Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Join the forum, it's quick and easy

Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Forum • Labrador fan club

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

+27
Nade
tami_lab
Leo III
ViPns
Acilim22
Milica90
Ben_Bella
tea
marin01234
Astor The Great King
daca
Goca__95
Senada
Milla333
JovanaJoja
SerbiaN|EaglE
drobac93
shma
thedule
Jepur0
Sladja
Hudini
VLADA M
yovanna
Ferhatinho
johnyAstor
Berna
31 posters

    Dve linije labradora

    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Ben_Bella Sre 19 Sep 2012, 13:51

    Senada ::Ok, slazem se da postoji jedan standard i tipicna slika koju svako ima pred ocima kada se govori o labradoru. To je pas koji treba da zadovolji odredjene standarde u izgledu kao i odredjene izazove u radu, ALI cinjenica je da postoje labradori koji su savrseni radni psi a na izlozbi nikad ne bi dobili visoku ocjenu a kamoli neku titulu a takodjer postoje izlozbeni sampioni koji su toliko tromi i nemaju radni nagon za lov i sl. niti energiju koja je potrebna da bi pas bio koristen za lov, agility ili bilo kakav rad. I to je cinjenica, tako da ne mozemo reci da postoji samo jedan tip labradora. Hvala bogu, postoje i jedinke koje su savrseni izlozbeni psi sa odlicnim radnim sposobnostima i to je meni licno najdraze i kako treba da bude ali zelje su jedno a svijet koji nas okruzuje, u kojem postoje odgajivacnice koje se recimo bave uzgojem iskljucivo radnih labradora, i ona druga suprotnost, je nesto drugo. Moje misljenje. I kome se svidjalo, ne svidjalo, to treba prihvatiti.
    Ja se slazem da bi trebali da budu svi jednako dobri u radu i na izlozbama kao sto rece ViPns, ali kao sto su Berna i Senada rekle, ljudi su krivi za deljenje ove rase na dva tipa tako sto su ih odvajali: "Aha, ovaje je za izlozbu, a ovaj za rad". i time napravili dva tipa koja ne bi smela da postoje...
    Nade
    Nade
    moderator


    Broj poruka : 553
    Godina : 32
    ime psa : Pepa
    Datum upisa : 10.11.2011

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Nade Pon 01 Okt 2012, 22:05

    ajmo malo diskutovati..sta mislite za ovaj momak
    Dve linije labradora - Page 5 TrendmakersIWishYouWereMineDuke
    marec
    marec


    Broj poruka : 154
    Godina : 53
    ime psa : Arci
    Datum upisa : 20.11.2012

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  marec Sub 05 Jan 2013, 20:23

    A moj Archibald? Amer? Englez? Kinez? Wink


    Dve linije labradora - Page 5 Fanclub05
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Berna Sub 05 Jan 2013, 21:41

    Srbin bre lol!
    marec
    marec


    Broj poruka : 154
    Godina : 53
    ime psa : Arci
    Datum upisa : 20.11.2012

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  marec Sub 05 Jan 2013, 22:14

    Srbin, nego šta! cheers


    Dve linije labradora - Page 5 Fanclub05d
    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Ben_Bella Sub 05 Jan 2013, 22:21

    Nade ::ajmo malo diskutovati..sta mislite za ovaj momak
    Dve linije labradora - Page 5 TrendmakersIWishYouWereMineDuke
    Englez! Wink
    Nade
    Nade
    moderator


    Broj poruka : 553
    Godina : 32
    ime psa : Pepa
    Datum upisa : 10.11.2011

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Nade Ned 06 Jan 2013, 12:25

    Zasto mislis da je englez?

    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Ben_Bella Sre 09 Jan 2013, 16:31

    Zbog glave, a i same gradje, nije trom kao onaj prethodni pas ciju ste sliku postavili, vec mislim da ima malo eze kosti.
    Nade
    Nade
    moderator


    Broj poruka : 553
    Godina : 32
    ime psa : Pepa
    Datum upisa : 10.11.2011

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Nade Sre 09 Jan 2013, 20:13

    Nije englez :)vec skandinavac. to je Int.Ch. Trendmakers I wish You Are Mine-Duke. Zivi u Bugarija Smile

    Vise nemozes da opredelis ko odakle je, jedino mozes da prepoznajes linija. Ja mogu da ti postavim s;like od takvog amera i opet neces ga prepoznati, ni ja ne bih, to jedino rade ode bake i deke sta su 40godina u odgoj,sta prate linije i imaju tako dobro izvezbano oko Smile Labrador je evoluirao Smile

    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Ben_Bella Čet 10 Jan 2013, 11:01

    Nade ::Nije englez :)vec skandinavac. to je Int.Ch. Trendmakers I wish You Are Mine-Duke. Zivi u Bugarija Smile

    Vise nemozes da opredelis ko odakle je, jedino mozes da prepoznajes linija. Ja mogu da ti postavim s;like od takvog amera i opet neces ga prepoznati, ni ja ne bih, to jedino rade ode bake i deke sta su 40godina u odgoj,sta prate linije i imaju tako dobro izvezbano oko Smile Labrador je evoluirao Smile

    Mislim da necu vise da prepoznajem linije, ne ide mi bas... Laughing Wink
    Nade
    Nade
    moderator


    Broj poruka : 553
    Godina : 32
    ime psa : Pepa
    Datum upisa : 10.11.2011

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Nade Čet 10 Jan 2013, 11:22

    Da je tako jednostavno bilo,svi bi bili odgajivaci i to uspesni,zar ne?
    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Ben_Bella Čet 10 Jan 2013, 15:33

    Nade ::Da je tako jednostavno bilo,svi bi bili odgajivaci i to uspesni,zar ne?
    U potpunosti se slazem... Wink
    westman
    westman


    Broj poruka : 4
    Godina : 51
    ime psa : Boni
    Datum upisa : 16.10.2011

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  westman Ned 05 Maj 2013, 14:24

    Dve linije labradora - Page 5 Medijskedatoteke006

    Boni, cisti Amer, vidi mu se po faci Smile)
    avatar
    AnitaCharlien


    Broj poruka : 2
    Godina : 34
    ime psa : Charlie Day
    Datum upisa : 20.03.2014

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  AnitaCharlien Čet 20 Mar 2014, 02:02

    Drago mi je sto sam naisla na ovu temu, jer kao od skora ponosna vlasnica malog Labradora trudim se da saznam sto vise ne samo o rasi, vec i o psima i mom malenom Charliju. Naime, Charlie ima 5 meseci, sad je skoro sve zubice izmenjao i po izgledu pripada field odnosno radnim labradorima. Ima siljatiju njusku, i naravno duze noge i pritom je mrsavko ( barem ja smatram da jeste, nije preterano prozdrljiv, ali je i aktivan, sa 5 meseci ima 17 kg). Setajuci ga po promenadi za pse, na kojoj se seta i veliki broj labradora, naidjem na punackog 2 godine starog, dobrog ali opet prase od psa i pitam njegovog vlasnika da li je Charlie mali za svoj uzrast? Da bi mi on rekao, posle malo vise okolisanja, kako mi je pas siljat, mrsav, mislio je da je zenka, i da to nije Labrador, vec mesanac, i da treba da mi vrate pare. Potom je naisao drugi covek i krenuo da mu proverava rep, naveo da se glava uklapa, rep je ok, ali je previse visok za Labradora. I bio je u fazonu, kakve veze ima sto je mesanac bitno je da ga volis!!! Sa prvim sam pokusala da diskutujem o "Americkim" labradorima, stp mu nije bilo jasno, jer ocigledno samo je njegov pravi Labrador, a ostalih 10 koje sam istog dana srela su svi mesanci, a drugi covek se drzao standarda slepo.... i tako od jednog obicnog pitanja nastade haos! Da se razumemo, i da je mesanac volela bih ga i dalje najvise na svetu. Ja licno preferiram "americki tip" labradora, i kad je bio maleno stene nadala sam se da ce biti dugonok i duguljast, sto i jeste i sto ce jos vise biti.
    Samo mi smeta cinjenica sto svi vlasnici koji imaju labradora po standardima, ne prihvataju ove van standarda kao cistokrvne, vec navode da su to neki, eto nazovimo ih retriverima.
    I taj isti dan dok je moj Charlie ceo dan lovio lopticu, igrao se sa malim i velikim psima, valjao se u travio, trcao i trcao i trcao, i bio posle svega toga spreman da se igra sa velikim "pravim" labradorom, ovaj je groktao kao kakav buldog na sta je gazda rekao da je umoran, nije setao na duze staze par meseci.... Tako moj Charlie, pravi mali atleta, zbog koga se u kuci kupuju patike za trcanje, pokazao mi je da ce uvek pravi labradori biti oni koji su saucesnici za divan celodnevni provod u prirodi, a i u drustvu :-)
    marec
    marec


    Broj poruka : 154
    Godina : 53
    ime psa : Arci
    Datum upisa : 20.11.2012

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  marec Čet 20 Mar 2014, 02:16

    Sami ste rekli puno i na osnovu vasih zapazanja. Potpuno se slazem sa vama u vezi izbora labradora. Ja sam upravo trazio laba "amerikanca" jer ih licno obozavam bas takve. Dovoljno je da pogledate neke stare fotografije labradora i sami cete uociti koliko lice upravo na tog vaseg Amera, ili kako ga ti vlasnici "standardizovanih" labradora zovu - mesanca. Ponosni sam vlasnik jednog takvog Amera, mog prepametnog, miroljubivog, prelepog i neodoljivog Arcija i verujem da cete i vi uzivati sa vasim psom i da ce vam ulepsati zivot.
    ViPns
    ViPns


    Broj poruka : 1158
    Godina : 47
    Lokacija : Novi Sad
    ime psa : Ariel
    ime psa : Nakoma
    Datum upisa : 29.05.2010

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  ViPns Čet 20 Mar 2014, 07:30

    Ne postoje "dugonogi" i "kratkonogi" labradori, standard je pisan i pre tih "starih fotografija" kako vi kazete i vrlo malo je "dopunjen" od tada, tako da labrador je uvek bio po standardu ili nije bio po standardu. Da li je pas mrsav, normalno uhranjen ili pregojen nema veze sa standardom vec sa vlasnikom i nemojte to da mesate sa gradjom psa. Ali osnovna stvar da bi se pas smatrao pripadnikom rase mora imati poznato poreklo (rodovnik), i izgledati i imati karakter kakav je opisan u standardu.
    Anita vecina labradora se u uzrastu od 5- 9 meseci nesrazmerno izduzuje i u tom uzrastu uglavnom izgledaju kao "gliste" i ne mozete sada suditi o konacnom izgledu Vaseg psa jer ce se on jos mnogo puta "izmeniti". Ako ste videli roditelje Vaseg psa onda mozete pretpostaviti da ce liciti na njih a o konacnom izgledu Vaseg psa mozete donositi sud tek nakon godinu i vise dana njegove starosti.
    Marec koliko sam ja primetio po Vasim slikama Arci uopste nije ni "spicast" ni "van standarda" vec jedan lepo razvijen pas.
    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Ben_Bella Čet 20 Mar 2014, 07:50

    ViPns ::Ne postoje "dugonogi" i "kratkonogi" labradori, standard je pisan i pre tih "starih fotografija" kako vi kazete i vrlo malo je "dopunjen" od tada, tako da labrador je uvek bio po standardu ili nije bio po standardu. Da li je pas mrsav, normalno uhranjen ili pregojen nema veze sa standardom vec sa vlasnikom i nemojte to da mesate sa gradjom psa. Ali osnovna stvar da bi se pas smatrao pripadnikom rase mora imati poznato poreklo (rodovnik), i izgledati i imati karakter kakav je opisan u standardu.
    Anita vecina labradora se u uzrastu od 5- 9 meseci nesrazmerno izduzuje i u tom uzrastu uglavnom izgledaju kao "gliste" i ne mozete sada suditi o konacnom izgledu Vaseg psa jer ce se on jos mnogo puta "izmeniti". Ako ste videli roditelje Vaseg psa onda mozete pretpostaviti da ce liciti na njih a o konacnom izgledu Vaseg psa mozete donositi sud tek nakon godinu i vise dana njegove starosti.
    Marec koliko sam ja primetio po Vasim slikama Arci uopste nije ni "spicast" ni "van standarda" vec jedan lepo razvijen pas.
    Slazem se sa svakom recenicom ovog posta! Ne bih rekla da svi vlasnici standardnih pasa ostale nauivaju mesancima, jer imam prijatelje koji imaju standardne pse, a druze se sa svima! Pored toga, ako ima pas rodovnik, to je jedini dokaz da je pas rasan ili ne, a da li je po standardu to se vidi lada pas odraste i to ocenjuje kinoloski sudija, a ne prolaznik u setnji. Nemojte toliko da se vredjate lada vam neko tako nesto kaze, sta sam ja sve cula i videla na ulici,puno, puno toga! Do sada bi trebala dva puta da se ubijem!
    marec
    marec


    Broj poruka : 154
    Godina : 53
    ime psa : Arci
    Datum upisa : 20.11.2012

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  marec Čet 20 Mar 2014, 08:14

    He, he, moja poruka je bila vise podrska Aniti da se ne uzbudjuje previse, ali vi ste to rekli na bolji nacin. Mogli bismo da diskutujemo o standardima i o promenljivosti takvih kategorija, ali nema razloga, znate vec sa foruma da obozavam labradore svih vrsta i boja! Hvala za Arcija. On je meni i dalje spico, klempo... i debeli! Smile
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Berna Čet 20 Mar 2014, 09:15

    Drustvo sto vam je "standard" "Biblija", da se ne ponavljam, znate i sami koja sam pitanja vec postavila (na jednom drugom forumu) na koje nisam od vas dobila apsolutno nikakav odgovor.

    Ali ajmo ponovo, Petre, obzirom da si i odgajivac, sigurno nisu svi tvoji stenci izrasli u savrsene primerke po standardu. Reci mi molim te da li ih zaista ne smatras labradorima?

    @Anita, tvoje stene ima 5 meseci, i sigurna sam da je trenutno u onoj smesnoj, "glista" fazi. Labradori rastu u visinu do godinu dana, a do druge godine se sire, odnosno kostur im se i dalje razvija. Tvoj psic ce se jos dosta izmeniti.
    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Ben_Bella Čet 20 Mar 2014, 11:48

    Berna ::Drustvo sto vam je "standard" "Biblija", da se ne ponavljam, znate i sami koja sam pitanja ve c postavila (na jednom drugom forumu) na koje nisam od vas dobila apsolutno nikakav odgovor.

    Ali ajmo ponovo, Petre, obzirom da si i odgajivac, sigurno nisu svi tvoji stenci izrasli u savrsene primerke po standardu. Reci mi molim te da li ih zaista ne smatras labradorima?

    @Anita, tvoje stene ima 5 meseci, i sigurna sam da je trenutno u onoj smesnoj, "glista" fazi. Labradori rastu u visinu do godinu dana, a do druge godine se sire, odnosno kostur im se i dalje razvija. Tvoj psic ce se jos dosta izmeniti.
    Znam da je forum za labove, ali evo mog primera. Imala sam rotvajlerku koja je sa 9 meseci imala 20kg i bila je oko 40cm visoka (sto je za rotvajlera cudno i "nenormalno", oni se jako brzo razvijaju). Ista ta rotvajlerka je sa godinu ipo imala 55kg i bila je visoka 62cm, izgledala je kao muzjak. Niko od nas nije verovao koliko se promenila. Hocu da kazem da se psi menjaju iz korena jako brzo i neverovatno, tako da volite svog malisu onakvog kakav je i ne obracajte paznju na komentare iz setnje itd. Niko ne zna sta donosi noc, a sta dan. ;-)
    avatar
    AnitaCharlien


    Broj poruka : 2
    Godina : 34
    ime psa : Charlie Day
    Datum upisa : 20.03.2014

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  AnitaCharlien Čet 20 Mar 2014, 15:44

    Hvala svima na objasnjenjima i podrsci! Ima rodovnik, ali roditelje mu nisam videla. Jeste, trenutno je glistica i izduzen, izgubio je svoje salce svojstveno stencima.
    Nisam rekla da svi vlasnici "standardnih" labradora nazivaju " nestandardne " mesancima, vec da ih eto ima takvih, na koje sam naletela. Dovoljno je reci, da posto sam se skoro preselila, i prve setnje po novom kraju bile su sa kucom, posle par dana upoznala sam skoro sve vlasnike labradora, jer su culi da je novi drugar stigao u kraj!
    Nego, prosto situacija koju sam ranije navela, dovela je u meni preispitivanja, i naravno razmisljanja o ovoj podeli odnosno o ove dve linije... razlika je jasna kao dan. Uvek cu se okrenuti za nekom slikom i prilikom Marley- ja, iz bilo koje faze sa filmskog platna, jer je on za mene pravi labrador, kakvog se secam jos kao dete, jer ga je komsija imao....
    ViPns
    ViPns


    Broj poruka : 1158
    Godina : 47
    Lokacija : Novi Sad
    ime psa : Ariel
    ime psa : Nakoma
    Datum upisa : 29.05.2010

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  ViPns Čet 20 Mar 2014, 17:33

    Berna ::Drustvo sto vam je "standard" "Biblija", da se ne ponavljam, znate i sami koja sam pitanja vec postavila (na jednom drugom forumu) na koje nisam od vas dobila apsolutno nikakav odgovor.

    Ali ajmo ponovo, Petre, obzirom da si i odgajivac, sigurno nisu svi tvoji stenci izrasli u savrsene primerke po standardu. Reci mi molim te da li ih zaista ne smatras labradorima?

    @Anita, tvoje stene ima 5 meseci, i sigurna sam da je trenutno u onoj smesnoj, "glista" fazi. Labradori rastu u visinu do godinu dana, a do druge godine se sire, odnosno kostur im se i dalje razvija. Tvoj psic ce se jos dosta izmeniti.
    Prvo Berna mislim da si na tom forumu dobila odgovore koje si trazila, ali ocigledno ili ne citas pazljivo ili ne zelis da prihvatis cinjenice.
    Naravno da nisu svi stenci izrasli u savrsene primerke, ko tako nesto kaze taj laze, jer ne mogu svi ni biti savrseni, niti postoji savrseni labrador. I kada sam ja i gde rekao da pas koji nije savrsen nije labrador? Ja samo kazem da postoje psi koji su u okvirima standarda i psi koji to nisu i da psi koji nisu po standardu nisu pozeljni u razmnozavanju ali su takvi kakvi jesu i treba ih voleti takve a ne izmisljati postojanje nekih paralelnih standarda i linija da bi se zadovoljila sopstvena sujeta!!!
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Berna Čet 20 Mar 2014, 21:31

    ViPns :: Ja samo kazem da postoje psi koji su u okvirima standarda i psi koji to nisu i da psi koji nisu po standardu nisu pozeljni u razmnozavanju ali su takvi kakvi jesu i treba ih voleti takve a ne izmisljati postojanje nekih paralelnih standarda i linija da bi se zadovoljila sopstvena sujeta!!!

    Petre, isli ste u krajnost (mislim da je i Nade tamo pisala) da psi koji nisu po standardu nisu labradori. To da nisu pozeljni u razmnozavanju je totalno druga stvar, mada se i tu delimicno slazem, po meni pas koji nije pozeljan u razmnozavanju je onaj koji ima ili nosi genetsku manu. Ukoliko odgajivac ima odredjeni plan sta i kako hoce od pasa, to je po meni sasvim legitimno, cak i ako pas ima "rep koji ide u srp" (a pritom se pokazao kao odlican vodic za slepe i organizacija koja ga drzi zeli da ga zbog te osobine pusti u priplod) i cak ako ima duzu njusku, manji stop i duze noge a pokazao se kao odlican retriver. Standard je po meni samo orijentir, nikako biblija.
    ViPns
    ViPns


    Broj poruka : 1158
    Godina : 47
    Lokacija : Novi Sad
    ime psa : Ariel
    ime psa : Nakoma
    Datum upisa : 29.05.2010

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  ViPns Čet 20 Mar 2014, 22:41

    E pa ja mislim da tu gresis, jer ako se tako bude posmatrao standard onda cemo doci do neprepoznatljivosti u rasi. Takvim pristupom nakon nekoliko generacija dobicemo labradore koji su visoki izmedju 40cm i 80cm teski izmedju 20kg i 80kg i takve dilatacije pojavljivace ti se cak i u jednom istom leglu i onda ces dobiti isto kao da nabavljas stene mesanca jer neces znati u cega ce izrasti jer mozda izgled ponese od majke, mozda od oca a mozda od nekog drugog pretka, jer ako su oni razlicitog izgleda i karaktera nece se moci pretpostaviti buduci izgled ni karakter stenadi a onda se gubi smisao postojanja rasnog psa.

    P.S. ja nisam naisao na te "krajnosti" koje spominjes, labradori jesu ako imaju potvrdu o poreklu,ali ako ne odgovaraju standardu (u vise tacaka) onda svakako nisu dobri labradori i kao takvi nisu pozeljni u priplodu. Naravno da svaki pas ima manu i pravilnim odgojem takve mane se smanjuju u sledecim generacijama,ali ako pas ima nekoliko vecih mana to se ne moze izbaciti kroz veliki broj generacija i zato se takav pas ne pusta u priplod.
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Berna Pet 21 Mar 2014, 09:04

    ViPns ::E pa ja mislim da tu gresis, jer ako se tako bude posmatrao standard onda cemo doci do neprepoznatljivosti u rasi. Takvim pristupom nakon nekoliko generacija dobicemo labradore koji su visoki izmedju 40cm i 80cm teski izmedju 20kg i 80kg i takve dilatacije pojavljivace ti se cak i u jednom istom leglu i onda ces dobiti isto kao da nabavljas stene mesanca jer neces znati u cega ce izrasti jer mozda izgled ponese od majke, mozda od oca a mozda od nekog drugog pretka, jer ako su oni razlicitog izgleda i karaktera nece se moci pretpostaviti buduci izgled ni karakter stenadi a onda se gubi smisao postojanja rasnog psa.

    Ali to se vec desava, u priplod se pusta sve i svasta, a opet, nisu neprepoznatljivi. Imas i labradore visoke i 80 cm i teske 80kg, imas sa duzim i kracim njuskama, imas one sto vise lice na pticare i one sto vise lice na rotvajlere, sa duzim i kracim usima, sa roze njuskama i usnama, pa opet svi su oni labradori. Imas labradore koji donose divljac, one koji traze prezivele u rusevinama, one koji vode slepe, one koji skacu u okean da spasu davljenike i one koji se izlezavaju na kaucu. Svi su oni labradori!



    ViPns ::P.S. ja nisam naisao na te "krajnosti" koje spominjes, labradori jesu ako imaju potvrdu o poreklu,ali ako ne odgovaraju standardu (u vise tacaka) onda svakako nisu dobri labradori i kao takvi nisu pozeljni u priplodu. Naravno da svaki pas ima manu i pravilnim odgojem takve mane se smanjuju u sledecim generacijama,ali ako pas ima nekoliko vecih mana to se ne moze izbaciti kroz veliki broj generacija i zato se takav pas ne pusta u priplod.

    Za psa kome je rep isao u srp a bio je odlican vodic slepih sam videla dokumentarac (mislim da ga je ovde Senada postavila), a ovi dugacki spicasti sto neki nazivaju "americkim" a neki "radnim" linijama itekako imaju rodovnik (pedigre, potvrdu o poreklu) na kome pise "Labrador Retriver". Neki imaju i pozitivne ocene na izlozbama.

    Ruku na srce Petre, dobro sam svesna morfoloskih mana svog psa, ali sam 100% sigurna da sam ga izvela na neku seosku izlozbu ili odvela na ocenjivanje van konkurencije, on bi bio ocenjen peticom. Sto po tebi znaci da bi trebalo da ga pustim u priplod, zar ne? Mislim, petica na izlozbi "odobrava" tako nesto, stenci bi imali uredno papire, bili bi labradori. Ali potpuno su drugi razlozi sto ga nisam pustila u priplod, i nemaju veze sa nesto slabijim kosturom, i sirim zadnjim uglovima, jer izuzev toga, pas je potpuno pravilan. Cak sam 100% da sam se pozabavila time, da sam imala sredstava i da smo vezbali aport, da bi i u lovu bio odlican pas. Ali nisam nista od toga uradila jer je oko 4e godine istegao ligament na jednom kolenu, nakon godinu dana na drugom kolenu, i oko 6e godine sam saznala da ima blagu displaziju lakta. A da sam ga pustila u priplod oko 24og meseca sve bi to preneo na potomstvo, zar ne? I vadila bih se na to da "nisam znala". I tu dolazimo do glavnog razloga zasto nisam pustila svog psa u priplod - NEMAM DOVOLJNO ZNANJA. O linijama iz kojih potice moj pas, o osobinama koje bih zelela da prenese na potomstvo, o odabiru prave kuje za njega i o linijama iz koje potice kuja, itd itd.

    Tako da nije sve bas tako jednostavno, nije "standard" jedini i pravi razlog za pustanje psa u priplod, cak i savrsenih proporcija on moze karakterno da ne odgovara rasi ili da prosto ima HD D ili neku drugu genetsku manu, moze stene da mu oslepi oko 6. godine zivota od retinalne displazije itd itd. Sa druge strane mozes da imas psa sa slabijim kosturom, duzim nogama i spicastijom njuskom koji je genetski sasvim zdrav i koji je odlican vodic slepih - a te organizacije zele bas takvog psa, bas takvog karaktera, i pustanjem tog psa u priplod povecavaju verovatnocu da dobiju stence koji ce izrasti u pse stvorene "bas za taj posao".

    Sponsored content


    Dve linije labradora - Page 5 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Sponsored content


      Sada je Pon 06 Maj 2024, 17:53