Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Join the forum, it's quick and easy

Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Forum • Labrador fan club

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

4 posters

    Suncanica-simptomi,prva pomoc

    jasmina79
    jasmina79


    Broj poruka : 1381
    Godina : 45
    Lokacija : Bihac,BiH
    ime psa : Dante
    Datum upisa : 26.09.2008

    Suncanica-simptomi,prva pomoc Empty Suncanica-simptomi,prva pomoc

    Počalji  jasmina79 Uto 10 Feb 2009, 09:19

    Sunčanica nastaje izlaganjem glave, a posebno potiljka, visokoj temperaturi - odnosno utjecaju sunčeve topline.

    Koristeći krv kao rashladnu tekućinu, tijelo prvenstveno štiti najvažnije organe - kao što je mozak. Tijelo će pokušati rashladiti mozak, na način da se što više hladne krvi uputi u glavu. osljedica ovoga je da žilice u mozgu nabreknu i mozak jednostavno natekne od relativno naglog povećanja volumena.

    Simptomi ovakve pojave su slični potresu mozga i nisu nimalo bezazleni. Ozbiljni slučajevi sunčanice mogu završiti dugotrajnom nesvjesticom i trajno narušiti zdravlje - a u krajnosti, može dovesti i do komatoznog stanja i završiti smrću.

    Simptomi sunčanice su najčešće osjetno povišenu tjelesnu temperaturu, nemir, smušenost, probleme s vidom, malaksalost ,omamljenost, raširene zjenice. Bilo je ubrzano, a disanje plitko i brzo.

    Životinju treba smjestiti u hladovinu, rashladiti laganim poljevanjem vodom (ne naglim pljuskanjem iz kante), te stavljanjem hladnih obloga ili vrećice s ledom na potiljak i glavu. Tjelesnu temperaturu treba stalno kontrolirati, sa hlađenjem se može prestati tek kada se tjelesna temperatura vrati u normalu. Životinju je potrebno skloniti u zamračenu i prohladnu prostoriju, u mirno okružje.

    www.pet-centar.hr
    paun
    paun


    Broj poruka : 375
    Godina : 47
    Lokacija : Negotin
    ime psa : Ben....
    Datum upisa : 23.01.2011

    Suncanica-simptomi,prva pomoc Empty Re: Suncanica-simptomi,prva pomoc

    Počalji  paun Sub 22 Jun 2013, 15:50

    Da podelim nemio događaj od pre tri dana.
    Krećemo oko pola sedam ujutru na stadion na druženje sa drugarom tagođe labradorom i istrčavanje. Kao i obično prvo 15 tak minuta obeležavanje teritorije, vršenje nužde i slobodno kretanje da bi se razmrdali zglobovi. Temperatura napolju ništa posebno jeste toplo ali sve se odigrava u hladovini, neka je bilo oko 25, 26. Njih dvojica ce malo pojurili ali ništa preterano. Krećemo da im bacamo loptice i oni naravno ko će pre po nju, disanje malo ubrzano ali kao i obično, imamo flašice sa vodom i povremeno piju pomalo i kvasimo im glave. Krećemo i sa igrom nađi lopticu koja je umazana uljem od tartufa gde oni trčkaju kasom cik cak i uvek je pronađu mirisom u travi. Pauze po 5 min i ništa preterano do oko 8 sati. Ben dolazi kući dahće jedno 20 minuta i prestaje, nešto posle 9 sati dobija klopu, redovno junetina sa pirinčem i povrćem, što je jeo i predhodnih nekoliko dana, rukom mešana, nije hladna niti vruća, pije vodu oko 15min posle klope. E sad oko pola sata posle toga počinje sa uznemirenošću, jednostavno nema mira, premešta se sa mesta na mesto i nikako ne može da leži, čim legne za dve tri sekunde ustane i premesti se na drugo mesto, dok sedi kao da se lagano napinje. Prva pomisao, ma možda mu se ide u wc, izvedem ga ispred zgrade on malo mokri i ništa posebno. Vraćam ga nazad isto ponašanje se ponavlja. Zovem veterinara on mi savetuje da ga ostavim u tamniju prostoriju malo prohladnu da se smiri. Palim klimu na oko 25, zamračujem ali Benu nikako bolje. Zovem vetrinara posle 10min ponovo on mi kaže da ga dovedem. U stanici ga pregleda temperatura 38,3 diše plice ali je već i napolju jako vruće, stomak mekan, desni, oči, srce kako treba, doktor se ipak odlučuje za antišok terapiju. Jadničko dobija infuziju i gomilu iglica u sebi što kroz infuziju što po telu. Vraćam ga kući posle sat vremena uz obavezno praćenje stanja i javljanja veterinaru. Na svu sreću Ben se smirio i zahrkao. Dva dana je bio malo bezvoljan, ali po naredbi veta bez aktivnosti po danu sem nužde što mora i opaske da ne ide na trke pa da mora da jurca i da oni preko 25 stepeni ne uspeju da se rashlade. Lagana šetnja jako rano ujutru i kasno uveče. Sada je ponovo onaj stari ludi labrador sa obrijanom nogicom doduše, ali mi lopticu neće videti dok ne zahladi. Vodite računa ljudi strašan je događaj kada ga vidite da mu nije dobro a kako li je tek njemu.
    misaleksandra
    misaleksandra


    Broj poruka : 30
    Godina : 51
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Aša
    Datum upisa : 26.05.2013

    Suncanica-simptomi,prva pomoc Empty Re: Suncanica-simptomi,prva pomoc

    Počalji  misaleksandra Pon 29 Jul 2013, 23:10

    upravo aši stavljam hladne obloge.
    ceo dan smo bili na reci i u hladovini. pomalo i na klimu ali ne preterano da ne bi doživela šok prilikom izlaska.
    kada smo izašli večeras primetila sam da je nervozna. prvo je pojurila jednog vučjaka a onda se umalo potukla sa stafordom, da napomenem da nijednog do tog momenta nije sretala.
    onda sam primetila da ubrzano disanje ne prestaje.....
    kako je prošlo 23h ostaje mi da čekam jutro a da do tada menjam obloge....... Sad
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Suncanica-simptomi,prva pomoc Empty Re: Suncanica-simptomi,prva pomoc

    Počalji  Berna Uto 30 Jul 2013, 19:59

    Ima li sta novo?

    Kad su visoke temperature nemojte da budete ceo dan sa psom napolju. Juce je u hladu bilo 40 stepeni (Beograd). Samo kratke setnje u toku dana (sto manje) a ukoliko trenirate psa samo rano ujutru (oko 6-7, posle je vec jako toplo) ili kasno uvece (nakon 8 ).
    misaleksandra
    misaleksandra


    Broj poruka : 30
    Godina : 51
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Aša
    Datum upisa : 26.05.2013

    Suncanica-simptomi,prva pomoc Empty Re: Suncanica-simptomi,prva pomoc

    Počalji  misaleksandra Uto 30 Jul 2013, 20:41

    Sve je u redu, hvala. Prošle noći sam joj neprestano menjala obloge dok je ona spavala komatoznim psom i neprestano dahtala. Nakon pola sata dah se umirio, ali ja sam nastavila da joj stavljam obloge na trup, glavu i kvasim usta. Na kraju sam i legla na pod pored nje i pričala joj, bez obzira što se nije pomerala niti davala znake svesnosti mog prisustva....
    Jutros je spavala do 7.30, a inače se budi oko 5.... Nisam je šetala preko dana a vodu je pila u velikim količinama. Večeras smo izašli i istrčala se sa drugarima Kako je trčala bolje nego svih prethodnih dana verujem da je dobro, ali ću za svaki slučaj sada da ponovim obloge kako bi se što pre smirila nakon aktivnosti.
    Inače juče smo bili na Savi u nautičkom klubu gde u sobici ima klime. Pored jutarnjeg kupanja preko dana je više puta polivana vodom i tuširana. I pored toga predveče je krenula da se premešta svaki čas i da odbija vodu. (bojim se da je kratka šetnja do trave, kako bi obavila šta treba, uzela danak pošto je deo puta od splava do trave pod suncem). Na povratku kući u kolima je neprestano dahtala. Kako to inače čini, nisam obraćala pažnju. Onda je krenula u napadu ničim izazvana juri vučjaka a posle se skoro pobila sa drugim psom. To nije njeno uobičajeno ponašanje pa sam se zabrinula. Onda po povratku kući neprestano dahtanje čiji intenzitet se nije smanjio ni nakon sat vremena.
    Na svu sreću postoji ovaj forum koji za mene ne samo da ima edukativnu ulogu već i maltene terapeutsku sa osobinom da mi smiri napad panike.
    Sada smo super bounce jer je temperatura ispod 25C. Ali ću ubuduće vrrrrrrlo voditi računa o kretanju u vrelim danima. Pa makar je terala da trpi ceo dan....
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Suncanica-simptomi,prva pomoc Empty Re: Suncanica-simptomi,prva pomoc

    Počalji  Berna Uto 30 Jul 2013, 21:51

    E bas mi je drago da je dobro! Moze cak i velika razlika izmedju spoljasnje i unustrasnje temperature (klima) da izazove sok za organizam. Moguce da se i iscrpela jer je ceo dan bila u "akciji", a nije bas bio dan za to.
    misaleksandra
    misaleksandra


    Broj poruka : 30
    Godina : 51
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Aša
    Datum upisa : 26.05.2013

    Suncanica-simptomi,prva pomoc Empty Re: Suncanica-simptomi,prva pomoc

    Počalji  misaleksandra Sre 31 Jul 2013, 00:26

    pa akcija je bila jutarnje kupanje u reci. ostatak dana je preležala i bila je tuširana i polivana više puta dok je boravila napolju u hladovini. u principu im ne treba dozvovljavati ni da potrče sa drugim psom. pa ni jedan mali krug. mislim da je to na kraju presudilo jer se uveče, po povratku kući, jedno tri minuta radosno pozdravljala sa basom (staford) sa jurnjavom obilaska oko košarkaškog terena.... nakon toga se jedva vratila kući i krenulo je komatozno stanje.
    dakle, nemojte im davati ni da kasno uveče, pošto je odavno zašlo sunce, jure i igraju se sa drugim psima.
    šetnja oko zgrade i jasna poruka bez ostalvjanja drugih mogućnosti koja kod svih glasi - idemo kući.
    barem ću ja ubuduće tako postupati.
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Suncanica-simptomi,prva pomoc Empty Re: Suncanica-simptomi,prva pomoc

    Počalji  Berna Sre 31 Jul 2013, 20:17

    A koliko dugo je trcala (to uvece)? Iskreno meni je to malo cudno i sumnjivo, obzirom da je rec o mladom psu, i da je moj pas trazila bih da vidim da nije nesto drugo po sredi. Da li je debela?
    misaleksandra
    misaleksandra


    Broj poruka : 30
    Godina : 51
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Aša
    Datum upisa : 26.05.2013

    Suncanica-simptomi,prva pomoc Empty Re: Suncanica-simptomi,prva pomoc

    Počalji  misaleksandra Sre 31 Jul 2013, 20:25

    nije debela. trčali su iz sve snage nekih 20 minuta. i skakali grickajući se i kvazi boreći.... možda je sve zajedno tog dana smorilo kao i činjenica da je tri puta po suncu išla do trave da obavi stvari a deo od splava do trave je znatan za temperaturu koja je bila preko 40 stepeni....

    Sponsored content


    Suncanica-simptomi,prva pomoc Empty Re: Suncanica-simptomi,prva pomoc

    Počalji  Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je Ned 28 Apr 2024, 16:49