svako stablo i objekt, čak i u kući te lutanje i bježanje za kujama koje se tjeraju. Sa zdravstvenog aspekta, kastracija je povoljna jer smanjuje izglede za pojavu tumora testisa (čest kod starijih pasa), tumora prostate te tumora u analnoj regiji. Kastracija pridonosi smirivanju ponekad agresivnih ili preaktivnih pasa.

    Agresija se može smanjiti ne samo prema ostalim psima u okolini nego i prema ljudima. Suprotno uvriježenom mišljenu, kastrirani psi neće postati debeli. Svaki pas treba kretanje i dobro izbalansiranu prehranu (baš kao i ljudi), a prejedanje i debljina ovise o vlasniku koji je odgovoran za prehranu i težinu psa. Kako pas stari, manje se kreće i potrebno mu je manje hrane. Šanse za duži život se povećavaju kastracijom. Ukoliko ga pravilno hranite, vaš pas se neće udebljati i postat će pravi kućni ljubimac. Sjetite se da su svi policijski, vojni psi i psi vodiči slijepih kastrirani, a da su izvrsni radni psi i uravnotežene životinje. Na kraju, tu je tisuće neželjenih pasa koji lutaju. Zato, ako ne razmišljate ozbiljno uzgajati pse, svog psa kastrirajte.

    Ivana Pilić, dr.vet.med
    Preuzeto sa http://www.inet.hr


    Sta je sterilizacija?

    Sterilizacija je operacija koja obuhvaća kirurško odstranjivanje jajnika i maternice.
    Jajnici su organi odgovorni za stvaranje jajašaca i ženskih spolnih hormona (estrogena i progesterona). Preporuča se i odstranjivanje maternice čime se sprečava njena infekcija (gnojna upala), koja može biti veoma opasna.

    Operaciju se izvodi u potpuno besvjesnom stanju (opća narkoza), radi čega pas prije operacije moraju biti barem 12 sati natašte. Nakon umirenja i uspavljivanja životinje, pripremi se operacijsko polje na donjem dijelu trbuha. Operacija se izvodi u strogo sterilnim uvjetima zarezivanjem trbušne stjenke te odstranjivanjem jajnika i maternice. Nakon odstranjenja pristupa se šivanju te buđenju pacijenta. Vlasnika sterilizirani ljubimac dočekuje u potpuno svjesnom stanju.

    Kod ženki je operacija nešto kompliciranija nego kod mužjaka jer su maternica i jajnici smješteni u trbušnoj šupljini, zbog čega je potreban rez na trbuhu i nakon zahvata postoje konci koje će Vaš veterinar izvaditi kad rana zaraste (zato se kuje malo duže oporavljaju).

    Tok operacije (ukratko) je sljedeći:

    - sediranje i umirenje psa
    - puna narkoza
    - fiksacija anestezirane životinje
    - priprema operacionog polja (brijanje i dezinfekcija operacionog polja)
    - rez po bijeloj liniji (koža, mišićje, peritoneum)
    - fiksacija jajnika
    - ligiranje i odstranjivanje jajnika
    - zatvaranje abdomena
    - kožni šav
    - zaštita rane, antibiotici
    - odstranjivanje konaca nakon tjedan do deset dana

    Nakon operacije životinju treba udobno smjestiti, utopliti, te joj omogućiti potpuno mirovanje jer previše kretanja može dovesti do iritacije i popuštanja šava. Tako da ona treba ići van samo na vodilici i odmah u kuću, ne smije skakati na krevet, penjati se po stepenicama ili sl. Potrebno je voditi i računa o prehrani pa zato u postoperativnom oporavku i za daljnje održavanje kondicije preporučujemo specijalne hrane prilagođene potrebama steriliziranih pasa koje možete nabaviti u našim ljekarnama.

    Najčešća zabluda s kojom se susrećemo je da veliki broj vlasnika smatra sterilizaciju opasnom i bolnom. Činjenica je da je sterilizacija operativni zahvat koji zahtijeva minimalnu hospitalizaciju. Sterilizacija je kirurški zahvat koji se izvodi uz opću anesteziju koja se koristi i u humanoj medicini, tako da je potpuno bezbolna. Zahvat je jednostavan i Vaš će se ljubimac brzo oporaviti i nastaviti živjeti normalnim životom već za nekoliko dana.

    Također, mnogi smatraju da ženka mačke ili psa treba imati jedno leglo prije sterilizacije, što nije točno. Kao i mnoge zastarjele teorije i ova je jedna od njih što je i dokazala veterinarska struka. Nema opravdanog razloga da se čeka prvi okot Vašeg ljubimica, osim što ga izlažete zdravstvenom riziku koji nosi svaka trudnoća. Sterilizirati ljubimca treba čim ranije, najbolje prije prvog tjeranja.

    Operacija nema nikakav utjecaj na sposobnost debljanja - za to su odgovorni vlasnici koji najčešće zbog lažnog osjećaja krivnje nude svome ljubimcu veće količine hrane. Odstranjenjem spolnih organa mijenja se ponašanje životinje koja češće miruje te živi bez tzv. "spolnih frustracija" i potreba za pronalaženjem partnera. Poznato je da ženka koja se tjera je uglavnom nemirna, malo spava i malo jede. Iz navedenog proizlazi da je ljubimcu koji će zbog operacije promijeniti svoje ponašanje potrebno manje hrane za svoje životne potrebe.

    Sterilizacijom kuja se uklanja rizik trudnoće te veoma čestih tumora i infekcija maternice tijekom života. U steriliziranih ženki izostaju bolesti poput tumora mliječne žlijezde i tumora jajnika.

    Također, brojna istraživanja su dokazala da kastrirana ili sterilizirana životinja ne proživljava nikakvu krizu identiteta te da operacija ne utječe na gubitak oznaka spolnosti. Temperament i inteligencija se ne mijenjaju nakon operacije.

    www.pet-centar.hr
    avatar
    __Witch__


    Broj poruka : 123
    Godina : 35
    Datum upisa : 08.11.2008

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  __Witch__ Sre 10 Dec 2008, 09:56

    flower


    Poslednji izmenio __Witch__ dana Uto 23 Dec 2008, 14:56, izmenjeno ukupno 1 puta
    jasmina79
    jasmina79


    Broj poruka : 1381
    Godina : 45
    Lokacija : Bihac,BiH
    ime psa : Dante
    Datum upisa : 26.09.2008

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  jasmina79 Sre 10 Dec 2008, 22:14

    Ja se ne bih odlucila ni za sterilizaciju,kastraciju,bacanje kucica,ubijanje....Razmnozavanje se moze staviti pod kontrolu i bez navedenih "rjesenja"


    Neki clanovi su pitali zasto je ova tema ovdje a ne negdje drugo(zdravlje,uzgoj i njega,pitanja i odgovori).Ima smisa u tom pitanju ali mislim da je Witch htjela zapoceti pricu o kontroli razmnozavanja pasa lutalica i onih koji ne brinu o svojim psima (zenkama) na koje se nadovezuje stalni porast pasa koji slobodno lutaju ulicama.Mislim da u svakom gradu postoji ovaj problem a malo je onih koji imaju azil za zivotinje.

    Ja sam dala odgovor na to sta je sterilzacija i kastracija da se ne bi otvarala tema pod istim nazivom negdje drugo.

    Nadam se da cete uvaziti moj odgovor.Hvala!
    SerbiaN|EaglE
    SerbiaN|EaglE


    Broj poruka : 52
    Godina : 31
    Lokacija : Cacak,Srbija
    ime psa : Megi
    ime psa : Maggie The Black Lab
    Datum upisa : 17.10.2010

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  SerbiaN|EaglE Sre 10 Nov 2010, 20:16

    Ja sam cuo da imaju neke vakcine koje deluju 1 godinu i sprecavaju skotnost kod zenki...Posoji li takva vakcina???
    FREJA
    FREJA


    Broj poruka : 250
    Godina : 47
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Anabela
    ime psa : Anabela
    Datum upisa : 23.12.2010

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  FREJA Pet 28 Jan 2011, 21:23

    Meni je vet rekao da sacekam prvo teranje pa onda da se uradi sterilizacija.
    Ja licno ne bih.
    Gledala bih da je sacuvam kako god znam i umem, samo da je ne kasapim.
    Ako ce mi neko garantovati da je to za njeno zdravlje bolje, onda mogu i da razmislim.
    anazakon
    anazakon


    Broj poruka : 395
    Godina : 43
    ime psa : Marli
    Datum upisa : 24.11.2010

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  anazakon Pet 28 Jan 2011, 21:32

    Ni ja nisam pametna šta da radim...
    Sasska
    Sasska


    Broj poruka : 1213
    Godina : 43
    Lokacija : Beograd, BV
    ime psa : Ra
    Datum upisa : 08.09.2010

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  Sasska Pet 28 Jan 2011, 21:39

    FREJA ::Meni je vet rekao da sacekam prvo teranje pa onda da se uradi sterilizacija.
    Ja licno ne bih.
    Gledala bih da je sacuvam kako god znam i umem, samo da je ne kasapim.
    Ako ce mi neko garantovati da je to za njeno zdravlje bolje, onda mogu i da razmislim.

    Ja licno ne bih dok ne zavrsi razvoj, ona bi trebalo oko 8-12 meseca da dobije prvo teranje koje traje 15 dana. tih 15 dana moze biti na povodcu. Mi smo imali 2 zenke i nikad nam se nije desilo da ''zakace'' tj. da ih zaskoci neki ker.
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  Berna Pet 28 Jan 2011, 21:46

    Ana, ali ti imas muzjaka... ti nemas te probleme Smile

    Sto se tice sterilizacije zenke, ima svoje prednosti i svoje mane (kao i svaka operacija), problem kod zenki koje se nece pariti jeste sto postoji velika verovatnoca razvoja piometre (upale materice). Ja licno da imam zenku, sterilisala bih, ali bih sacekala da prodje prvo teranje
    FREJA
    FREJA


    Broj poruka : 250
    Godina : 47
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Anabela
    ime psa : Anabela
    Datum upisa : 23.12.2010

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  FREJA Pet 28 Jan 2011, 22:35

    Znaci, vet mi je dobar! Wink
    Meni nekako zao da je kasapim...
    anazakon
    anazakon


    Broj poruka : 395
    Godina : 43
    ime psa : Marli
    Datum upisa : 24.11.2010

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  anazakon Pet 28 Jan 2011, 22:37

    xexe, znam da imam mužjaka Very Happy, ali mi mnogi preporučuju da sredim to dok je vreme da ne bi jurio i besneo kad počne sezona lova na devojke Very Happy. Nemam pojma... Još razmišljam... Moji zet i sestra imaju psa koga su kastrirali ali ne znam... Sad mi nije pas, više je ko mačka... Very Happy
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  Berna Pet 28 Jan 2011, 22:41

    Samo zenke u teranju su problem ali iskreno da ti kazem, retko ih srecemo. Obicno mi ljudi viknu iz daljine da je u teranju pa i ne prilazimo. Ono sto ces skoro sigurno izbeci ako sterilises sem jurnjave za zenkama u teranju su kavge Smile
    anazakon
    anazakon


    Broj poruka : 395
    Godina : 43
    ime psa : Marli
    Datum upisa : 24.11.2010

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  anazakon Pet 28 Jan 2011, 22:43

    Hvala na obaveštenju. Nemam pojma, do sada nisam imala takvih problema. Very Happy
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  Berna Pet 28 Jan 2011, 22:45

    Jedan dobar clanak o pozitivnim i negativnim efektima sterilizacije na duze staze...

    http://www.naiaonline.org/pdfs/LongTermHealthEffectsOfSpayNeuterInDogs.pdf
    anazakon
    anazakon


    Broj poruka : 395
    Godina : 43
    ime psa : Marli
    Datum upisa : 24.11.2010

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  anazakon Pet 28 Jan 2011, 23:29

    hvalaaaaa cheers
    thedule
    thedule


    Broj poruka : 400
    Godina : 44
    Lokacija : Pozarevac
    ime psa : Alba
    ime psa : Bardo
    Datum upisa : 30.11.2009

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  thedule Sub 29 Jan 2011, 08:50

    ljudi, ne znam sta vi mislite, ali ja vec 26 godina imam pse, i ni jednog nisam sterilisao.

    od toga sam imao 3 muzjaka i desetak zenki i ni jednom nije bilo "nezeljene trudnoce".

    alba je bila u teranju pre 2 meseca i sem sto je nosila gace sa uloskom da ne bi krvarila po stanu, nije bilo nikakvih problema. zenka je plodna samo 2 nedelje u toku teranja (u stvari 1 nedelju ali u te 2 nedelje se ne zna bas tacno kad ako ne radis analize). a imao sam zenku koja nikad nije parena (moja melica, epanjel breton). jednostavno, ako se malo vise obrati paznja, nista ne moze da se dogodi.

    a muzjaci nisu agresivni sami po sebi, narocito labradori, i to teritorijalno agresivno ponasanje, kao i nametanje kao vodje copora moze da se suzbije ako se pas socijalizuje na vreme. posto se druzim sa dvojicom profesionalnih odhajivaca kratkodlakih pticara, tvrdim 100% da je to bez problema moguce, jer jedan ima 12 drugi oko 20 muzjaka koji su svi zajedno i ni jednom se nisu potukli.

    e u lovu se desavaju situacije da se 2 psa pobiju, i to obicno je glavni krivac i agresor onaj pas koji svo svoje vreme provodi u boksu i samo kada je lov izadje napolje. i obicno on zato sto nije naviknut na druge pse napada, najcesce zbog straha. a njegov "gazda" je glavni krivac jer misli da je psu dovoljno samo da se jednom dnevno da hrana i voda i da ce pas sam po sebi sve da resi.

    a situacija je drugacija. takav pas ima problema jer cak ni kada mu dovedu zenku koja je u teranju na parenje on je agresivan prema njoj i napada je umesto da...

    pa cak i zenke koje tako zive su agresivne.

    pricam vam iz iskustva, jer je moj cale jedan od onih koji su tako radili. na srecu, ja sam uvek provodio vreme sa psima, pa nismo imali takvih problema, ali se onda redovno desavalo da kad odemo u lov, psi idu pored mene a ne pored mog caleta, i onda se on ljuti i izgovara cuvenu recenicu "Zasto te ja hranim?" a ja se smejem, naravno. jer stvarno, on uvek hrani pse, ali se ja igram sa njima i setam ih i psi su se vise vezali za mene. jer njega vidjaju jednom dnevno na 2 minuta dok im sipa hranu.

    i kada mu je najzad uslo u glavu sta se desava, sad i on svaki dan pusta pse da se igraju i dva-tri puta nedeljno ih seta. i gle cuda, sad odjednom psi gledaju gde je on i ne "gube" se. a eto, to je 15-20 minuta dnevno druzenja sa psom. dakle, toliko malo je potrebno da se pas socijalizuje. a sad drugi lovci pricaju kako on ima dobrog psa koji ide pored njega i ne lovi sam za sebe, i sad se on smeje drugima.

    problem sa nama koji drzimo pse u stanu je malo drugaciji. nasi psi su razmazeni, to ja vidim po sebi i albi. iako alba mene slusa, cesto "gleda" kako da izvrda kada je zovem ako joj ne odgovara. naravno da na kraju uradi, ali tek "kad se namoli". i to je ono "pas zna da sedne, ali nece uvek kada mu naredim".

    elem, agresivnost prema drugim psima se najbolje "leci" ako psa jos dok je mali vodite da se druzi sa drugim psima. alba kada vidi psa na ulici odmah pomisli "drugar" i veselo otrci da se igra.

    i iz tih razloga sam ja protiv sterilizacije jer jednostavno mislim da se svi problemi koje ljudi misle da resavaju sterilizacijom mogu resiti i na drugi nacin, i mislim da je to "lenjo" resenje za one koji ne zele da se dovoljno posvete svom psu.

    uostalom, i psi i ljudi su zivotinje. ja jos nisam cuo da je neka zena otisla da se sterilise zato sto joj je tesko jednom mesecno da stavlja uloske, ili da su roditelji kastrirali svog sina zato sto se potukao u skoli Shocked smatram da i psima kao i ljudima trebaju ti hormoni za pravilno funkcionisanje organizma (setite se da i zene u pojedinim situacijama piju vestacke hormone).

    mozda sam malo priprost svojim misljenjem, ali to je moje misljenje i ne plasim se da ga iznesem, vi mozete da se slozite sa mnom ili ne, i to je opet vase misljenje.

    a bas me interesuje sta vi mislite. ne puko "slazem se" ili "ne slazem se", vec uz obrazlozenje, jer svako obrazlozenje u sebi nosi informacije, i zbog priliva novih informacija i ja mogu da promenim misljenje.

    dakle, "zasto bi ste ili ne biste sterilisali svog psa?"
    FREJA
    FREJA


    Broj poruka : 250
    Godina : 47
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Anabela
    ime psa : Anabela
    Datum upisa : 23.12.2010

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  FREJA Sub 29 Jan 2011, 09:41

    Ja ne bih.Ne bih da joj diram prirodu.
    Meni se cini da to nije dobro za psa iako mi mnogi kazu da je to bolje zbog njenog zdravlja, obzirom da necu da je uparim.
    A i to bih uradila da imam gde da ih smestim.Imam samo terasu, sto znaci, napolje.
    Mozda jednog dana i pozelim da imam njenu decu.
    Nije mi problem taj mesecni ciklus, hvala bogu pa danas ima tih gacica i ulozaka.
    Jedino me plase muzjaci.Da jednostavno necu moci da se snadjem u svemu tome i da ce posle da me boli glava.
    Kad resim da je uparim,hocu da to bude odlican labrador.
    Za sada ne razmisljam o prodaji stenadi, sve mi se cini da bih poklanjala stence strogo proverenim ljudima.
    Ne znam kako ide to sa odgajanjem stenadi,papirima i ostalo ali ima za to vremena.
    Ne planiram da se time bavim ali barem jedan okot zelim da ima.
    Mislim da je to i zdravo i ispravno.
    Generalno mislim da u prirodu ne treba dirati.
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  Berna Sub 29 Jan 2011, 09:49

    Dule to nije u potpunosti tacno da rana socijalizacija i druzenje sa drugim psima znaci 100% da se pas nece potuci. Moj pas se druzi sa drugim psima od malena, ali je pre nekih godinu dana krenula neka "tenzija" prilikom njuskanja sa muzjacima, cak i kad ishod nije svadja nego kuliranje. Ovo sto ti kazes je da pas nece imati problema sa njegovim coporom, ali novi pas koga upoznaje je automatski "van copora" i ne postoji jasna hijerarhija medju njima (i onda svadjom pokusavaju to da rese). Neki muzjaci su submisivni jer im je karakter takav, neki su dominantni opet iz istog razloga, i mislim da nikakva socijalizacija ne moze to da resi.

    Sto se sterilizacije tice, eto vam clanak pa procitajte... Skoro je jedan clan drugog foruma postavio slike svoje kujice, i jadan odgajivac sa istog foruma posumnjao na "laznu trudnocu" (hormonski dizbalans kod nesterilisanih kuja). Zato sam ja od starta htela muzjaka, ovo je sve igra sa verovatnocama...
    FREJA
    FREJA


    Broj poruka : 250
    Godina : 47
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Anabela
    ime psa : Anabela
    Datum upisa : 23.12.2010

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  FREJA Sub 29 Jan 2011, 10:03

    Berna, daj clanak!!!
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  Berna Sub 29 Jan 2011, 10:09

    Pa eno ga na prethodnoj strani Smile
    Sasska
    Sasska


    Broj poruka : 1213
    Godina : 43
    Lokacija : Beograd, BV
    ime psa : Ra
    Datum upisa : 08.09.2010

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  Sasska Sub 29 Jan 2011, 11:20

    Ne znam, podeljena su misljenja i iskustva ... npr. ispred zgrade ima jedan copor pasa mislim da sam ih uslikala jednom prilikom, jedan muzijak koji je pre sterilizacije bio bubica i toliko plasljiv da mi ga je bilo toliko zao uzas jedan. Dovoljno je bilo da vidi Ra i podvoje rep i bezi i cvili kao da ga neko tuce motkom. Dosla gospoda iz Vet stanice Bgd i odvela ga i vrate ga posle par dana sterilisanog... drugi pas! Prvi uvek laje, rezi, kazi zube,... ja sam ga ranije i mazila sad ne smem da mu pridjem.... a sterilizacija bi kao trebala da smanji agresivnost?! Pa ja sad videh mozda u nekom slucaju to radi obratno... budi agresivnost? Suspect Pa mi sad nije jasno nista... scratch Za Ra su mi preporuku davali da ga sterilisem mozda mu se napadi smanje ili izgube skroz, a sa druge strane kazu da ga ne bi stavljali na lekove jer ih nema cesto?! affraid
    Imala sam dve zenke (Medi i Nora) Medi se parila 3 puta i 3 uspesna okota sa prelepim stencima. Nikad zdravstvenih problema nismo imali sa njom. Nora se parila jedanput i to kad je imala godinu ipo, a zivela je skoro 17 godina. Ona se cuvala sama Very Happy Cudo jedno malo nikad nije davala da joj se priblizi muzijak u toku teranja... Cak i Kiki koji je dosao kasnije, a ziveli su u istom stanu.
    Tako da nzm....
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  Berna Sub 29 Jan 2011, 12:11

    Eto vidis, cudno.
    Meda je labrador koji se klao sa muzjacima a onda su ga sterilisali zbog zdravstvenih razloga (dobio je neku bolest, nesto mi je pricala gazdarica, ali nisam zapamtila detalje). Sad ga dovodi na livadu sa drugim psima, apsolutno nikakav problem (niti napada niti ga napadaju).

    Ja sam zbog toga razmisljala da sterilisem Kukija posto ga necu pariti, ali sve se nesto neckam a razlozi su zdravstveni...
    Sasska
    Sasska


    Broj poruka : 1213
    Godina : 43
    Lokacija : Beograd, BV
    ime psa : Ra
    Datum upisa : 08.09.2010

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  Sasska Sub 29 Jan 2011, 12:33

    Berna ::Eto vidis, cudno.
    Meda je labrador koji se klao sa muzjacima a onda su ga sterilisali zbog zdravstvenih razloga (dobio je neku bolest, nesto mi je pricala gazdarica, ali nisam zapamtila detalje). Sad ga dovodi na livadu sa drugim psima, apsolutno nikakav problem (niti napada niti ga napadaju).

    Ja sam zbog toga razmisljala da sterilisem Kukija posto ga necu pariti, ali sve se nesto neckam a razlozi su zdravstveni...
    Pa kazem ti i meni je to sve dosta cudno... a mislim da niko ne moze da ti garantuje sta ce se desiti posle... kakvu ce reakciju tvoj pas imati...
    ali pazi ako su zdravstveni razlozi u pitanju.... potrazila bih jos par misljenja...
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  Berna Sub 29 Jan 2011, 12:39

    Pa nekako svako ima svoje misljenje i iza njega stoji, npr. neko ko je za sterilizaciju moze da ti kaze da pas nece dobiti npr. rak testisa, a sa druge strane neko ko je protiv moze da ti kaze da cim se sterilise pas i smanji se kolicina testosterona moze da dodje do razvoja neke X bolesti. I sad kome da verujes... verovatno su oba razloga tacna, sve je u verovatnocama sta ce te strefiti...

    A za ove frke sa muzjacima vise mi i ne smetaju toliko... moram vise da pazim, ali i Kuki uglavnom izbegava sukobe... nekako mi nije dovoljno dobar razlog...
    Sasska
    Sasska


    Broj poruka : 1213
    Godina : 43
    Lokacija : Beograd, BV
    ime psa : Ra
    Datum upisa : 08.09.2010

    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  Sasska Sub 29 Jan 2011, 12:46

    Meni je Ceda bio antihrist do neke 5 ili 6 godine sto se tice muzijaka, posle se smirio i nismo imali problema, bio je flegma...

    nekako mi nije dovoljno dobar razlog... tu se slazem sa tobom

    Sponsored content


    Sterilizacija ... Empty Re: Sterilizacija ...

    Počalji  Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je Uto 07 Maj 2024, 15:08