Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Join the forum, it's quick and easy

Forum • Labrador fan club

Labradorizuj se na Labrador fan club-u!!!
Ukoliko imate problema na naslovnoj strani,što Vam se cela naslovna stranica pomera sa desna na levo,pokusajte umesto ,,internet explorer'a" da koristite ,,operu" ili ,,mozilla firefox". Nešto više o tome pročitajte u forumu ,,kritike,ideje,pohvale,obavestenja..." u temi ,,savet u vezi sa internet explorer-om".
Hvala na razumevanju.
LFC Team

Forum • Labrador fan club

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

+27
Nade
tami_lab
Leo III
ViPns
Acilim22
Milica90
Ben_Bella
tea
marin01234
Astor The Great King
daca
Goca__95
Senada
Milla333
JovanaJoja
SerbiaN|EaglE
drobac93
shma
thedule
Jepur0
Sladja
Hudini
VLADA M
yovanna
Ferhatinho
johnyAstor
Berna
31 posters

    Dve linije labradora

    drobac93
    drobac93


    Broj poruka : 148
    Godina : 30
    Lokacija : Pozarevac
    ime psa : Buddy
    Datum upisa : 30.09.2010

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  drobac93 Sub 02 Okt 2010, 20:32

    Badi je englez Very Happy
    drobac93
    drobac93


    Broj poruka : 148
    Godina : 30
    Lokacija : Pozarevac
    ime psa : Buddy
    Datum upisa : 30.09.2010

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  drobac93 Sub 02 Okt 2010, 20:35

    Bar ja tako mislim nisam siguran
    SerbiaN|EaglE
    SerbiaN|EaglE


    Broj poruka : 52
    Godina : 31
    Lokacija : Cacak,Srbija
    ime psa : Megi
    ime psa : Maggie The Black Lab
    Datum upisa : 17.10.2010

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  SerbiaN|EaglE Pon 18 Okt 2010, 13:19

    Moja Megi je 50%-50%,majka joj je Engleskinja (izlozbena) a otac Amerikanac(lovacki),nije nabildovana kao englez a nije ni mrsava kao amerikanac!Ma sve jedno je,svi su labradori LEPI!
    JovanaJoja
    JovanaJoja


    Broj poruka : 1241
    Godina : 26
    ime psa : Bobi I love you Very Happy

    ime psa : Beri I love you Very Happy
    Datum upisa : 21.10.2010

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  JovanaJoja Sre 16 Mar 2011, 19:16

    Mislim da smo mi Englezi.. Very Happy
    Milla333
    Milla333


    Broj poruka : 236
    Godina : 35
    Lokacija : Niš
    ime psa : Nala
    ime psa : Nora
    Datum upisa : 22.03.2011

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Milla333 Uto 05 Apr 2011, 12:51

    Hudini ::Isla je moja Lora kod ekstra muzijaka. Platio ga tip 500 evra a kad je trebao da se pokaze, nista. Bio je prijatelj samnom i asistirao, pomagao, nemestao...Dva dana po dva sata i nista. Nije ni visina problem niti njeno stajanje. Hoce on ali ne moze. Velik mu stomak. Treci dan smo otisli kod Jane u Despotovo i njen Čoko je obavio posao za deset minuta. Posle su bili slepljeni 45 minuta. Dzaba najbolji na izlozbi kad mora vestacka oplodnja i asistiranje kod stenjenja.

    Čoko je Nalin tata I love you
    A nemam pojma da li je ona englez ili amer,moze li neko da mi kaze svoje misljenje na osnovu slika ( https://labradorfanclub.serbianforum.info/t1129-nala-nis ) ?
    Senada
    Senada


    Broj poruka : 1221
    Godina : 34
    Lokacija : Sarajevo
    ime psa : Buma
    Datum upisa : 10.02.2011

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Senada Uto 05 Apr 2011, 15:49

    Dokumentarac je fenomenalan, ali i jako tuzan....
    Drago mi je sto si otvorila ovaj topic o 2 tipa labradora. Svako naravno ima svoj ukus, ali meni se vise svidja britanska uzgojna linija pasa sa sirokim glavama, kracim njuskama i kracim, sirim nogama, i debljim, masivnijim izgledom i tipicnim sirokim vidrinim repom, sto ne znaci da oni koji odstupaju od toga nisu lijepi.Svaki labrador lijep i poseban na svoj nacin. Buma je npr. mali amerikanac sa izduzenom njuskom, ima duze noge i vitak je, ali to ne umanjuje ni u kom smislu svu radost koju nam donosi i ono sto nama znaci, i nama je on najljepsi od svih . Ne razumijem ljude poput onih u ovom videu kojima su samo bitne te neke karakteristike u izgledu i ne mare za osjecanja psa, zdravlje, i za psa kao zivo bice, vec ga posmatraju kao stroj koji je napravljen bas onako kako to neko uputstvo nalaze, i koji sluzi za osvajanje nagrada i proizvodnju sto vise novih jedinki, koje su (ne uzimajuci u obzir zdravlje) po tom istom standardu. Zalosno...
    Milla333
    Milla333


    Broj poruka : 236
    Godina : 35
    Lokacija : Niš
    ime psa : Nala
    ime psa : Nora
    Datum upisa : 22.03.2011

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Milla333 Uto 05 Apr 2011, 21:28

    Senada ::Dokumentarac je fenomenalan, ali i jako tuzan....
    Drago mi je sto si otvorila ovaj topic o 2 tipa labradora. Svako naravno ima svoj ukus, ali meni se vise svidja britanska uzgojna linija pasa sa sirokim glavama, kracim njuskama i kracim, sirim nogama, i debljim, masivnijim izgledom i tipicnim sirokim vidrinim repom, sto ne znaci da oni koji odstupaju od toga nisu lijepi.Svaki labrador lijep i poseban na svoj nacin. Buma je npr. mali amerikanac sa izduzenom njuskom, ima duze noge i vitak je, ali to ne umanjuje ni u kom smislu svu radost koju nam donosi i ono sto nama znaci, i nama je on najljepsi od svih . Ne razumijem ljude poput onih u ovom videu kojima su samo bitne te neke karakteristike u izgledu i ne mare za osjecanja psa, zdravlje, i za psa kao zivo bice, vec ga posmatraju kao stroj koji je napravljen bas onako kako to neko uputstvo nalaze, i koji sluzi za osvajanje nagrada i proizvodnju sto vise novih jedinki, koje su (ne uzimajuci u obzir zdravlje) po tom istom standardu. Zalosno...

    Slazem se u potpunosti.
    Goca__95
    Goca__95


    Broj poruka : 24
    Godina : 28
    ime psa : Meda
    ime psa : Meda
    Datum upisa : 04.06.2010

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Goca__95 Sre 06 Apr 2011, 10:39

    A mslm da je Meda cist englez Very Happy a uostalom koda je bitno Wink
    daca
    daca


    Broj poruka : 3
    Godina : 46
    Lokacija : Velika Plana
    ime psa : ARIS
    Datum upisa : 06.02.2011

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  daca Pet 15 Apr 2011, 12:40

    moj Aris izgleda kao amerikanac ali su mu preci englezi,a mozda ce sad od petog meseca da se malo "učetvrtasti"
    Astor The Great King
    Astor The Great King


    Broj poruka : 5
    Godina : 31
    ime psa : ASTOR The Great KIng
    Datum upisa : 04.04.2011

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Astor The Great King Pet 15 Apr 2011, 17:04

    Sladja ::Svi ovi gore psi su sampioni u lepoti i radu...

    http://www.labradorsofmistydreams.com Ovde su takodje radni psi...

    Ispade da su na forumu sve sami radni psi i to amerikanci,a sta bih ja dala za jednog amera,hm...
    ja za mog psa nisam siguran da li je englrz ili amer mislim jos je mali ima pet ipo meseci...ali njegovi roditelji i zadnja cetiri kolena su sampioni u lepoti i radu...zato sam ga i platio 500e sto nije mnogo za taj kvalitet...
    marin01234
    marin01234


    Broj poruka : 131
    Godina : 27
    ime psa : Roki
    Datum upisa : 17.04.2011

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  marin01234 Pon 16 Maj 2011, 16:21

    thedule ::nije me bilo odavno da se javim... ziv sam Wink

    elem, to oko izlozbenih i radnih labova...

    od izlozbenog laba mozete "napraviti" radnog dobrim treningom, dok od radnog ne mozete napraviti izlozbenog...

    medjutim, ono sto se meni ne svidja jeste u stvari dupli standard...

    neko je jos ranije okacio sliku laba po standardu od pre skoro 100 godina... i jasno se vidi da ni jedan danasnji lab ne lici na tog, ni iz izlozbenog ni iz radnog "standarda".

    problem je u tome sto po meni je doslo do neke "glupe" selekcije (ludi englezi i ameri)...

    narocito ameri...

    prodaju srebrne labove kao cistokrvne a zna se da su mesavina laba i vajmajnera. mislim, kod njih je cak i labradoodle (mesanac labradora i pudle) priznat, cak i vise cenjen nego cist lab ili pudla

    a englezi su prica za sebe...

    elem, ne bi me cudilo da je doslo do razdvajanja jer je jedna grupa htela pse koji su "lepsi": nabildovaniji, krupniji... i onda svesno selektivno birala i ukrstala takve jedinke (a mozda ih i cak mesala sa nekim rasama) pa se danas javlja izlosbeni tip...

    a druga grupa je trazila druge osobine pa se javio radni tip...

    setite se crtaca 101 dalmatinac: kada beze od kruele, dalmatinci se uvaljaju u pepeo i postanu labovi!!! znaci, lab ipak treba da ima vitkije telo i duze noge, ali bolji temperament, odnosno da ima karakteristike i jednog i drugog tipa.

    po mom misljenju, posto je rasa bila skoro izumrla, doslo je do mesanja sa drugim rasama i odatle se javlja vise tipova laba.

    inace u americi ima i "pointing" labova, odnosno onih koji markiraju divljac kao pticari, stanu u marku... i naravno 100% su cistokrvni i markiranje im je u krvi... e sad nek mi neko kaze da se tu nije umesao neki poenter ili neki pticarski pas...

    i za kraj, video sam skoro na banderi oglas gde tip prodaje cistokrve crne zlatne retrivere...

    naravno da ni moja alba ne izgleda kao lab od pre 100 godina, i naravno da je zbog toga ne volim nista manje, ali mi je glupa ta podela, i narocito sto onda verovatno na izlozbama sudije daju prednost jednom tipu.

    pricala mi je drugarica kada je vodila njenog laba na izlozbu da joj je pas mrsav, a on skoro maksimalna tezina po standardu.

    znaci, moderno shvatanje laba je: to je sladak debeli pas sa kratkim nogama, izgleda kao rotvajler, samo nije toliko agresivan... mislim...

    ja sam citao da su englezi mjesali prvobitne labradore sa nekim lovackim da bi im poboljsali njuh, i da su tako nastali danasnji labradori
    tea
    tea


    Broj poruka : 6
    Godina : 26
    ime psa : TEA
    Datum upisa : 05.08.2011

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  tea Ned 07 Avg 2011, 16:57

    svi su predivni ali mene nesto brine ,mojoj lepotici tei pojavljuju se braon fleke(dlaka braon boje) a ponegde i neka bela dlaka. Da lije to normalno? scratch
    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Ben_Bella Pon 19 Mar 2012, 21:40

    Ben i Bella su Englez, ali su svi oni, ma koji bili, prelepi... I love you Razz Very Happy
    Dve linije labradora - Page 2 Cimg6080u
    Dve linije labradora - Page 2 Cimg6086j
    Milica90
    Milica90


    Broj poruka : 211
    Godina : 33
    Lokacija : Temerin
    ime psa : Leo
    ime psa : King Sad
    Datum upisa : 16.03.2012

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Milica90 Pon 19 Mar 2012, 22:39

    Ja neznam koji je moj Very Happy
    Acilim22
    Acilim22


    Broj poruka : 1353
    Godina : 26
    Lokacija : Ruma
    ime psa : Apollo Magic Yellow Smile <3

    ime psa : Britney I love you


    Datum upisa : 16.02.2012

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Acilim22 Pon 19 Mar 2012, 23:23

    Ja neznam koji je Api,mislim nisam sigurna,sta vi mislite,a ja mislim za Britni da je engleskinja! Smile
    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Ben_Bella Uto 20 Mar 2012, 14:15

    I King i Api i Britni su Englezi, bar tako izgledaju, gradja, glava, noge, njuska,... Ja bih tako rekla, ali mozda neko ima drugacije misljenje...
    ViPns
    ViPns


    Broj poruka : 1158
    Godina : 47
    Lokacija : Novi Sad
    ime psa : Ariel
    ime psa : Nakoma
    Datum upisa : 29.05.2010

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  ViPns Čet 31 Maj 2012, 16:44

    Ja imam misljenje da je ta podela apsolutno glupa,pas je ili labrador po standardu ili nije, a to koji je od labradora (u standardu) lepsi je subjektivna stvar!
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Berna Čet 31 Maj 2012, 20:51

    ViPns ::Ja imam misljenje da je ta podela apsolutno glupa,pas je ili labrador po standardu ili nije, a to koji je od labradora (u standardu) lepsi je subjektivna stvar!

    E vidis, nije tako.

    Kod nas to uglavnom nije slucaj, ali u SAD je razlika izmedju izlozbenog (bench, show, english) i radnog (field-trial, american) vec jako vidljiva. Ne samo po izgledu ("Englezi" su krupnijeg kostura, tezi, debljeg repa, gusce dlake, kracih nogu, a "Amerikanci" su vitkiji, duzih nogu, krace dlake, duze njuske) nego i po pedigreu. Naime, odgajivaci se odlucuju u koju svrhu ce odgajati psa - da li ce biti pas za izlozbe, ili pas za rad. Samim tim, psi koje biraju za priplod imaju titule ili u lepoti (SHCh - show champion) ili u radu (FTCh - field-trial champion). Ovi psi se medjusobno razlikuju i po karakteru, dok su izlozbeni mirniji i imaju manje izrazen nagon, radni psi imaju ogromnu energiju i izdrzljivost i jak nagon.

    Dok se moze desiti da izlozbeni pas pokaze kao dobar u radu, radni pas tesko da moze da dobije titulu na izlozbi lepote (bas zbog toga sto odudara od "standarda"). Medjutim, dvojni sampioni (sampioni i u lepoti i u radu) vise odavno ne postoje. Bas zato sto pored radnih pasa, nijedan "simpaticni izlozbeni debeljuca" ne moze da dobije titulu sampiona u radu.

    Vecina pasa naravno nije ni izlozbeni ni radni pas, vec slatki ljubimac koji na izlozbi moze da izvuce najvise peticu (mislim da se to desava samo kod nas...), koji nije za priplod ali koji svoj posao ljubimca jako dobro zna i obavlja Wink Takva je vecina pasa na ovom forumu, a verujem da vlasnici i nisu trazili nesto vise od njih, inace bi drugacije trazili psa Smile

    A da li je vas pas "Englez" ili "Amerikanac"? Pogledajte rodovnik. Ako vidite titule sa izlozbi, sta mislite, koja je linija u pitanju? Wink
    ViPns
    ViPns


    Broj poruka : 1158
    Godina : 47
    Lokacija : Novi Sad
    ime psa : Ariel
    ime psa : Nakoma
    Datum upisa : 29.05.2010

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  ViPns Čet 31 Maj 2012, 22:14

    Pa pogledaj Arielin rodovnik ili rodovnik od male Nakome pa ces videti dosta radnih titula kao i u lepoti, druga stvar mi smo u Evropi a ne "bolesnoj" Americi gde se svaka rasa "iskezeci",pa pogledajte samo njihove Rotvajlere ili dobermane ne lice na evropske pse. Druga stvar u pravu si za kucnog ljubimca kakva je vecina pasa na ovom forumu ali po meni pravi labrador i nije neka "marka" ako nema titule u radu i u lepoti,jer standard je jasan i u njemu nema podele,pas je ili po standardu ili nije po standardu,ili ima urodjeni gen za rad ili ga nema ali to ne znaci da bi smeo drugacije da izgleda! Problem je sto mnogi ljudi los izgled ili karakter svog psa pravdaju nekim "drugim" linijama. Naravno da se sve cesce desava da psi odstupaju od standarda i u jednom ili u drugom slucaju. Meni se licno nikako ne svidjaju ni oni "tenkasti" psi kojima je grudni kos ispod linije lakta a glava kao u rotvajlera (sto neke odgaivacnice forsiraju),a ni oni psi koji vise lice na nekog pticara nego labradora sa previse uskom glavom, dugackom njuskom i visokim nogama. Pravi zaljubljenici u ovu rasu (kakvih se nadam ima na ovom forumu),trebali bi da forsiraju izgled labradora kao i karakter u saglasnosti sa standardom,a ne da shodno svojim zeljama prave nove rase. Labrador je takav kakav jeste i treba ga sacuvati,a ko zeli nesto drugacije neka pronadje rasu koja mu vise odgovara!
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Berna Pet 01 Jun 2012, 09:36

    Sa izrazom "bolesni Amerikanci" se necu sloziti iz 2 razloga:

    1. Oni imaju svoj AKC kao sto mi imamo nas FCI i njihov standard se razlikuje (ne nesto znacajno). Zasto bi jedan ili drugi standard bili "najpravilniji"? Licne preferencije su druga stvar, sta je nama "lepo na oko".

    2. Odgajivaci radnih linija postoje i u Evropi i to u zemljama sa odlicnom kinoloskom kulturom.

    Kako su odgajivaci radnih pasa otisli u jednu krajnost, tako su i odgajivaci izlozbenih pasa otisli u drugu. Pogledaj slike labradora kad je rasa nastala, i pogledaj slike labradora koji su bili izlozbeni sampioni pre samo pola veka. Rasa se menja, i to po meni nije nuzno lose, medjutim preterivanje nazalost dovodi do raznih zdravstvenih problema (toplo preporucujem BBC-jev dokumentarac "Pedigree dogs exposed" ima da se nadje online na internetu). Radni psi pate od genetske bolesti EIC (excercise induced collapse), a izlozbeni od displazija, gojaznosti itd. Sve ove bolesti izazvane su preteranim inbridingom, kako bi se dobile zeljene karakteristike (pobednik u radu ili savrsen pas po standardu), ali se samim tim raznolikost gena toliko smanjila da na kraju dobijamo pse koji su bolesni i kojima se zivotni vek skratio. Sta cini slava i novac.

    A kad sam pricala da ne postoje dvojni sampioni - mislila sam upravo na to, SAMPIONI. Nisam rekla da izlozbeni pas nema sanse da polozi radni ispit, vec da ne moze da bude sampion u radu, kad je u konkurenciji radni pas, a u Americi je to uglavnom slucaj!

    Evo jednog odgajivaca radnih labradora iz susedne Madjarske

    http://www.blackthorn.hu/
    Leo III
    Leo III
    moderator


    Broj poruka : 1259
    Godina : 28
    Lokacija : Zrenjanin
    ime psa : Ejmi
    ime psa : Leo
    Datum upisa : 17.04.2011

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Leo III Pet 01 Jun 2012, 10:10

    Pa ti radni mi više liče na nekog mešanca,nego na labradora Very Happy
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Berna Pet 01 Jun 2012, 11:25

    A ovi?

    Buccleuch Avon (1885)
    Praotac skoro svih danasnjih labradora

    Dve linije labradora - Page 2 Buccleuchavon1885


    Ben of Hyde, prvi priznat zuti labrador

    Dve linije labradora - Page 2 Benofhyde


    Kad smo vec kod mesanaca, labradori su u pocetku bili samo crni. Zuti labradori nastali su ukrstanjem sa drugim lovackim psima, a ne prirodnom mutacijom nekog gena.
    Ben_Bella
    Ben_Bella


    Broj poruka : 3047
    Godina : 25
    ime psa : Ben
    ime psa : Bella
    Datum upisa : 12.01.2012

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Ben_Bella Pet 01 Jun 2012, 11:28

    Elena je upravu. Ja sam citala o ovim psima na netu i pise da su zuti nastali od labradora i nekih lovackih pasa, a koliko sam mogla da shvatim, prvi crni labovi su manja verzija njufaundlendera... Wink
    Leo III
    Leo III
    moderator


    Broj poruka : 1259
    Godina : 28
    Lokacija : Zrenjanin
    ime psa : Ejmi
    ime psa : Leo
    Datum upisa : 17.04.2011

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Leo III Pet 01 Jun 2012, 12:31

    Ako su prvi nastali crni,nije mi jasno kako su dobili žutog ,iste građe,glave,etc. ako je ukrštan sa nekim drugim psom?
    Berna
    Berna


    Broj poruka : 5373
    Godina : 39
    Lokacija : Beograd
    ime psa : Cookie - Kuki
    Datum upisa : 25.07.2009

    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Berna Pet 01 Jun 2012, 12:41

    To je naravno citav proces, zeljene karakteristike se dobijaju godinama selektivnog odgoja. Ben of Hyde je prvi priznati zuti labrador, ne prvi zuti labrador.

    Sponsored content


    Dve linije labradora - Page 2 Empty Re: Dve linije labradora

    Počalji  Sponsored content


      Sada je Pon 06 Maj 2024, 20:10